Francja

Francja

O losie Notre Dame przesądziło "15-30 minut"

W poniedziałek przed godziną 19 paryska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o płomieniu, który pojawił się na dachu katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień opanował już większość budynku, wywołując obawy o to, czy średniowieczna konstrukcja wytrzyma. Co wiemy o przebiegu pożaru, który strawił symbol Francji?

Bezcenne zbiory gromadzone przez stulecia. Co znajdowało się wewnątrz Notre Dame

Korona cierniowa, relikwie Krzyża Świętego, tunika świętego Ludwika, słynne organy i olbrzymie malowidła - to tylko część z bezcennego wyposażenia i zbiorów znajdujących się w paryskiej katedrze Notre Dame, którym zagroził poniedziałkowy pożar. Najcenniejsze z nich, przechowywane w skarbcu, udało się uratować. Los pozostałych jest jednak nieznany.

Ogień ugaszony. Szukają przyczyny pożaru Notre Dame

Przyczyna pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame wciąż nie jest znana, władze kontynuują śledztwo w tej sprawie - powiedział we wtorek rano dziennikarzom wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez. Przed godziną 10 paryscy strażacy poinformowali, że pożar został ugaszony.

Szydło: będziemy się chcieli włączać w odbudowę Notre Dame

Będą różnego rodzaju możliwości wsparcia odbudowy paryskiej katedry Notre Dame. Chodzi też o pewien symbol: katedra jest symbolem chrześcijańskiej Europy - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Beata Szydło. Wyraziła przy tym przekonanie, że w odbudowę "będą się włączać ludzie".

Pieśń i modlitwa. Paryżanie patrzyli, jak płonie symbol ich miasta

Symbol Paryża i jedno z najważniejszych miejsc dla francuskich katolików, katedra Notre Dame, stanęła w poniedziałek w płomieniach. Tysiące zrozpaczonych paryżan przyglądało się, jak średniowieczną świątynie spowijają kłęby dymu. Wierni w tłumie odśpiewali wspólnie "Zdrowaś Maryjo" (Je vous salue). Metropolita Paryża Michel Aupetit wezwał natomiast, by na znak solidarności w paryskich kościołach rozbrzmiały dzwony.

"Zobaczyłem potworny obraz"

Spłonął paryski symbol, katedra Notre Dame. Przed świątynią jeszcze podczas akcji ratunkowej gromadziły się setki mieszkańców miasta i turystów. - Bardzo szybko zobaczyliśmy dużą chmurę szarego i żółtego dymu wydobywającego się z budynku - powiedział dziennikowi "Le Parisien" rzecznik prasowy katedry André Finot. - Barman powiedział, że Notre Dame płonie. Wyszedłem i zobaczyłem potworny obraz - relacjonował świadek pożaru Patryk Bukalski.

Konstrukcja Notre Dame "ocalona od całkowitego zniszczenia"

Jeden z symboli Paryża, katedra Notre Dame, w poniedziałek wieczorem stanęła w ogniu. Strażacy przez wiele godzin walczyli z pożarem. Początkowo wydawało się, że nie uda się ocalić świątyni - runęła iglica, spłonął dach. Po godzinie 23 szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że "można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana". Gwałtowny pożar został opanowany przed godziną 4 nad ranem we wtorek. Prezydent Francji zapowiedział odbudowanie katedry.

Poroszenko u Merkel, Zełenski u Macrona tydzień przed drugą turą wyborów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w piątek w Berlinie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, którego 21 kwietnia czeka walka o reelekcję w drugiej turze wyborów. Merkel zapewniła, że niezależnie od wyników, RFN nadal będzie wspierać Ukrainę. W Paryżu faworyt wyborów Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez Emmanuela Macrona.

Unia "może zaproponować dwie nowe daty brexitu"

Większość państw Unii Europejskiej opowiada się za tym, by zaproponować Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia ze Wspólnoty na 31 grudnia tego roku lub 1 marca przyszłego roku - poinformowała w środę nad ranem niemiecka agencja dpa, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.

"Zmęczenie brexitem po obu stronach kanału La Manche". Kolejna próba przełamania impasu

Na środę zaplanowano konsultacje brytyjskiej premier Theresy May z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem. Dzień wcześniej May zapowiedziała, że jej rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z Unii, aby wypracować porozumienie w sprawie brexitu. Tymczasem prasa zwraca uwagę na zmęczenie przedłużającym się procesem i spekuluje, że państwa unijne mogą nie być skore do opóźniania go.

May chce dalszego opóźnienia brexitu. Tusk: bądźmy cierpliwi

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z Unii Europejskiej, aby wypracować ponadpartyjne porozumienie w sprawie brexitu. Dodała, że planuje w tej sprawie konsultacje z liderem opozycyjnej Partii Pracy.