Polska i Świat

Polska i Świat

Egipt: armia stawia ultimatum

Zbuntowana egipska ulica zyskała wsparcie, którego niechciany prezydent kraju nie może bagatelizować. To wojskowi, którzy mają w Egipcie realną władzę i którzy postawili rządzącym ultimatum. Albo w ciągu 48 godzin znajdą rozwiązanie obecnego kryzysu i porozumieją się z opozycją, albo konstytucja zostanie zawieszona, a parlament rozwiązany. Z egipskim wojskiem trzeba się liczyć, bo to właśnie ono dwa lata temu odsunęło od władzy dyktatora Hosniego Mubaraka.

Dramat w Himalajach

Himalaje - góry tak samo wysokie, co niebezpieczne. Wiedzą o tym Polacy, którzy uniknęli spotkania z zabójcami pod Nanga Parbat. Wiedzą o tym również rodziny Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy zdobyli zimą Broad Peak, ale do domów nie wrócili. Ich rodziny pojechały w Himalaje szukać ich ciał oraz odpowiedzi na dręczące wciąż pytanie, co poszło nie tak. Pracę kończy też specjalna komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu, która miała sporządzić raport o zimowym wejściu na Broad Peak.

Hudson, miejsce lądowań

Potrzeba było szczęścia, przytomnego umysłu, doświadczenia i sprzętu. Bez tego widokowy lot nad Nowym Jorkiem skończyłby się tragicznie. Szwedzka rodzina wynajęła śmigłowiec w ramach atrakcji turystycznych. Atrakcyjnie przestało być, gdy maszyna zaczęła tracić moc i niebezpiecznie opadać. Przytomność i wprawa pilota były na szczęście najwyższych lotów, bo bez większych problemów posadził maszynę na rzece Hudson. Pasażerom włos z głowy nie spadł.

Egipt: prezydent niechciany

Egipt znowu powstał przeciwko swojemu prezydentowi. Wybrany w powszechnych wyborach Mohammed Mursi rozczarowuje. Ulica chce jego dymisji tu i teraz, w przeciwnym razie protesty się nie skończą. W weekend na placu Tahrir zebrało się ponad 30 milionów ludzi, a powstał nie tylko Kair. Władza nie wytrzymuje presji i sięga po ostrą broń. Szacuje się, że od wczoraj w Egipcie zginęło 16 manifestantów. Turyści - o ile omijają duże miasta - są bezpieczni. MSZ radzi, by nie podróżować po kraju, tylko wypoczywać w kurortach.

Zginęli na służbie

19 strażaków z grupy do zadań specjalnych zginęło w walce z pożarem lasu w Arizonie. Kopali rów, który miał powstrzymać ogień i jednocześnie zapewnić drogę ewakuacji innym strażakom, kiedy nagle - jak mówią świadkowie - ogień ich po prostu zabrał. Dla amerykańskiej straży pożarnej to wielka strata, porównywana nawet do tragicznej śmierci strażaków podczas ataku na World Trade Center.

Bałtyk fosforem płynie

Bez winy ponoć nie jesteśmy, ale na pewno nie trujemy Bałtyku tak bardzo jak sugerują to Finowie. Dlatego zaprosiliśmy ich do Gdańska, gdzie razem z naszymi ekspertami badają wodę w pobliżu wielkiej hałdy fosforowych odpadów. Chemikalia przez 40 lat były składowane w pobliżu ujścia Wisły do morza, stąd podejrzenie naszych dalekich nadbałtyckich sąsiadów, że fosfor w Bałtyku to nasza sprawka.

Iran, sport i płeć

Pływanie tylko dla mężczyzn? Tak jest w Iranie, z czym walczy młoda kobieta. Chciała pobić rekord Iranu, na co musieliby patrzec mężczyźni, więc zgody nie dostała. Popłynęła więc na własną rękę. W morzu, zasłonięta od stóp do głów - jak to w Iranie, pokonała 20 kilometrów. Pokazała, że można i że zakaz jest absurdalny. Ale jej wyniku i tak nie wzięto pod uwagę. Bo strój po wyjściu z wody za bardzo przylegał do jej ciała.

Kłopotliwy pacjent z Ameryki

Prawnicy nie mają wątpliwości - Amerykanie podrzucając ciężko chorego pacjenta pod drzwi szpitala w Bolesławcu złamali prawo. Mężczyzna mieszkał przez 30 lat w Stanach, nie miał jednak pracy, adresu ani ubezpieczenia. Gdy doznał udaru mózgu i jego leczenie zaczęło kosztować, Amerykanie namierzyli ostatni adres chorego, czyli Bolesławiec na Dolnym Śląsku w Polsce. Co prawda skontaktowali się z tamtejszym szpitalem, ale chorego dostarczyli bez uprzedzenia. Bez sprawdzenia nawet, czy jest tam miejsce. Z mężczyzną nie ma kontaktu, jego rodzina odmawia nad nim opieki, a szpital ma kłopot.

Jak zagłosują działacze PO?

PO o tym jak zamierza z PiS-em walczyć jeszcze nie mówi. Na razie szykuje się do pierwszych w historii tej partii bezpośrednich wyborów szefa. Będzie nim albo Donald Tusk, albo Jarosław Gowin, choć jego szanse oceniane są słabo. Na pewno nie będzie nim Grzegorz Schetyna, który ogłosił w końcu, że nie kandyduje, bo partii bardziej potrzebna jest współpraca niż wojna domowa. Tyle na górze. A na dole, tak zwani szeregowi działacze na razie przyglądają się i czekają, aż ktoś z góry zwróci uwagę na ich problemy.

Nowe otwarcie w PiS?

