Białoruś

Białoruś

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uważa, że pokój i stabilność w kraju są ważniejsze od kampanii wyborczych. Podkreślił przy tym, że tegoroczne wybory prezydenckie należy przeprowadzić uczciwie i zgodnie z prawem.

Białoruś widzi dla siebie zagrożenia w związku z rozmieszczaniem u jej granic dodatkowych kontyngentów wojskowych NATO - oświadczył minister obrony Białorusi Andrej Raukou w wywiadzie dla agencji TASS, którego fragmenty przytoczyła w środę agencja BiełTA. Minister podkreślił przy tym, że współpraca Białorusi z NATO nie odbije się na jej sojuszniczych stosunkach z Rosją.

Białoruś i Chiny rozpoczynają wspólne manewry antyterrorystyczne – oznajmiło Ministerstwo Obrony Białorusi na swojej stronie internetowej. Ćwiczenia potrwają do 27 czerwca. Manewry o kryptonimie "Szybki orzeł 2015" będą odbywać się na poligonie brzeskim w pobliżu granicy z Polską.

Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wprowadzono w błąd, bo żadnych pozytywnych sygnałów w Białorusi nie ma – powiedział portalowi Karta’97 białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. Donald Tusk w wywiadzie dla białoruskiego Radia Swaboda mówił, że Unia Europejska otrzymała obiecujące sygnały od prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki dotyczące sytuacji międzynarodowej w regionie.

Białoruska armia i naród są gotowe odeprzeć dowolną agresję zewnętrzną i ochronić niepodległość kraju - oświadczył w sobotę prezydent Alaksandr Łukaszenka, przyjmując w Mińsku paradę wojskową z okazji 70. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej.

Służył w armii Andersa, walczył o Monte Cassino. Grekokatolicki duchowny Alaksandr Nadsan, uważany za duchowego przywódcę białoruskiej emigracji, zmarł w Londynie w wieku 89 lat - poinformowały w czwartek niezależne media białoruskie, powołując się na przedstawicieli białoruskiej diaspory w Londynie.