Związana z dżihadystami agencja Amaq odniosła się do zrzucenia w czwartek przez USA w Afganistanie swej najpotężniejszej bomby konwencjonalnej, GBU-43, zwanej "matką wszystkich bomb".
Dowódca wojsk USA w Afganistanie generał John Nicholson oświadczył w piątek, że decyzja o bojowym użyciu najpotężniejszej amerykańskiej konwencjonalnej bomby lotniczej była czysto taktyczna. Jak zaznaczył, akcja została podjęta w ramach kampanii przeciwko rebeliantom związanym z tak zwanym Państwem Islamskim.
Najpotężniejsza w amerykańskim arsenale bomba GBU-43 zabiła 36 bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformowało w piątek afgańskie ministerstwo obrony. To pierwsze bojowe użycie ładunku nazywanego "matką wszystkich bomb".
Stany Zjednoczone zrzuciły we wschodnim Afganistanie bombę GBU-43, zwaną "matką wszystkich bomb". Celem były jaskinie wykorzystywane przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego - ogłosił Pentagon. Po raz pierwszy USA użyły w boju bomby tego typu.
Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent USA Donald Trump odbyli w środę rozmowę telefoniczną, w trakcie której "przedyskutowali problemy stanowiące przedmiot obopólnego zainteresowania i troski" – poinformował w krótkim oświadczeniu Biały Dom.
Żołnierz brytyjskiej piechoty morskiej, który dokonał egzekucji rannego taliba w Afganistanie w 2011 roku, może w ciągu kilku tygodni wyjść na wolność - donoszą brytyjskie media. Mężczyzna od trzech i pół roku jest w więzieniu.
Władze Pakistanu ogłosiły, że rozpoczęły budowę ogrodzenia wzdłuż granicy z Afganistanem. Islamabad dodaje, że konstrukcja powstaje w miejscach, w których regularnie dochodziło do ataków przeprowadzanych przez bojowników.
Dowódca wojsk NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti uważa, że wpływ Rosji na afgańskich talibów wzrósł w ostatnim czasie. Nie wykluczył też, że Rosjanie mogą dostarczać zaopatrzenie dla islamistów.
Nowa strategia USA w celu przełamania impasu w Afganistanie będzie wymagała dodatkowych sił amerykańskich w tym kraju - oświadczył w czwartek szef Centralnego Dowództwa USA kierującego operacjami na Bliskim Wschodzie (CENTCOM) generał Joseph Votel.
Przebrani za lekarzy uzbrojeni napastnicy zaatakowali główny szpital wojskowy w centrum Kabulu, nieopodal ambasady USA w Afganistanie - poinformowały afgańskie władze i świadkowie. Zginęło ponad 30 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.
Przywódcy afgańskich talibów zaapelowali do międzynarodowych organizacji pomocowych i zagranicznych rządów o pomoc dla Afgańczyków, cierpiących z powodu ostrej zimy. Wezwano też bojowników, by zapewnili pracownikom tych organizacji "niezbędne bezpieczeństwo".
Misja szwedzkiego wojska oraz działania cywilne w Afganistanie w latach 2002-2014 nie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w tym kraju ani nie zmniejszyły ubóstwa afgańskiej ludności cywilnej - wynika z zamówionego przez rząd w Sztokholmie raportu.
W stolicy Afganistanu doszło w środę do serii ataków, w których zginęła jedna osoba, a 35 zostało rannych - poinformowało afgańskie ministerstwo zdrowia. Do przeprowadzenia akcji zbrojnych przyznali się talibowie.
Jedenastu afgańskich policjantów zostało zabitych przez swego kolegę mającego powiązania z talibami. Do incydentu doszło w punkcie kontrolnym w prowincji Helmand na południu Afganistanu - poinformowały władze tego niestabilnego regionu.
Przywódca talibów Hajbatullah Ahundzadeh wezwał w niedzielę swoich zwolenników i wszystkich obywateli Afganistanu do sadzenia drzew, podkreślając ich znaczenie dla ochrony przyrody i rozwoju gospodarczego.
W ataku dżihadystów z tzw. Państwo Islamskie (IS) na posterunki sił bezpieczeństwa w Afganistanie zginęło 17 żołnierzy - poinformował w piątek przedstawiciel władz prowincji Nangarhar we wschodniej części kraju, gdzie doszło do starcia.
Ciężko ranny w zamachu bombowym ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Afganistanie zmarł w środę - poinformowały władze w Abu Zabi. W ataku, do którego doszło w styczniu w Kandaharze, zginęło na miejscu pięciu obywateli ZEA.
Co najmniej 18 cywilów zginęło w ubiegłym tygodniu podczas nalotów sił międzynarodowych w prowincji Helmand w Afganistanie - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych.
W wyniku samobójczego zamachu terrorystycznego w mieście Laszkargah w płd. Afganistanie zginęło siedem osób, a 20 zostało rannych - podały władze prowincji Helmand. Do eksplozji wyładowanego materiałami wybuchowymi samochodu doszło w sobotę przed bankiem.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) poinformował w środę, że zawiesza działalność w Afganistanie. Powodem jest atak na konwój z pomocą, w którym zginęło sześciu afgańskich pracowników organizacji. Za atakiem stało najprawdopodobniej tzw. Państwo Islamskie (IS).