Nowy-stary prezes i nowa-stara strategia jak przejąć władzę, czyli PiS po kongresie wyborczym. Niespodzianek nie ma żadnych. Prezes Jarosław Kaczyński jest pewien, że nadchodzi jego czas i jego partii. Platforma - zdaniem prezesa - sama się kompromituje, więc wystarczy trzymać obrany kurs. Mówić mniej o Smoleńsku, więcej o gospodarce. I wszystko to firmować twarzą profesora Piotra Glińskiego. Czy to wystarczy?

"Potwór" na drodze

Auto, które wjechało wczoraj w ludzi, to drugi najmocniejszy samochód świata dopuszczony do normalnego ruchu drogowego. Koenigsegg CCX ma pod maską ponad 800 koni mechanicznych. Żeby rozpędzić się do setki potrzebuje zaledwie trzech sekund. No i świetnego kierowcy, który potrafi (a nie któremu wydaje się, że potrafi) nad nim zapanować. Jak to robią zawodowcy?

Zabrakło zdrowego rozsądku?

W ciągu najbliższych 48 godzin prokuratura w Poznaniu postawi zarzuty Norwegowi, który wczoraj w czasie pokazu superszybkich samochodów wjechał w kibiców. Ranił 17 osób, większość na szczęście niegroźnie. W szpitalach pozostaje jednak nadal 5 osób. Organizatorzy pokazu tłumaczą, że dopełnili wszelkich formalności. O kierowcy, który spowodował wypadek mówią, że był doświadczony. Policja z kolei podała, że był trzeźwy.

"Perełka" na dnie Bałtyku

Kolejny skarb na dnie Bałtyku. Naukowcy z Gdańska odkryli, a muzealnicy z Krakowa chcą mieć u siebie amerykański samolot typu Douglas A-20. Przeleżał pod wodą niemal 70 lat, a mimo to jest w nie najgorszym stanie. Oczywiście trzeba go wyremontować, ale najpierw - co trudniejsze i kosztowniejsze - trzeba go z dna Bałtyku podnieść. Gdy to wszystko się uda, radość z oglądania maszyny będzie wielka. Bo to zaledwie 13-sty zachowany na świecie Douglas A 20.

Zalew przetestowany jako awaryjne lądowisko

Z jednej strony Okęcie, z drugiej Modlin. Pomiędzy nimi miasto i wielka woda, czyli Zalew Zegrzyński. Gdyby wydarzyła się tragedia i samolot musiałby awaryjnie lądować, może śmiało próbować usiąść na wodzie zalewu. Bo nasze służby, po piątkowych bardzo efektownych ćwiczeniach, są do takiego scenariusza przygotowane.

Nowa nadzieja dla Chorwacji

Piękne widoki, ale też poważne zmartwienia. Chorwacja, niestety w poważnym kryzysie, wchodzi do Unii Europejskiej i oby jej to pomogło. Połowa młodych ludzi nie ma pracy, upadają stocznie, kwitnie korupcja. Cała nadzieja w unijnej pomocy i turystach, bo to z nich głównie żyją Chorwaci. Już od paru lat robią co mogą, by podróżowanie po ich kraju było przyjazne, ale po pierwszym lipca turyści zyskają jeszcze więcej.

Walka o prawo do bycia kierowcą

Prowadzenie samochodu - niby nic, czynność w Europie mocno pospolita, także wśród pań. Ale w Arabii Saudyjskiej kobieta może za to trafić do więzienia. Dziewięć dni za kratami spędziła Manal, saudyjska aktywistka, mimo że tamtejszy kodeks nie zakazuje paniom chwytania za kółko. Tak silnie działa utraty obyczaj. Manal nadal z tym walczy i podaje czysto pragmatyczne a nie ideologiczne powody.

Bolesna spuścizna - gen ślepoty

Członkowie pewnej amerykańskiej rodziny ślepną jeden po drugim, bo mają gen, który powoduje rzadką odmianę dystrofii siatkówki. Z pomocą przychodzą genetycy i ich skomplikowane programy modyfikacji genów. Rodzina Jacksonów została takim programem objęta i jest szansa, że zły gen da się zmienić. W Polsce podobne programy też powstają, ale problem leży gdzie indziej. Nie badamy się genetycznie, nie wiemy więc co naprawiać.

Dzieciobójczyni w szkole

Reporter Dużego Formatu Gazety Wyborczej odkrył, że w jednej z warszawskich szkół, a także w Ministerstwa Edukacji Narodowej, pracuje kobieta skazana za zabójstwo dziecka. Z akt wynika, że nie był to wypadek, a skutek znęcania się nad dzieckiem. Kobieta została skazana, karę odbyła, przestępstwo, które popełniła, uległo zatarciu, a zatem ma czystą kartę.

Pirat za kierownicą tira

Nazywa siebie asem, ale takiego asa lepiej na swojej drodze nie spotkać. Litewski kierowca ciężarówki wyprzedzał na podwójnej ciągłej pod górkę, zmuszając kierowców jadących z przeciwka do uciekania na bok. Reporter TVN24 widział to na własne oczy i nagrał. Policja natychmiast Litwina ukarała - grzywną i półrocznym zakazem prowadzenia aut w Polsce. Kierowca mimo to na skruszonego nie wyglądał.

Przełom w walce o homoseksualne śluby w USA

Środowiska homoseksualne za oceanem triumfują i świętują swój sukces. Gratulacje z pokładu Air Force One złożył im prezydent Barack Obama. Sąd Najwyższy uznał, że jeśli prawo w jakimś stanie pozwala na małżeństwa tej samej płci, to powinno je się traktować jak zwykłe małżeństwa, czyli pozwolić na przykład na wspólne opodatkowanie albo na przejmowanie renty po bliskim zmarłym.