Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

"Każda sztuka się liczy". Krakowski szpital "potrzebuje wszystkiego"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie potrzebuje - i to bardzo - białych kombinezonów barierowych, również gogli, przyłbic, masek z filtrem oraz rękawiczek jednorazowych - apeluje rzeczniczka krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. W tej chwili jest tam 12 chorych na COVID-19. A środki zabezpieczające są zużywane w setkach dziennie.

"Trzeba stawać po stronie rozumu. Wiara bez rozumu jest po prostu ślepa"

- Wirus może się osadzać nawet na hostii, a udzielanie komunii wiąże się z taką sytuacją, że ktoś zarażony może przekazać wirusa. Oczywiście, że - jak napisał arcybiskup Dzięga - Jezus nie zaraża. Ale musimy wziąć pod uwagę wszystkie te okoliczności, w których sprawowana jest Eucharystia i udzielana komunia. Tu po prostu chodzi o zdrowy rozsądek - mówił ksiądz profesor Albert Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Duchowny był w sobotę gościem "Kropki nad i".

Prezydent zapowiada dopłaty do pensji i zwolnienie ze składek ZUS. Kto może liczyć na pomoc państwa?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w sobotę rozwiązania pomocowe dla pracodawców i pracowników związane ze skutkami epidemii koronawirusa. Przewidują one, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 procent średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Dodatkowo samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 procent w stosunku do lutego tego roku.

"Zbroimy się. Mam nadzieję, że będziemy gotowi, jak będzie główny szczyt zachorowań"

W większości przypadków to będzie choroba, która będzie przebiegała podobnie jak grypa, ale na pewno będą się zdarzały przypadki, gdzie młodzi ludzie zachorują i będą wymagali hospitalizacji. To jest choroba, której nie można lekceważyć w żadnej grupie wiekowej - powiedział w "Kropce nad i" prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Uciekł ze szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Są już wyniki testu

W piątek z domu zabrała go karetka, bo miał wysoką gorączkę. Ponieważ ratownicy podejrzewali zakażenie koronawirusem, 45-latek z powiatu strzeleckiego (woj. opolskie) trafił do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, a następnie z niego uciekł. Kilkanaście godzin później został zatrzymany - podała policja. A w niedzielę sanepid potwierdził - pacjent nie ma koronawirusa.

Stołeczne urzędy skracają godziny przyjęć

W poniedziałki już nie do 18, a do 16 będzie można załatwić sprawę w warszawskich urzędach. Zmiana dotyczy wszystkich komórek miasta i jest związana z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Z kolei straż miejska apeluje o ograniczenie wizyt w swoich oddziałach.

Nie czekał na wyniki testu, uciekł. Zatrzymali go na drugim końcu Polsku. Usłyszał zarzuty zniszczenia mienia

24-letni mężczyzna uciekł ze szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, gdzie czekał na wyniki testu na obecność koronawirusa. Został zatrzymany w piątek wieczorem w Makowie Podhalańskim w Małopolsce. W niedzielę policjanci otrzymali informację, że mężczyzna nie jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Prokuratura go wypuściła, nie będzie odpowiadał za ucieczkę ze szpitala.

Kulczyk przekazała lekarzom 20 milionów złotych. "Priorytetem jest pomoc w ratowaniu życia ludzkiego"

"Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności i cały personel szpitalny to bohaterowie naszych czasów. Ich walka z koronawirusem wymaga wyjątkowych środków i skutecznych narzędzi" - napisała w komunikacie Dominika Kulczyk, informując, że przekazała 20 milionów złotych z własnych środków Fundacji Lekarze Lekarzom na walkę z SARS-Cov-2. Coraz więcej polskich firm i marek deklaruje swoje wsparcie.

Czy pracodawca może zmusić pracownika, by wykorzystał zaległy urlop wypoczynkowy? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Czy pracodawca może nakazać mi pracę zdalną, nawet jeśli nie mam odpowiednich warunków technicznych do jej świadczenia? Czy pracodawca może zmusić pracownika, by wykorzystał zaległy urlop wypoczynkowy? Na wasze pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" profesor Arkadiusz Sobczyk z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.