Polska i Świat

Polska i Świat

Kolejowy paraliż

Było duszno, gorąco, a temperatura dochodziła do 40 stopni - w takich warunkach musieli podróżować pasażerowie pociągów, które utknęły niedaleko Krakowa. Na tym jednak nie koniec. Poważnym problemem okazał się też brak wody - napojów nie można było zdobyć, bo w pobliżu nie było żadnej miejscowości. A pociąg ruszył dopiero po pięciu godzinach.

Szokująca terapia

Bulwersująca terapia wobec chorego na autyzm czterolatka. Chłopiec był bity i siłą zmuszany do współpracy. Po zajęciach często płakał, wpadał w złość, przestał ufać ludziom. Zachowanie czterolatka zaniepokoiło rodziców, dlatego postanowili nagrać terapeutkę - nagranie ich zszokowało. Kobieta straciła pracę, a zdjęcia trafiły do prokuratury i placówki, która ją zatrudniała.

Drogowe fuszerki

Minęło zaledwie półtora roku od otwarcia Mostu Północnego w Warszawie, ten już się sypie. Asfalt można odrywać ręką, odchodzi dużymi płatami. A to nie jedyny problem drogowców - popękana jest też nawierzchnia na autostradzie A2 w kierunku stolicy. Obie trasy są jeszcze przejezdne, ale nie wiadomo na jak długo. Takim stanem rzeczy jak zwykle zdziwieni są nie tylko kierowcy, ale też wykonawcy i kontrolerzy.

Psy na służbie

Po zamachach ludzie boją się o swoje bezpieczeństwo. Przywrócić mają je psy saperzy, które na potęgę szkolą Amerykanie. Zadanie jest jedno - czworonóg musi umieć wyczuć ewentualne zagrożenie i wskazać ładunek bombowy. Szkolenie kosztuje, ale dla Amerykanów to żadna przeszkoda. Są w stanie wydać każde pieniądze, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Szykuje się rewolucja na polskich drogach

Wygląda na to, że na polskich drogach dojdzie do rewolucji. Popularne policyjne suszarki, muszą dokładnie pokazywać, który samochód jest namierzony - tak twierdzi sąd w Gnieźnie. Trybunał Konstytucyjny uznał zaś, że policja nie może zmusić kierowcy do wykonania badania trzeźwości jeśli ten odmawia. Policjanci nie kryją swojej irytacji.

Promieniujący problem

Atomowe zagrożenie jest ciągle realne. Fukushima ciągle generuje promieniowanie radioaktywne. Co gorsza trudno nad nim zapanować. Natychmiastowy plan ratunkowy jest potrzebny nie tylko dla Japonii. Inicjatywę przejmuje więc japoński szef rządu, bo właściciele elektrowni jego zdaniem robią za mało. Fukushima po katastrofie i przed kolejnym dużym niebezpieczeństwem.

Przez upały zasilania nie stracimy

Wysokie temperatury to wysokie zużycie energii elektrycznej. Klimatyzacja bez prądu nie zadziała. Czy jest możliwe, że działać przestanie w ogóle bo zabraknie prądu? Eksperci uspokajają i wyliczają, że tak upalnych jak ostatnie dni musiało by być w Polsce znacznie, znacznie więcej. Ale może lepiej dmuchać, nomen omen, na zimne?

Maszyny subtelne inaczej

Czy dron to broń, która zdominuje armie świata? Wiele na to wskazuje, bo bezzałogowe maszyny są bardzo kuszące. Pozwalają osiągać cele militarne, nie narażając się jednocześnie na straty ludzkie po swojej stronie. No właśnie. Po swojej. Gorzej z tą drugą stroną, atakowaną. Drony polecą wszędzie, ale nie wszędzie są w stanie precyzyjnie wycelować. I to poważny zarzut. Humanitarny.

Wampiry rozsławiły Gliwice w świecie

Historie o wampirach nie przestają przyciągać. Sensacyjne znalezisko archeologów rozsławiło Gliwice na całym świecie. Odnalezione mogiły sprzed setek lat wyraźnie wskazują, że ci, których w nich pochowano, budzili strach wśród swojej społeczności. Ale czy żeby budzić przerażenie trzeba od razu być wampirem? Kogo uznawano za odmieńca u schyłku średniowiecza?

Życiorys przerwany siłą

Niemowlaki odbierane rodzicom za karę, za krytykę reżimu, to ciemny rozdział w historii Argentyny. Po latach wracają do swoich rodzin, walczą o prawdziwy życiorys i odszkodowania. Wśród tych, którzy tak skrzywdzili setki dzieci są funkcjonariusze, urzędnicy stanu cywilnego, ale także księża i zakonnice.

