Afganistan

Afganistan

Co najmniej 12 rekrutów afgańskiej armii zginęło, a 38 zostało rannych w poniedziałek we wschodnim Afganistanie w zamachu samobójczym na autobus, którym jechali - poinformowały lokalne władze. Zaznaczyły, że liczba ofiar może wzrosnąć.

Lucca to dwunastoletni owczarek niemiecki. Ma za sobą wieloletnią służbę wojskową, wzięła udział w ponad czterystu misjach w Iraku i Afganistanie. W czasie swojego ostatniego patrolu została poważnie ranna, straciła lewą łapę. Teraz weteranka Lucca otrzymała najwyższe brytyjskie odznaczenie wojskowe dla zwierząt.

Ponad 12 pracowników amerykańskiej armii ukarano dyscyplinarnie za błędy, które doprowadziły do październikowego bombardowania szpitala Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie (Afganistan). Nie przedstawiono im jednak zarzutów - podali w środę pracownicy Pentagonu.

Austria rozpoczęła kampanię informacyjną w Afganistanie, by zniechęcić Afgańczyków do ubiegania się o azyl w tym kraju. - Afgańczycy powinni być poinformowani o zaostrzeniu austriackiego prawa azylowego - powiedziała we wtorek szefowa austriackiego MSW Johanna Mikl-Leitner.

Pucułowaty chłopiec w zbyt dużym hełmie i dłońmi zaciśniętymi wokół ogromnej w porównaniu z jego drobną sylwetką broni to Wasil Ahmad. Miał zaledwie 10 lat, gdy w poniedziałek zginął z rąk talibów. Jego historia pokazuje, jak dzieci w Afganistanie są bezlitośnie wciągane w konflikt. Wasil chwycił podobno za broń po śmierci ojca, zabitego w czasie walk z talibami. Strona prorządowa uczyniła jednak z niego bohatera, ujawniając tożsamość chłopca. Zapłacił za to najwyższą cenę.

Jeden z najważniejszych dowódców afgańskiej filii organizacji Państwo Islamskie, Hafiz Said, zginął w nalocie amerykańskiego drona w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu - poinformowała w piątek telewizja TOLO News, powołując się na miejscowe władze.

Dyplomaci z Afganistanu, Pakistanu, USA i Chin zebrali się w poniedziałek w Islamabadzie, żeby wymyślić, jak namówić talibów do podjęcia rozmów z rządem z Kabulu i w ten sposób zakończyć afgańską wojnę. Jak to zrobić, analizuje znawca regionu Wojciech Jagielski.

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na drodze niedaleko lotniska w stolicy Afganistanu, Kabulu. Jedna osoba zginęła, a 13 zostało rannych - poinformowały afgańskie władze, na które powołuje się agencja Reutera.

Członkowie milicji lojalnej wobec wpływowego przedstawiciela lokalnych władz obcięli głowy czterem terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS) i umieścili je przy głównej drodze we wschodnim Afganistanie - poinformowały w niedzielę lokalne władze afgańskie.

Talibowie nie kontaktowali się z Rosjanami ws. rozpoczęcia wspólnej walki z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformowali terroryści działający w Afganistanie i Pakistanie, dementując tym samym doniesienia brytyjskiego dziennika "Sunday Times", który stwierdził w niedzielę, że z liderem talibów spotkał się sam Władimir Putin.