Kto kradnie gaz? Rosja oskarża Ukrainę

Aktualizacja:
 
Gazprom o kradzież oskarża UkrainęEPA

Bułgaria, Rumunia, Turcja, Grecja, Macedonia i Chorwacja wciąż narzekają na ograniczone dostawy rosyjskiego gazu. Zdaniem Gazpromu, dzieje się tak, bo Ukraina kradnie surowiec. Tymczasem ukraiński Naftohaz stanowczo zaprzecza i tłumaczy, że przykręcenie kurka ma związek z działaniami rosyjskiego Gazpromu i jego mołdawskiej spółki-córki Moldovagaz.

Według ukraińskiej spółki paliwowej, rosyjskie oskarżenia mają na celu podważenie pozycji Ukrainy jako rzetelnego państwa tranzytowego.

Naftohaz przekonuje w specjalnym komunikacie, że winę ponosi Mołdawia, która "z niezrozumiałych przyczyn i bez uzgodnienia" z Naftohazem od 1 stycznia pobiera "praktycznie całą objętość gazu płynącego gazociągiem tranzytowym Ananiew-Tyraspol-Izmail, którego trasa częściowo przebiega przez terytorium Mołdawii".

Według ukraińskiej spółki, państwa bałkańskie, Turcja i Grecja otrzymują w ten sposób o 10 mln m sześc. gazu na dobę mniej niż powinny. Naftohaz uważa, że takie działania prowadzą do destabilizacji dostaw gazu dla Bałkanów.

Gazprom o kradzież oskarża Ukrainę

Tymczasem wiceprezes rosyjskiego Gazpromu Aleksandr Miedwiediew oskarżył Ukrainę o kradzież aż 50 milionów metrów sześciennych gazu - z czego połowę z gazociągu biegnącego przez terytorium Ukrainy, a połowę z podziemnych zbiorników.

Według niego, Ukraina podebrała 25 milionów metrów sześciennych rosyjskiego gazu przepływającego przez jej terytorium i przeznaczonego dla różnych krajów Unii Europejskiej. Drugie 25 milionów to gaz należący do rosyjsko-ukraińskiej firmy RosUkrEnergo, który nie może być skierowany m.in. do Polski, na Węgry i do Rumunii, ponieważ Ukraińcy zmniejszyli zapasy - uważa Miedwiediew.

- Mamy informacje, zgodnie z którymi ten gaz nie znajduje się już w zbiornikach podziemnych, ale jest używany przez Ukraińców na wewnętrzne potrzeby - przekonywał wiceszef Gazpromu.

Rumunia: o 30 proc. gazu mniej

Dostawy rosyjskiego gazu do Rumunii są nawet o 30 proc. mniejsze od ustalonego poziomu - wynika z danych rumuńskiego operatora gazowego Transgaz. Taka sytuacja ma się utrzymać do 11 stycznia.

Po raz pierwszy o nagłym obniżeniu o 30-40 proc. dostaw rosyjskiego gazu ziemnego dla Rumunii kontrolowany przez państwo Transgaz informował w piątek.

Rumunia, która graniczy z Ukrainą, na początku obecnego kryzysu gazowego importowała ok. 10 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Dzienne zużycie gazu w tym kraju to - jak pisze AFP - 58 mln metrów sześciennych.

Bułgaria: Dostawy mniejsze o 15 proc.

Również Bułgaria nadal otrzymuje o ok. 15 proc. mniej rosyjskiego gazu, niż wynika z kontraktu - poinformował dyrektor wykonawczy państwowej spółki gazowej Bulgargaz Dymitar Gogow w wywiadzie dla prywatnej telewizji Nowa.

O zmniejszeniu dostaw gazu o 15 proc. poinformowała również wiceminister gospodarki i energetyki Galina Toszewa. Brakujące dla normalnego funkcjonowania gospodarki ilości paliwa pobiera się z magazynów.

