Gazprom

Gazprom

Gazowy plan na przechytrzenie Rosji

Gaz-System jeden z polskich operatorów gazociągowych planuje przeznaczyć 350 mln zł na połączenia gazowe z Niemcami i Czechami. Na tym z kolei chce skorzystać PGNiG, które zamierza kupić, głównie od Rosji, tyle gazu ile się da i sprzedawać go rurami Gaz-Systemu właśnie za zachodnią i południową granicę.

Zysk Gazpromu spadł o połowę

Rosyjski Gazprom, największa firma branży gazowej na świecie, zanotował w pierwszym półroczu 2009 zysk o połoę\e niższy niż rok wcześniej. Mimo to firma zarobiła na czysto równowartość 10,6 miliarda dolarów.

BBN: PGNiG i Gudzowaty się mylą

Aleksander Gudzowaty od lat forsuje pomysł budowy łącznika gazowego z Niemcami, argumentując, że zwiększy on niezależność od Rosji. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, opisując niemal identyczny projekt PGNiG, pisze wprost: takim rurociągiem popłynie najprawdopodobniej rosyjski gaz.

Gudzowaty o propozycji rządu: to dwie różne sprawy

Jeśli Aleksander Gudzowaty dobrowolnie wycofa się z EuRoPol Gazu, dostanie zgodę na realizację projektu Bernau-Szczecin, łączącego polski i niemiecki system gazowy - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". - Bernau-Szczecin to jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, a EuRoPol Gaz to jest sprawa uniknięcia absolutnego władztwa rosyjskiego w tej spółce - odpowiada biznesmen.

Gazprom rozpycha się w Niemczech

Rosyjski Gazprom chce zwiększyć swój udział we wschodnioniemieckim koncernie gazowniczym Verbundnetz Gas (VNG). Rosjanie chcieliby odkupić pakiet akcji od francuskiego GDF Suez - informuje dziennik "Handelsblatt", powołując się na osoby znających szczegóły negocjacji.

Rządowy zespół i posłowie zajmą się Jamałem

Wicepremier Waldemar Pawlak ujawnia, że sprawa uzgodnień z Rosjanami dotyczących zmian w kontrakcie jamalskim będzie rozpatrywana w środę na posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego. Negocjacje w tej sprawie zakończyły się w ubiegłym tygodniu.

Dodatkowy gaz dla Polski już w grudniu

Jeszcze w tym roku mają do Polski dotrzeć dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu ziemnego. tak przynajmniej twierdzi dziennik "Kommiersant", powołując się na anonimowego, ale "wysokiego rangą" menedżera Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Rosja da więcej gazu, ale kto będzie kontrolował tranzyt?

Polski monopolista PGNiG SA i rosyjski OAO Gazprom uzgodniły zwiększenie przez Gazprom dostaw gazu do Polski, a także przedłużenie istniejącego kontraktu jamalskiego do 2037 roku. Nie wiadomo jednak nadal, kto będzie kontrolował tranzyt gazu przez Polskę i czy Polska będzie na tym zarabiać.

Koniec rozmów na gazowym szczycie

Największe gazowe spółki Polski i Rosji zakończyły rozmowy na temat dodatkowych dostaw gazu. Negocjatorzy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wracają już z Moskwy do Warszawy. Ani przedstawiciele PGNiG, ani Gazpromu, nie chcą wyjawić rezultatów rozmów. - Komunikat na temat negocjacji będzie jutro - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Następne spotkanie o gazie - w listopadzie.

Gazowe porozumienie z Rosją na finiszu

Stawki tranzytowe są ostatnim, niezamkniętym punktem polsko-rosyjskich negocjacji gazowych. Rzeczniczka PGNiG poinformowała, że rozmowy będą kontynuowane we czwartek. Już uzgodniono radykalne zwiększenie rosyjskich dostaw - i to na 15 lat.

Gudzowaty: Umowa z Rosją to nowa Targowica

W Moskwie dalszy ciąg negocjacji w sprawie dostaw gazu do Polski. Porozumienie możliwe jest jeszcze w tym tygodniu, ale może też się przeciągać z powodu konfliktu o wysokość taryf na tranzyt gazu. Tymczasem Aleksander Gudzowaty, którego firma ma być wykluczona z gazowego biznesu ostrzega: Rosja będzie zarabiać, a my nic z tego nie będziemy mieli. I dodaje - jeśli rząd podpisze umowę, to zwiększy przez to nasze uzależnienie od Rosji.

"Wciąż nie ma porozumienia z Gazpromem"

Polska i Rosja nie osiągnęły jeszcze pełnego porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Brak jest wspólnego stanowiska w sprawie taryf tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W środę w Moskwie spotkają się w tej sprawie przedstawiciele Gazpromu i PGNiG.

Rosja daje nam czas do środy

Do środy Polska ma ostatecznie potwierdzić, czy zgadza się na wstępne warunki porozumienia z Rosją w sprawie dostaw gazu - podaje agencja Interfax, powołując się na ministra energetyki Rosji. Tymczasem były minister gospodarki i były prezes PGNiG uważa, że strona polska powinna stawiać Gazpromowi twarde warunki.

Rosyjskie przejęcie Serbii

Dla Moskwy tradycyjnie sojusznicza Serbia jest ważnym elementem gazowej układanki w Europie. We wtorek współpracę energetyczną z Belgradem przypieczętuje prezydent Dmitrij Miedwiediew.

"NYT" ostrzega przed rosyjskimi gazociągami

Amerykański "New York Times" w obszernym artykule na pierwszej stronie pisze o tym, przed czym Europa Środkowa, w tym Polska, ostrzega od dawna - rosyjskie gazociągi Nord Stream i South Stream, jeśli powstaną, doprowadzą do rosyjskiej dominacji energetycznej w Europie.

Rosyjski gaz nakarmi chińskiego smoka

Co prawda nie wiadomo jeszcze dokładnie ile i za jaką cenę, ale ramowe porozumienie już jest - po ropie naftowej do Chin popłynie również rosyjski gaz. To efekt wizyty premiera Władimira Putina w Pekinie.

Tymoszenko twardo przeciwko sankcjom

W poniedziałek w Rosji odezwał się głos, że za nieodebrany przez Ukrainę gaz należy nałożyć na Kijów sankcje. We wtorek premier Ukrainy Julia Tymoszenko powiedziała, że nie będzie to możliwe.

"Rozbiorowe" plany rosyjskiego parlamentu

Walerij Jaziew, wiceprzewodniczący rosyjski Dumy Państwowej, ogłosił pomysł na uniknięcie w przyszłości konfliktu gazowego z Ukrainą. Zagroził też nałożeniem na Kijów kar za niepobrane objętości zakontraktowanego gazu.

Rosja znów pociągnie gaz z Turkmenistanu

Rosja i Turkmenistan porozumiały się w sprawie wznowienia zawieszonego od kwietnia eksportu gazu turkmeńskiego do Rosji - poinformowała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa.

Po chleb i mleko do Gazpromu

Rosyjski koncern paliwowy Gazprom uruchomi własną sieć supermarketów i barów szybkiej obsługi - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na uczestniczącą w projekcie agencję reklamową Coruna. Sieć ma się nazywać Naraschwat, czyli - Rozchwytywanie.