Ciepło wszędzie

Teraz raport z rozgrzanych polskich miast. W to co pokazywały termometry nie rzadko trudno było uwierzyć. Tym bardziej, że rozpalone słońcem słupki rtęci szybowały naprawdę wysoko w górę. Walka o cień, walka o wodę i ochłodę. Tak wyglądał ten czwartek we właściwie całym kraju. To był jeden z najgorętszych dni w tym roku.

Ryzykowne życie z wężem za ścianą

Wąż zabójca - o tym mówi się w Kanadzie. O ataku afrykańskiego pytona skalnego głośno na całym świecie. Uciekł ze sklepu zoologicznego, dostał się do sąsiedniego mieszkania i w nocy udusił dwóch kilkuletnich chłopców. To wąż wyjątkowo groźny, bo dziki i bezwzględny. Okoliczni mieszkańcy są w szoku. Pytają o ryzykowne sąsiedztwo i odpowiedzialność tych, którzy na domową hodowle podobnych zwierząt się decydują.

Upadł mit. RFN na dopingu

Doping wśród niemieckich sportowców w latach 50. i 60. nie był jedynie domeną NRD. Zawodnicy byli faszerowani wspomagaczami nie tylko po wschodniej, ale również po zachodniej stronie Niemiec. Testy antydopingowe nie były wtedy normą, osiąganie nadludzkich wyników wydawało się więc zupełnie naturalne. Dopiero po latach poznaliśmy prawdę o tych wyczynach. Teraz okazuje się ona niewygodna dla kolejnych niemieckich sportowców.

Platforma straci Warszawę?

Stołeczne biuro wyborcze liczy podpisy w sprawie referendum. Politycy Platformy mają nadzieję, że część z tych podpisów okaże się nieważna. Według nieoficjalnych informacji odrzucono już podobno blisko 40 tysięcy. Rusza również kampania zniechęcająca do udziału w referendum, jeśli do niego dojdzie. Premier i prezydent twierdzą, że nie pójdą, broniąc w ten sposób Hanny Gronkiewicz - Waltz.

Żałoba po tragedii nad Wartą

Dwudniowa żałoba w Działoszynie w łódzkiem po tragedii nad Wartą. Tam śmierć trójki rodzeństwa i poszukiwanie czwartego z dzieci ciągle bezskuteczne. Rodzice w szoku, pod opieka psychologów, nie są w stanie zeznawać. Więcej mówią okoliczni mieszkańcy - wszyscy wiedzieli, że rzeka byłą w tym miejscu niebezpieczna. W czasie, gdy dzieci wchodziły do wody na brzegu była nie tylko ich matka. Również pracownica pomocy społecznej.

Niestrzeżone i niebezpieczne

Niestrzeżone, dzikie kąpieliska. Groźne, ale uczęszczane. Bo tak wszyscy robią od lat. Co z tego, że rozsądek podpowiada co innego. Upalne dni rządzą się swoimi prawami. Dramatyczny przypadek z Działoszyna aż nadto to pokazuje. Trzeba o nim mówić - ku przestrodze. Ku przestrodze trzeba pokazywać, jak łatwo w wodzie można stracić życie. Nieomal na własne życzenie.

Na ratunek - defibrylator

To naprawdę ratuje życie - defibrylator. Takie urządzenia coraz częściej można znaleźć miejscach publicznych w Polsce. Owszem są, czyli wiszą w specjalnych gablotach, ale nie oznacza to pełnej, prostej, natychmiastowej do nich dostępności. Test na wagę życia robimy w Warszawie.

Rowery na wały

10 tysięcy kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Brzmi dobrze. Brzmi jak rewolucja. A to tylko wały przeciwpowodziowe, które teraz legalnie będą mogłu służyć rowerzystom. Prezydent śle do sejmu projekt stosownej ustawy. I o ile parlament powie "tak". Tak już dłużej nie będzie, że za przejażdżkę na dwóch kółkach po wałach dostaniemy kilkuset złotowy mandat.

Na straży własnej przydatności

Nie jesteśmy po to, żeby nas lubili. Tak bronią się strażnicy miejscy, gdy znów słyszą krytyczne głosy pod swoim adresem. Po co zatem są panie i panowie w mundurach, którzy nie łapią złodziei, nie pilnują porządku, chętnie za to tropią źle zaparkowane samochody? Odpowiedź właściwie padła - straż miejska jest po to, by tropić źle zaparkowane samochody. Tylko, czy to wystarczające uzasadnienie?

Na własną odpowiedzialność?

Miliony dla Madonny - jak je opisano, że ani słowa nie wspomniano o koncercie na Narodowym? CBA sprawdza, czy minister Joanna Mucha dobrze wydała 6 milionów złotych. My sprawdzamy, co jest w dokumentach jakie krążyły między ministerstwem sportu a finansów. Podobno upewniano się, czy tak koncertowo pieniądze wydać można. Podobno takie potwierdzenie uzyskano. Podobno.