Według Gogowa w Bułgarii, która ma zapasy, wystarczające przy normalnej pogodzie na miesiąc, jeszcze nie odczuwa się braku gazu, ale atak zimy i niskie temperatury w ostatnich dniach mogą skomplikować sytuację.

Chorwacja: Mniej o 7,5 proc.

Problemy z gazem nie ominęły Chorwacji. Dostawy rosyjskiego surowca zmniejszyły się o 7,5 proc. w porównaniu z przewidywaną ilością - podało oficjalne źródło chorwackie. Rzeczniczka chorwackiego dystrybutora gazu PLINACRO, Neda Erdeljac zapewniła jednak, że "zaopatrzenie użytkowników nie jest zagrożone".

Chorwackie przedsiębiorstwo naftowo-gazowe INA zapowiedziało, że uczyni wszystko, by gospodarstwa nie odczuły skutków ograniczenia dostaw. Chorwacja sama zaspokaja ok. 60 proc. zapotrzebowania na gaz, 40 proc. gazu sprowadza z Rosji.

Węgry zapowiadają ograniczenia dostaw

Zagrożony jest także tranzyt gazu przez Węgry. Jak zapowiedział węgierski minister energii Csaba Molnar, Węgry mogą zmniejszyć ilość rosyjskiego gazu transportowanego przez ich terytorium do Serbii i Bośni. - Węgry powinny otrzymać dzisiaj 38 mln metrów sześciennych gazu, w tym 11 mln przeznaczonych dla Bośni i Serbii - powiedział Molnar. Dodał jednak, że Ukraina zaproponowała cięcie dostaw o 8 mln metrów sześciennych, dlatego tranzyt gazu może być proporcjonalnie zredukowany.

Węgry mają w swoich zapasach 3,1 mld metrów sześciennych gazu.

Czechy - też mniej

Dostawy rosyjskiego gazu do Czech spadły w poniedziałek o 9,5 procent - poinformował w Pradze rzecznik firmy RWE Transgas Martin Chalupsky. Oznacza to spadek o ok. 1,7 mln metrów sześciennych gazu - sprecyzował.

Już w niedzielę firma ogłosiła, że dostaje o 5 procent mniej gazu. Niedobory mają być zrekompensowane z zapasów lub dostaw pochodzących z Norwegii.

Spór rosyjsko-ukraiński w sprawie dostaw gazu spowodował także zakłócenia w dostawach paliwa do Grecji, Turcji i Macedonii.

Niemcy: Bez zakłóceń

Konflikt o gaz nie spowodował natomiast zmniejszenia dostaw surowca do Niemiec. - Dystrybutorzy otrzymują sto procent dostaw zamówionego surowca - poinformowała rzeczniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki. Dodała, że rząd w Berlinie pozostaje w kontakcie ze stronami sporu gazowego.

We wtorek w Berlinie może dojść do spotkania wiceszefa rosyjskiego Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa z przedstawicielami niemieckiego resortu gospodarki. O spotkanie poprosił Gazprom.

Jak podała agencja dpa, o niezakłóconych dostawach rosyjskiego gazu informują także kluczowi niemieccy odbiorcy: koncerny E.ON Ruhrgas i RWE.

Niemcy importują 85 procent zużywanego gazu. W 2008 roku 44 procent importu surowca pochodziło z Rosji.

UE: Są zakłócenia, ale nie problemy

Tymczasem Komisja Europejska uspokaja, że nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa braku gazu dla ostatecznych odbiorców w UE i że przemysł wciąż otrzymuje gaz. Rzecznik UE Ferran Tarradellas przyznał, że "są pewne zakłócenia", lecz nie ma poważnych problemów.

Delegacja UE spotyka się w poniedziałek w Kijowie z przedstawicielami ukraińskiego resortu gazowego, a we wtorek - z przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu w niewymienionej z nazwy stolicy europejskiej. Przedstawiciel prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa energetycznego Bohdan Sokołowski powiedział, że delegacja UE przyjeżdża, aby zapoznać się z ukraińskim punktem widzenia w sporze gazowym między Rosją a Ukrainą.

