Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Komisji obwodowych jest ponad 27 tysięcy. W nich musi pracować prawie 300 tysięcy ludzi. W sytuacji zarazy, która panuje, może tak wielu chętnych nie być. Szczególnie, że członkami komisji z reguły są osoby starsze, czyli te w grupie ryzyka - mówił na antenie TVN24 Wojciech Hermeliński. Były szef Państwowej Komisji Wyborczej zwrócił też uwagę na osoby, które w dniu wyborów będą w trakcie kwarantanny. - Byłoby to faktyczne pozbawienie praw wyborczych takich osób, skoro one nie mogłyby zagłosować - dodał.

W Głuchołazach (woj. opolskie) dla ruchu osobowego i towarowego otwarto drugie w regionie przejście graniczne z Czechami - poinformowała mjr Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Granicę z Czechami będzie można przekroczyć w łącznie na trzech nowych przejściach, a granicę z Litwą na dodatkowym przejściu w Ogrodnikach.

- Rząd na pewno nie jest na to przygotowany - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, który odniósł się do nadchodzącej Rady Gabinetowej, gdzie omawiany ma być pakiet dla przedsiębiorców. Opozycjonista z czasów PRL i przedsiębiorca Władysław Frasyniuk podkreślił, że rząd powinien skupić się na tych, którzy jeszcze funkcjonują. - Zrobić wszystko, żeby obniżyć koszty - dodał. W programie komentowane było także posiedzenie Rady Ministrów, w którym uczestniczył minister zakażony koronawirusem.

- Jak dzisiaj, w dobie epidemii, tych wszystkich ostrzeżeń, aby zostać w domu, namówimy ludzi, żeby poszli głosować - pytał w "Tak jest" Tomasz Trela z Lewicy, który odniósł się do możliwości przeniesienia wyborów prezydenckich w związku z epidemią koronawirusa. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk odpowiadał, że "to, że stan jest nienormalny, to jeszcze nie znaczy, że jest on nadzwyczajny w świetle prawa".

Co najmniej trzech podwarszawskich burmistrzów i wiceminister klimatu są objęci kwarantanną po kontakcie z zakażonym koronawirusem ministrem środowiska Michałem Wosiem. Wszyscy byli uczestnikami imprezy z okazji otwarcia nowego biura poselskiego Dariusza Olszewskiego. Parlamentarzysta tłumaczy, że nie poinformował sanepidu o spotkaniu od razu po informacji o zakażeniu Wosia, bo podano mu zły numer telefonu.

Prezydent Andrzej Duda na środę, na godzinę 10 zwołał Radę Gabinetową, na której ma być omawiany przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Początkowo posiedzenie miało się odbyć we wtorek, ale zostało przełożone po informacji, że koronawirusem zakażony jest minister środowiska Michał Woś.