Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało we wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Odnotowano pierwszy przypadek zakażenia na Podlasiu. Tym samym wirusa zarejestrowano już we wszystkich województwach. W sumie tego dnia liczba zakażonych wzrosła o 61 osób. Rano przekazano, że w szpitalu w Wałbrzychu zmarła piąta osoba, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. Łącznie w Polsce potwierdzono 238 przypadków zakażeń koronawirusem.

Część oddziałów Szpitala Wojewódzkiego imienia Mikołaja Kopernika w Gdańsku, w tym oddział ratunkowy, zostało zamkniętych z powodu kwarantanny. Jak informuje Urząd Marszałkowski, jeden z pacjentów trafił do szpitala "z innym problemem zdrowotnym". Okazało się, że był także zakażony koronawirusem.

Możliwość zakażenia się występuje na miejscu (w kraju-red.), a nie tylko za granicą. Światowa Organizacja Zdrowia, obserwując całą sytuację, wydaje zalecenia, żeby sprawdzać pacjentów, u których zachodzi podejrzenie choroby. Realnie przecież nie wiemy, ile osób może rozprzestrzeniać koronawirusa - mówił na antenie TVN24 doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży.

Sanepid apeluje o pilne zgłaszanie się osób, które 9, 10 i 11 marca korzystały z niektórych kursów PKS Grójec na Mazowszu. Mogli być narażeni na kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Jeden z członków władz Polskiego Związku Łowieckiego jest zakażony koronawirusem – dowiedział się tvn24.pl. Informację potwierdził rzecznik PZŁ. Mężczyzna w ostatnich dniach spotkał się z ministrem środowiska Michałem Wosiem, którego test też wykazał pozytywny wynik. Według naszych rozmówców Woś ostatnio nie spotkał się z żadnym z ważnych ministrów. Wiadomo, że miał kontakt z jeszcze jedną zakażoną osobą.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie apeluje "o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi". Podkreśla, że "w związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa" jest ona potrzebna nawet bardziej niż zazwyczaj. Przed oddawaniem krwi krwiodawców powstrzymuje ryzyko zakażenia koronawirusem.