Zakręcony kurek

Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę 1 stycznia, ponieważ nie podpisano kontraktu na dostawy surowca w 2009 roku. Kijów i Moskwa spierają się o cenę paliwa i opłatę za jego tranzyt przez terytorium Ukrainy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2024 roku wyniosło 8161,62 złotego - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wskazał też, że oznacza to wzrost o 13,4 procent rok do roku.

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP

Amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation zadeklarowała w liście intencyjnym wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce równowartością ponad 4 miliardów złotych - poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Źródło:
PAP

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), znany też jako Europejska Emerytura, po ponad roku od debiutu w Polsce liczy już 5 tysięcy aktywnych klientów. Nowe rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Statystyczny polski klient zgromadził na koncie w OIPE ponad 19 tysięcy złotych.

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

Źródło:
PAP

Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Źródło:
PAP

W koalicji narasta spór dotyczący programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Jak wynika jednak z nieoficjalnych ustaleń, prace nad nową formą wsparcia już trwają - donosi w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Źródło:
PAP

Norweskie ministerstwo energii porozumiało się z siedmioma właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przejęcia około dziewięciu tysięcy kilometrów rurociągów - podał Reuters. Wartość transakcji to około 1,6 miliarda dolarów.

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane trzeciego stopnia w wysokości ponad miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 12 listopada 2024 roku.

Dwie milionowe wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie milionowe wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła wstępnie wnioski Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na 9,4 miliarda euro - podała KE. Według resortu funduszy środki dotrą do Polski jeszcze w tym roku.

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na przedsiębiorstwo sprzedające między innymi drzwi antywłamaniowe, karę w wysokości 350 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych - podano we wtorkowym komunikacie. Wcześniej firma zmagała się z atakiem hakerskim, w wyniku którego straciła dostęp do danych klientów i pracowników.

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Źródło:
tvn24.pl

W trzecim kwartale bieżącego roku wzrost cen mieszkań był wyższy niż dynamika wynagrodzeń, ale w ujęciu rocznym spowolnił po raz pierwszy od 2023 roku - wskazał w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy podkreślają, że stabilizację widać w większości miast wojewódzkich, gdzie w porównaniu kwartał do kwartału ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju dwudziestu serii leku Adrimax. Powodem podjęcia tej decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Źródło:
GIF

Mamy kolejny rekord - ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym. Liczba zastrzeżonych numerów PESEL szybko rośnie - od 20 sierpnia bieżącego roku przybyło ich już 500 tysięcy.

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Źródło:
PAP

Od 15 listopada na terenie archeologicznym w Pompejach na południu Włoch będzie obowiązywał limit 20 tysięcy odwiedzających dziennie - zapowiedziała jego dyrekcja. Na wprowadzenie nowych zasad zdecydowano się po rekordowym lecie, gdy liczba turystów w Pompejach sięgała 36 tysięcy dziennie.

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

- Pomimo wielu wyzwań Polska wypełnia wszystkie zobowiązania i konsekwentnie idzie w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz sprawiedliwej transformacji - mówił we wtorek podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: atom to przyszłość

Prezydent: atom to przyszłość

Źródło:
PAP

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej branża budowlana po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 roku niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Załamanie w branży budowlanej

Załamanie w branży budowlanej

Źródło:
PAP

Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej na ponad 113 milionów złotych stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK), która kontrolowała inwestycje spółki w latach 2020-2023. Chodzi między innymi o zakup automatów paczkowych i budowę nowej strony internetowej. Izba zapowiada wniosek do prokuratury, skierowała też pismo do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Źródło:
PAP

Piątek 15 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Źródło:
PAP

Wojciech Wrochna został nowym pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. Dodało, że Wrochna został także powołany na stanowisko sekretarza stanu w resorcie.

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Źródło:
PAP