Polska i Świat

Polska i Świat

Polka podbije Dolinę Krzemową?

Ma dopiero 21 lat i stworzyła start-up, który inwestorzy już wyceniają na ponad trzy miliony dolarów. To Karolina Demiańczuk, studentka z SGH, która na cel bierze sobie Stany Zjednoczone. Choć jej aplikacja nie jest jeszcze dostępna na rynku, już interesuje się nią Dolina Krzemowa.

Polacy wicemistrzami w kendo

Polacy wicemistrzami Europy w japońskiej sztuce walki kendo. Pracowali na to ciężko i to w warunkach, które odbiegają od standardów. Ich sukces cieszy zatem podwójnie i każe zadać pytanie: skoro jesteśmy w tym tak świetni, to może warto zainwestować w ten sport?

Niezwykłe spotkanie

W mieście Omaha (Nebraska) biorca przeszczepionego organu spotkał się z matką dawcy. Serce 18-latka dwa lata temu uratowało życie emerytowi, Terry’emu Hopperowi. Cztery lata po śmierci swojego syna Lisa Swanson mogła ponownie usłyszeć bicie jego serca.

Wizowe napięcie

Unia Europejska straszy Amerykę i twierdzi, że jest zdeterminowana, by wprowadzić wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków, jeśli ich kraje nie przestaną dyskryminować niektórych obywateli UE.

Rocznica w cieniu analiz

Przygotowania do szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej trwają od dłuższego czasu w atmosferze dalekiej od ciszy. Podgrzały ją choćby słowa przewodniczącego podkomisji MON, który nie czekając na rezultaty badań, już stwierdził, jak doszło do katastrofy.

Anonimowa dobroć

Nie chcą poklasku i specjalnych podziękowań - często za to proszą o anonimowość - są tak skromni, że aż trzeba o nich powiedzieć, bo ich praca w ciszy pomaga setkom chorych - przeżyć i wyzdrowieć w otoczeniu najbliższych.

Nierozwiązany problem

Europa patrzy na spadające statystyki, a z nich jasno wynika, że uchodźcy nie szturmują już tak bardzo granicy niemieckiej jak wcześniej. To jednak - co tak ładnie i bezproblemowo wygląda na papierze - nie do końca ma odzwierciedlenie w rzeczywistości - problem nie zniknął, o czym świadczy świadczą choćby obrazy z granicy grecko-tureckiej.

Nad przepaścią

Teraz domy, które dosłownie zawisły nad rzeką. Mieszkańcy Kąclowej od dwóch lat czekają na zabezpieczenie urwiska, powódź - omal nie porwała ich domów. Urzędnicy mogliby zabezpieczyć brzeg rzeki już dawno temu, ale jak twierdzą - nie ma na to pieniędzy.

Zatrzymać cukrzycę

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed cukrzycą i publikuje dane, które powinny zmusić nas do zmiany trybu życia. Te są jednoznacznie - choroba atakuje coraz mocniej, od początku lat 80. liczba chorych wzrosła czterokrotnie.

Drogi w wersji light

Droższe paliwo, węższe drogi, mniej ekranów i fantazyjnych mostów - to plan na szybsze i tańsze dokończenie siatki dróg autostrad i ekspresówek. O początku nowej drogi ministerstwa infrastruktury do budowy dróg.

Podwójny system prawny?

Trybunał nie zważa na polityczną przepychankę, pracuje dalej, ale efekt jego pracy może jeszcze bardziej skomplikować sytuację i to zwykłego Kowalskiego - bo jeśli zapadnie wyrok, a nie zostanie opublikowany - to nie wiadomo, jak egzekwować prawo.

Rezolucja uderzy w Polskę?

Szykuje się ostry w wymowie dokument wobec Polski - to rezolucja, nad którą Parlament Europejski będzie głosował w najbliższą środę. Ma być surowa, bo zabiegi rządzących wobec Trybunału Konstytucyjnego coraz ostrzejsze, o czym świadczy ostatni list prokuratora generalnego do prezesa Trybunału.

Timmermans przedstawił swoją opinię o Polsce

O Trybunale Konstytucyjnym głośno także w Brukseli. Wczoraj wiceszef Komisji Europejskiej zbierał w Warszawie opinie, by dziś wygłosić swoje wnioski przed unijnymi komisarzami. Frans Timmermans jest dla nowej władzy bezwzględny. Przywołuje do praworządności, a jego głos jest o tyle znaczący, że działania Komisji Europejskiej - w przeciwieństwie do Komisji Weneckiej - mogą być dla nas dość bolesne. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Częstochowa bez pieniędzy na spotkanie z papieżem

Światowe Dni Młodzieży za trzy i pół miesiąca, a problem z organizacją ma nie tylko Kraków, ale także Częstochowa, którą chce odwiedzić papież Franciszek - a razem z nim, tłum wiernych. Miasto nie ma pieniędzy na tak kosztowne spotkanie, a w przeciwieństwie do Krakowa nie otrzyma pieniędzy z budżetu państwa. Organizacja tej wizyty całkowicie leży. Częstochowski magistrat mówi o kosztach rzędu 23 mln zł, wojewoda śląski - o 1 mln zł. Spór trwa, a czasu coraz mniej. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Urzędnik metalowcem, metalowiec zegarmistrzem

Amerykańskie badania mówią, że człowiek w ciągu życia może przekwalifikować się aż siedem razy. Pewne zmiany zawodu są tak znaczne, że aż trudno w nie uwierzyć. Do takich osób należy założyciel zespołu Anthrax - porzucił scenę, hałas, publiczność i postanowił się wyciszyć. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Spór o list do Trybunału Konstytucyjnego

Burza wokół listu Prokuratora Generalnego do prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Po kilku tygodniach przerwy Trybunał znów orzeka, choć w atmosferze dalekiej od sprzyjającej do pracy. Powodem jest list Zbigniewa Ziobry, który zawiera ostrzeżenie przed łamaniem prawa przez sędziów i przed możliwymi prawnymi konsekwencjami. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Dotkliwa przegrana Donalda Trumpa

Dotkliwa porażka Donalda Trumpa. W bardzo istotnych prawyborach w Wisconsin został pokonany przez skrajnie prawicowego Ted Cruza. Kontrowersyjny polityk przyjął te porażkę w charakterystyczny dla siebie sposób, jednak jeszcze nie stracił szansy na prezydencką nominację. Materiał programu "Polska i Świat".

Porządki w PO. Opozycja w rozsypce?

Co dzieje się z opozycją? Platforma Obywatelska miała stawić czoła rządzącym, a jak na razie porządkuje swoje podwórko, które jest w rozsypce. Główny bastion PO - Dolny Śląsk rozbity. W innych regionach sytuacja też nie jest najlepsza, co raz częściej słychać głosy niezadowolenia także wśród prominentnych działaczy partii. Grzegorz Schetyna ma zatem twardy orzech do zgryzienia, bo to on jako nowy przewodniczący partii miał platforme scalać a nie dzielić. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.