Bankowość

Bankowość

Jak złagodzenie reguł tzw. Bazylei III wpłynie na polskie banki? W tym tygodniu innym ważnym wydarzeniem jest posiedzenie RPP. Rynek spodziewa się trzeciej z rzędu obniżki stóp na najbliższym posiedzeniu RPP. Spadek stóp negatywnie wpłynie na wynik całego sektora bankowego. Czy jest szansa, by banki zrekompensowały sobie to wyższymi opłatami za usługi?

Przybyło osób bez pracy. Jak podał GUS, stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12,9 proc. wobec 12,5 proc. w październiku. Z danych GUS, wynika też, że Polacy mniej kupują. Sprzedaż w ujęciu miesięcznym spadła o 6,4 proc.

Szwajcarski bank UBS przyznał się do oszustwa i zgodził się zapłacić 1,4 mld franków (około 1,1 mld euro) grzywny, w ramach ugody z władzami USA, Szwajcarii i W.Brytanii. Bankowcy potwierdzili, że manipulowali stopą kredytu międzybankowego Libor.

Europejscy przywódcy uzgodnili na szczycie UE mapę drogową pogłębienia integracji eurolandu. Najdalej idące są decyzje o unii bankowej. W efekcie będzie wspólny nadzór i system upadłości banków. Wynik pierwszego dnia szczytu UE dobrze ocenił premier Donald Tusk. Zapewnił jednocześnie, że Polska cały czas toczy bój, by mieć wpływ na to, co będzie działo się ze strefą euro.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Bank Rezerwy Federalnej rozszerzył wartość skupu papierów skarbowych do 85 mld dolarów miesięcznie. Na niezmienionym poziomie pozostawił stopy procentowe. Rezerwa Federalna zapowiedziała, że będą one w przedziale od 0 do 0,25% dopóki bezrobocie nie spadnie poniżej 6,5%, a projekcja inflacji w perspektywie roku-dwóch lat nie będzie przekraczała 2,5%. Jest to zmiana w stosunku do poprzednich zapowiedzi FED-u, który jako termin zakończenia luzowania wskazywały 2015 rok mówi nam Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

Aby zapobiec kryzysom w przyszłości, uwagę należy poświęcić uzdrowieniu polityki gospodarczej na szczeblu narodowym. Samo zarządzanie na poziomie eurostrefy, choć ważne, nie wystarczy - ocenia Leszek Balcerowicz w czwartkowym wydaniu "Financial Timesa", w którym opublikował swoją analizę.

Ministrowie finansów krajów UE osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia centralnego europejskiego nadzoru bankowego. Nadzór ma osiągnąć pełną zdolność do działania 1 marca 2014 roku - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Jacek Rostowski uważa, że za spowolnienie gospodarcze częściowo odpowiedzialna jest Rada Polityki Pieniężnej.

- RPP nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Szef NBP stwierdził również, że zmiany stóp procentowych powinny być dokonywane w sposób stopniowy.

Poziom inflacji bazowej wg. NBP w październiku wyniosła 1,9% w stosunku do zeszłego roku. Oczekiwano 1,75%. Zdaniem prof. Mariana Nogi z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, byłego członka RPP, dane te są jednoznacznie pozytywne dla obniżki stóp procentowych w grudniu.

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Wyjaśnia, że ostrożna obniżka stóp procentowych o 25 pb to efekt wciąż wysokiej inflacji.

Dobra wiadomość dla wszystkich mających kredyty w złotych. Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Raty powinny zmaleć. Dla ekonomistów środowa decyzja RPP nie jest zaskoczeniem. - Było to niemal pewne - komentuje Adam Antoniak z Banku Pekao.