Polska i Świat

Polska i Świat

10 godzin wniosków, dwie godziny na odpowiedź

Zarzutów do poprzedniej ekipy rządzącej jest bez liku, a to na pewno nie koniec, bo Jarosław Kaczyński już zapowiada że to tylko audyt wstępny, na pełen trzeba jeszcze poczekać. Opozycja już teraz ma problem, bo na bieżąco nie mogła odnieść się do zarzutów, a przewidziana debata była ograniczona. Na 10 godzin prezentowania przez rząd wniosków, partie miały tylko dwie godziny.

Beata Szydło punktuje PO i PSL

Rząd Beaty Szydło ocenia poprzedników. Cenzurki wystawiane są od rana i na wszystkich widnieje ocena negatywna. Beata Szydło punktuje PO i PSL w mocnych słowach - mówi o zmarnowanych szansach, pogardzie dla Polski i obywateli i wielkiej starcie 340 miliardów złotych. Jest też zapowiedź powołania komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold.

Rembrandt wiecznie żywy

To właściwie obraz Rembrandta, tyle, że powstał współcześnie. Stworzył go komputer. Zaprogramowali go holenderscy uczestnicy projektu "Nowy Rembrandt" przy udziale Microsoftu, którzy wcześniej przeanalizowali ponad 150 tysięcy fragmentów autentycznych dzieł mistrza.

Spór o ścieżkę, której nie było

Rowerzysta kontra kierowca na warszawskiej ulicy. Poszło o ścieżkę rowerową - spór był tak duży, że doszło nawet do szarpaniny. Posypały się kary, ale wątpliwości, kto am rację, zostały.

Wojenne tajemnice muzeów

W niewielkim Mołtowie w województwie zachodniopomorskim odkryto skarb. To prawdopodobnie ukryte w ziemi zabytki z dawnych muzeów. Przy okazji wychodzą na jaw alarmowe, wojenne procedury stosowane przez muzealników.

Koniec aresztu na Rakowieckiej

Równie legendarny co niesławny, areszt przy Rakowieckiej w Warszawie idzie do likwidacji. Niedługo zniknie w nim oddział obserwacji psychiatrycznej, potem kolejne oddziały, by w końcu powstało muzeum.

Nerwowe odliczanie do Euro

Zaczyna się odliczanie do piłkarskich Mistrzostw Europy. Dla niektórych jest nerwowe - czasu coraz mniej, a zadań coraz więcej. Główne to zapewnienie bezpieczeństwa kibicom i piłkarzom. Francja po zamachach stoi przed wielkim wyzwaniem.

Kolej na autobus

Tego jeszcze w Polsce nie było. Kolej będzie budować trasę autobusową. Zamiast torów - będzie specjalna jezdnia, zamiast szlabanów - sygnalizacja. Mazowsze szykuje projekt szybkiego autobusu między Sochaczewem a Warszawą.

Konkurs MEN na dzielenie pieniędzy

Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło warunki konkursu i w drugim podejściu na swoich doradców wybrało fundację Elbanowskich, znanych z akcji "Ratuj maluchy". Ministerstwo bierze ich pod rękę i razem z nim zamierza dzielić pieniądze - w sumie 8 milionów złotych z budżetu.

Odłożone spotkanie z opozycją

Miało być w piątek, ale zostało przesunięte. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekłada spotkanie z opozycją w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Być może czas jest potrzebny, bo jak na razie deklarację uczestniczenia w nim złożył tylko klub Kukiz'15.

Koniec Platiniego

Koniec Platiniego. Wielkie nazwisko, wielka kariera i chyba wielkie rozczarowanie. Bo gdy zostawał prezydentem UEFA dla wielu był symbolem odnowienia w europejskiej piłce. Odchodzi w niesławie. Trybunał Arbitrażowy co prawda złagodził mu karę, ale zarzutów finansowych nie unieważnił.

Kanada w ogniu

Całe miasta w ogniu w Kanadzie. Trwa walka z pożarem, który niszczy wszystko na swojej drodze. W prowincji Alberta powszechny strach i masowe ewakuacje. Na falę ognia nie ma mocnych. Strażacy nie dają rady, a pogoda im nie sprzyja.

Mazowsze do podziału?

Mazowsze do podziału, czyli osobne województwo z wyłączeniem Warszawy. Polityczny plan Prawa i Sprawiedliwości coraz bardziej konkretny. Stąd konkretna na to reakcja marszałka obecnego Mazowsza, który jeździ i przekonuje, że to zły pomysł.

Lekarze na celowniku

Lekarze na celowniku śledczych. W prokuraturze powstają specjalne działy do spraw błędów medycznych. Śmierć pacjenta - to przypadek dla nich. Kto dokładnie będzie je badał? Nie wiadomo. Niewiele wie o tym także rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Wspólny marsz, wspólne listy?

Opozycja razem na sobotnim marszu w Warszawie. A już po marszu pytania o marsz wyborczy. Czy będą wspólne listy? Bo nie ma wątpliwości, że jest wspólny polityczny przeciwnik. Na razie nikt nie mówi "nie", ale do jednoznacznego "tak" daleko. Bo po drodze są szczególny do dogadania. I wskazanie lidera. A tym chciałby być każdy.

Bieg po sprawność

Bieg Wings for Life to impreza organizowana z myślą o ludziach z chorobami rdzenia kręgowego. Każdy, kto siedzi na wózku inwalidzkim, chciałby kiedyś z niego wstać. Jakie są na to szanse?

Kumulacja marzeń

Przed nami wielkie losowanie, stąd pytamy Polaków: ile pieniędzy tak naprawdę potrzeba nam, by być szczęśliwym? Czy 60 milionów złotych wystarczy? A może potrzeba do tego dużo mniej?