Gazprom

Gazprom

Gazprom: ropa po 25 dolarów

Rosyjski Gazprom przygotowuje się do zaciskania pasa i zapowiada radykalną korektę swego budżetu oraz planów inwestycyjnych na ten rok. Koncern przewiduje, że średnia cena ropy, od której zależy też cena gazu, może spaść w tym roku do 25 dolarów za baryłkę.

Kryzys bije w giganta

Światowy kryzys gospodarczy boleśnie uderzył w Gazprom - z powodu gwałtownego spadku zużycia gazu rosyjski koncern już drugi miesiąc z rzędu zmniejsza wydobycie surowca o ponad 13 proc.

"Siedzimy na bombie"

Polskie zapasy gazu powoli się wyczerpują. Polski rząd zamierza rozmawiać z Gazpromem na temat uzupełnienia magazynów rosyjskim gazem, zapominając jednocześnie o dotychczasowych dostawcach z Ukrainy. - Siedzimy na bombie zegarowej, tzn. byle mróz, w Polsce nie ma gazu - przestrzega ekspert rynku paliw, Andrzej Szczęśniak.

Gazprom doda nam gazu

Gazprom zadeklarował gotowość do uzupełnienia dostaw gazu do Polski, po podpisaniu aneksu do umowy jamalskiej - poinformowało w czwartek biuro prasowe resort gospodarki. Chodzi o około 2,5 mln metrów sześc. gazu, które w ciągu roku mama otrzymywać za pośrednictwem RosUkrEnergo, ale nie dostajemy go.

Nabucco doda gazu

Wojna gazowa Rosji z Ukrainą spowodowała, że państwa Unii Europejskiej oraz europejskie instytucje finansowe wyraziły we wtorek poparcie dla budowy gazociągu Nabucco. Inwestycja miałby być przyspieszona i powstać do 2013 roku.

Białoruś kupi gaz po 150 dol.

Polska płaci 450 dolarów za 1000 m sześc. gazu, Ukraina 360 dolarów, a kto najmniej? Średnia cena za gaz rosyjski dostarczany Białorusi w 2009 roku wyniesie 148 dolarów za 1000 metrów sześciennych - wynika z obliczeń białoruskiej strony, podanych w piątek przez wicepremiera Białorusi Andreja Kabiakoua.

Gazprom zapłaci odszkodowanie Bułgarii

Gazprom jest gotów zapłacić Bułgarii odszkodowanie za gaz niedostarczony podczas sporu z Ukrainą - powiedział w czwartek wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksandr Miedwiediew w bułgarskiej telewizji publicznej. Nie bierze jednak na siebie odpowiedzialności za straty, jakie przemysł poniósł wskutek braku gazu. A te Bułgaria ocenia na blisko 100 mln euro.

Jamał 2 za 2,6 mld dolarów?

Białoruś opowiada się za budową gazociągu Jamał 2. I wylicza koszty. Budowa drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa na odcinku od granicy niemiecko-polskiej do Nieświeża na Białorusi kosztowałaby około 2,6 mld dolarów. To kilka razy mniej niż forsowana przez Rosję rura po dnie Bałtyku - Nord Stream, czy też Gazociąg Północny.

"Ukraińcy są jak somalijscy piraci"

Ostro zaatakował Ukraińców w Magazynie 24 Godziny Władimir Kirjanow, korespondent rosyjskiej prasy w Polsce. Ukraińcy kręcą, kłamią i są jak somalijscy piraci, mówił broniący Gazpromu dziennikarz.

Kaczyński i Juszczenko o gazie i Unii Europejskiej

Rosyjski gaz wciąż nie płynie przez Ukrainę w stronę Europy - i o tym będą rozmawiali prezydenci Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. Prezydent Kaczyński w środę podejmuje gościa w swojej rezydencji w Wiśle w Beskidach.

