Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

"Oburzyłam się. Oburzyłam się jako człowiek"

Personel medyczny powinien być badany w pierwszej kolejności i regularnie - oceniła w "Kropce nad i" Ilona Łepkowska, odnosząc się do decyzji Sejmu o braku obowiązkowych testów dla pracowników ochrony zdrowia. Scenarzystka mówiła także o wizycie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim 10 kwietnia. - Oburzyłam się jako człowiek, jako osoba, która ma pochowanych rodziców na tym cmentarzu - wyznała.

"Ktoś będzie chciał zrobić na złość i wpisze PESEL swojego sąsiada, a ten będzie odpowiadał karnie"

- Nikt nie będzie miał pewności, do kogo dotrą pakiety wyborcze. Poczta nie dysponuje aktualnymi danymi wszystkich Polaków. Nie ma potwierdzenia odbioru pakietu wyborczego. Dodatkowo każdy będzie musiał wpisać swoje imię i nazwisko i PESEL. Może się okazać, że ktoś będzie chciał komuś zrobić na złość i wpisze PESEL, który jest dostępny w KRS-ie, swojego sąsiada i później ten będzie odpowiadał karnie za to, że oddał dwa głosy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Borys Budka. Lider Platformy Obywatelskiej ocenił, że w formule korespondencyjnej "wybory nie mogą się odbyć".

"Jak zniknie pakiet wyborczy, to w pierwszej kolejności będzie podejrzenie, że uczynił to pracownik poczty"

Obawiam się, żeby przypadkiem klienci nie oskarżali naszych pracowników, że ukradli im karty wyborcze. Skrzynki są bardzo często uszkodzone, niezabezpieczone. Wielu klientów nie zamyka swoich przegródek. Wówczas jak zniknie pakiet wyborczy to w pierwszej kolejności będzie podejrzenie, że uczynił to pracownik poczty - mówił o obawach związanych z głosowaniem korespondencyjnym Sławomir Redmer, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

Pracują bez przerw, nie mają zmiany. Ewakuacja chorych z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

28 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu w piątek ma zostać przewiezionych do szpitala zakaźnego w Poznaniu. Decyzję o ewakuacji podjął wojewoda wielkopolski. Pracownicy placówki od kilku dni prosili o wsparcie w opiece nad chorymi pensjonariuszami. Potrzebne są pielęgniarki i lekarze. Na razie na apel odpowiedziały siostry zakonne, pracownicy MOPS i siedmiu studentów kierunków medycznych. Pomagają też żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

"Wyzwania weryfikują lekarza". Ziobro zapowiada śledztwa, "służby sanitarne przekazały prokuraturze wykaz placówek"

Jako prokurator generalny podjąłem decyzję o tym, aby uruchomić śledztwa mające na celu zbadać, czy nie doszło do rażącego naruszenia procedur związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa w domach pomocy społecznej - poinformował w piątek Zbigniew Ziobro. Później tego dnia Prokuratura Krajowa wydała komunikat, w którym sprecyzowała, jakie kroki już podjęto.

Zdolni do pomocy. Nastolatki uczą nastolatki

- Mamy swoje pasje, czujemy się w nich dobrze, więc czemu nie mielibyśmy pomóc innym – mówi Jarek Brodecki, licealista z Łodzi i stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Wychowankowie funduszu ruszyli z akcją "Zdolni do pomocy". Podobnych inicjatyw uczniowskich jest coraz więcej.

WOŚP na zakupach. "Rozjadą się po całej Polsce"

Sto łóżek szpitalnych, z których część trafi na oddziały intensywnej terapii, a także 10 respiratorów mobilnych - to najnowsze zakupy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach Funduszu Interwencyjnego na rzecz walki z koronawirusem. - To są zakupy, które rozjadą się do szpitali po całej Polsce - tłumaczy w rozmowie z TVN24 prezes fundacji Jerzy Owsiak.