Francja

Francja

"Jutro spłonąć może Madeleine"

Dwa dni po pożarze w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame we Francji pojawiają się polemiki dotyczące czasu przeznaczonego na odbudowę zniszczonej świątyni, środków na ten cel czy kwestii ochrony zabytków.

Notre Dame zniszczona. Zdjęcia z drona dwa dni po pożarze

Skalę zniszczeń, jakie dotknęły katedrę Notre Dame w poniedziałkowym pożarze, widać wyraźnie na opublikowanych dwie doby później zdjęciach z drona. Konstrukcja przetrwała, jednak pojawiają się pytania, czy jeden z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa da się odbudować w ciągu pięciu lat. Chciałby tego prezydent Emmanuel Macron. Premier Edouard Philippe zapowiedział w środę, że Francja ogłosi międzynarodowy konkurs na projekt rekonstrukcji iglicy paryskiej katedry.

O losie Notre Dame przesądziło "15-30 minut"

W poniedziałek przed godziną 19 paryska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o płomieniu, który pojawił się na dachu katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień opanował już większość budynku, wywołując obawy o to, czy średniowieczna konstrukcja wytrzyma. Co wiemy o przebiegu pożaru, który strawił symbol Francji?

Bezcenne zbiory gromadzone przez stulecia. Co znajdowało się wewnątrz Notre Dame

Korona cierniowa, relikwie Krzyża Świętego, tunika świętego Ludwika, słynne organy i olbrzymie malowidła - to tylko część z bezcennego wyposażenia i zbiorów znajdujących się w paryskiej katedrze Notre Dame, którym zagroził poniedziałkowy pożar. Najcenniejsze z nich, przechowywane w skarbcu, udało się uratować. Los pozostałych jest jednak nieznany.

Ogień ugaszony. Szukają przyczyny pożaru Notre Dame

Przyczyna pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame wciąż nie jest znana, władze kontynuują śledztwo w tej sprawie - powiedział we wtorek rano dziennikarzom wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez. Przed godziną 10 paryscy strażacy poinformowali, że pożar został ugaszony.

Szydło: będziemy się chcieli włączać w odbudowę Notre Dame

Będą różnego rodzaju możliwości wsparcia odbudowy paryskiej katedry Notre Dame. Chodzi też o pewien symbol: katedra jest symbolem chrześcijańskiej Europy - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Beata Szydło. Wyraziła przy tym przekonanie, że w odbudowę "będą się włączać ludzie".

Pieśń i modlitwa. Paryżanie patrzyli, jak płonie symbol ich miasta

Symbol Paryża i jedno z najważniejszych miejsc dla francuskich katolików, katedra Notre Dame, stanęła w poniedziałek w płomieniach. Tysiące zrozpaczonych paryżan przyglądało się, jak średniowieczną świątynie spowijają kłęby dymu. Wierni w tłumie odśpiewali wspólnie "Zdrowaś Maryjo" (Je vous salue). Metropolita Paryża Michel Aupetit wezwał natomiast, by na znak solidarności w paryskich kościołach rozbrzmiały dzwony.

"Zobaczyłem potworny obraz"

Spłonął paryski symbol, katedra Notre Dame. Przed świątynią jeszcze podczas akcji ratunkowej gromadziły się setki mieszkańców miasta i turystów. - Bardzo szybko zobaczyliśmy dużą chmurę szarego i żółtego dymu wydobywającego się z budynku - powiedział dziennikowi "Le Parisien" rzecznik prasowy katedry André Finot. - Barman powiedział, że Notre Dame płonie. Wyszedłem i zobaczyłem potworny obraz - relacjonował świadek pożaru Patryk Bukalski.

Konstrukcja Notre Dame "ocalona od całkowitego zniszczenia"

Jeden z symboli Paryża, katedra Notre Dame, w poniedziałek wieczorem stanęła w ogniu. Strażacy przez wiele godzin walczyli z pożarem. Początkowo wydawało się, że nie uda się ocalić świątyni - runęła iglica, spłonął dach. Po godzinie 23 szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że "można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana". Gwałtowny pożar został opanowany przed godziną 4 nad ranem we wtorek. Prezydent Francji zapowiedział odbudowanie katedry.

Poroszenko u Merkel, Zełenski u Macrona tydzień przed drugą turą wyborów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w piątek w Berlinie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, którego 21 kwietnia czeka walka o reelekcję w drugiej turze wyborów. Merkel zapewniła, że niezależnie od wyników, RFN nadal będzie wspierać Ukrainę. W Paryżu faworyt wyborów Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez Emmanuela Macrona.