Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) otrzymał niewiążące oferty kupna VeloBanku. Takie informacje przekazał BFG w poniedziałkowym komunikacie. Finalizacja transakcji powinna nastąpić do końca marca 2024 roku.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny pod koniec czerwca br. rozpoczął proces sprzedaży VeloBanku. Zgodnie ze stanem na grudzień 2022 roku VeloBank był dziewiątym bankiem w Polsce pod względem wolumenu pożyczek brutto.
VeloBank na sprzedaż
"Po rozpoczęciu procesu sprzedaży VeloBank S.A. 30 czerwca 2023 roku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał niewiążące oferty i jest w trakcie ich oceny, co kończy pierwszą rundę procesu sprzedaży" - poinformował BFG w poniedziałkowym komunikacie.
Dodano, że kolejny etap procesu rozpocznie się zgodnie z harmonogramem, a wybrani inwestorzy zostaną zaproszeni do udziału w rundzie drugiej.
PKO Bank Polski w sierpniu br. informował, że może złożyć ofertę zakupu VeloBanku. - Analizujemy i myślimy o tym, ale będziemy kierować się decyzją biznesową, korzyścią dla banku i korzyścią dla klientów oraz potencjałem rozwoju grupy PKO BP. Jeśli uznamy, że takie są, to kto wie - mówił 10 sierpnia na konferencji Dariusz Szwed, prezes zarządu PKO BP. - Temat jest otwarty - dodawał Szwed.
Business Insider Polska w ubiegłym tygodniu informował, że zakup VeloBanku poważnie ma rozważać Michał Sołowow. Zapytaliśmy Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czy miliarder złożył niewiążącą ofertę.
"Zgodnie z harmonogramem, termin na zebranie ofert niewiążących to 30 września 2023 r., zaś finalizacja transakcji powinna nastąpić do końca marca przyszłego roku. W pozostałym zakresie Fundusz nie komentuje transakcji" - mogliśmy przeczytać w odpowiedzi przesłanej nam przez BFG.
Michał Sołowow zajął pierwsze miejsce na tegorocznej liście najbogatszych osób w Polsce, przygotowanej przez magazyn "Forbes". Jego majątek jest wyceniany na 25,8 mld zł.
Akcje VeloBanku
VeloBank to podmiot, do którego zostały wniesione aktywa Getin Noble Banku - za wyjątkiem kredytów walutowych - w ramach procesu przymusowej restrukturyzacji tego banku.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma 51 proc. akcji VeloBanku, a System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK) - założony przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce - ma 49 proc.
BFG wybrał JP Morgan na doradcę przy sprzedaży banku.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: OleksSH/Shutterstock