Ukraina: Będzie nowa umowa, będzie gaz

Chociaż Gazprom twierdzi, że zgodnie z obietnicą odkręcił kurek z błękitnym paliwem, Ukraina nie przepuszcza surowca do odbiorców. Powód? Kijów chce podpisać z Moskwą nowy protokół techniczny. Dopiero to pozwoli na wznowienie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do innych państw europejskich - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko. Tymczasem Komisja Europejska postanowiła nie mieszać się w ten spór gazowy.

Zerwanie kontraktu z Norwegami to błąd

Zerwanie kontraktu gazowego z Norwegami, to jedna z najgorszych decyzji dla Polski w sferze gospodarki - powiedział w programie "Teraz My" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - To nie polski rząd odstąpił od umowy, a Norwegowie - tłumaczył Leszek Miller i dodał, że po upadku tego pomysłu, Skandynawowie nie domagali się odszkodowania.

Polacy przypilnują gazu z Rosji

Jeden lub dwóch Polaków znajdzie się wśród unijnych obserwatorów przepływu rosyjskiego gazu do innych państw europejskich - poinformował w TVN24 szef UKiE Mikołaj Dowgielewicz. Informację tę potwierdziła Komisja Europejska, która wyraziła zgodę na rozszerzenie misji gazowej o polskich ekspertów.

Putin: Gazprom stracił już 800 mln dolarów

Premier Rosji Władimir Putin ujawnił w niedzielę, że na wstrzymaniu tranzytu gazu ziemnego do Unii Europejskiej przez terytorium Ukrainy rosyjski Gazprom stracił już 800 mln dolarów.

Unia potwierdza: już dziś będą obserwatorzy

Komisja Europejska potwierdziła rano zawarcie z Ukrainą i Rosją porozumienia o wysłaniu obserwatorów, którzy mają monitorować tranzyt rosyjskiego gazu do UE przez Ukrainę. Unijna misja zostanie wysłana jeszcze dziś. Rosja żądała takiej kontroli, zanim odkręci kurki z gazem, bo podejrzewa Ukrainę o kradzież surowca.

Prezydent chciał grać twardo, ale... zmienił zdanie

Z Rosją trzeba rozmawiać "na zasadzie tough, a nie soft, bo to jest lepiej rozumiane" - mówił prezydent Lech Kaczyński w drodze do Pragi. Ale po spotkaniu z prezydentem Czech Vaclavem Klausem i premierem Mirkiem Topolankiem jego zapał do rozmów "twardych", albo "miękkich" osłabł. Powrót prezydenta do Warszawy opóźnił się.

Rosja nadal chce omijać Polskę

Budowa drugiej nitki gazociągu przez terytorium Polski jest w tej chwili niecelowa - uważa premier Rosji Władimir Putin. Dodał jednak, że w przyszłości można będzie powrócić do tego tematu.

Kreml nie chce obserwatorów

Rosyjski gaz miał popłynąć przez Ukrainę na Zachód już dziś wieczorem. Miał, ale nie popłynie. Powód? Rosja odrzuciła propozycję UE w sprawie wysłania na jej terytorium i na Ukrainę unijnych obserwatorów, którzy mieli monitorować konflikt gazowy. Dlaczego? Bo Unia nie zgodziła się by wśród obserwatorów byli Rosjanie.

Gazprom wpadł we własną pułapkę czy rozdaje karty?

Niemcy widzą potrzebę uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu. Spadek dostaw gazu z Rosji do Europy zmusił wiele państw europejskich do sięgnięcia po swoje rezerwy magazynowe. - Rosja i Gazprom wpadły w pułapkę - uważa redaktor naczelny pisma "Rossija w globalnoj politikie" Fiodor Łukjanow.

"Gazoport, to jedyna nasza szansa"

Żeby Polska miała faktycznie zdywersyfikowane dostawy gazu, niezbędny jest terminal do odbioru skroplonego gazu - uważa szef BBN Władysław Stasiak.