Czarno na białym

Czarno na białym

Marsz na zgodę?

Gorące Euro-emocje po meczu otwarcia Polaków i przed jutrzejszym - być może decydującym już o losie naszej drużyny - meczem z Rosją, który z racji historii i polityki jest lub będzie wydarzeniem nie tylko piłkarskim. Temperaturę emocji podnosi planowany przed pojedynkiem warszawski marsz rosyjskich kibiców. Jeszcze w weekend była mowa o manifestacji z okazji Dnia Rosji, dziś mówi się o wspólnym przejściu kibiców na stadion. Czy sportowe emocje wezmą górę nad polityką i historycznymi urazami?

"Wasyl nigdy nie pęka"

"On nigdy nie pęka" - mówią o nim koledzy. Trzy lata temu Marcin Wasilewski stał nad przepaścią, po tym, jak rywal złamał mu nogę w dwóch miejscach. Wrócił do gry i dyryguje polską obroną. Reprezentacji bez niego nikt sobie nie wyobraża.

Polska gwiazda Euro? Wolski może wiele zdobyć

UEFA typuje go na potencjalną młodą gwiazdę Euro, po jego golu Legia wygrała już z wicemistrzem Afryki do lat 20 - Kamerunem, a klubowi skauci z zagranicznych lig podobno chętnie by go już widzieli w Serie A i Bundeslidze. Rafał Wolski pewnie nie wyjdzie w pierwszej "11" w meczu z Grecją, ale jego dobre zmiany mogą zrobić z niego faworyta i trenera, i kibiców.

Jedyny polski sędzia Euro

Co przesądziło o tym, że tylko jeden Polak będzie sędziował na Euro i do tego stanie przy linii jako tzw. techniczny? Marcin Borski jest w europejskiej elicie w swym fachu, ale co z jego kolegami? Czy brakuje odpowiednich szkoleń, dobrego lobbingu, a może chodzi po prostu o bałagan w PZPN, który rzutuje na wszystko?

Bramkarz z przypadku i trener, co o rocznicy zapomniał

Wojciech Szczęsny i Franciszek Smuda. Pierwszy jest "nr 1" w kadrze, drugi rozdaje w niej karty. - Wojtek na boisku jest w pełni skoncentrowany - mówi o bramkarzu jego mama, Alicja. - On jest zmęczony. Emocje sięgają zenitu i presja jest ogromna - dzieli się z kolei wrażeniami ostatnich tygodni żona "Franza", Małgorzata.

Jaki jest polski pseudokibic

Szef UEFA zapowiada, że sędziowie na Euro będą przerywać mecze, jeśli dojdzie do incydentów na tle rasitowskim. W ten sposób Platini odniósł do filmu w brytyjskiej telewizji BBC - filmu pokazującego przemoc, nazistowskie gesty oraz rasistowskie i antyżydowskie hasła na polskich stadionach. Dokument wzbudził kontrowersje, choć nikt nie może zaprzeczyć, że pokazano w nim prawdę, a dokładnie część prawdy, do której na pewno trudno się przyznać, szczególnie w przeddzień Euro.

Czym na co dzień zajmują się kibole

Kim są ludzie, których pokazała BBC? Albo pseudokibicami żądnymi zadym albo prawdziwymi kibolami, czyli przestępcami w dobrze zorganizowanej grupie. Mafii - jak mówi wprost Sylwester Latkowski. Po ostatniej akcji CBŚ do aresztu trafiło wielu gangsterów, w tym król kiboli, pseudonim Staruch. Handel narkotykami, rozboje, wymuszenia, ustawki - to ich główne zajęcie. Na stadionach, wszczynając burdy, głównie werbują nowych.

Jacy są prawdziwi kibice

Polscy kibice na razie dopisują, a nawet więcej - wprawiają w zachwyt zagraniczne drużyny, które euro-zwyczajem występują na otwartych treningach przed mistrzostwami. Czekają na nich zawsze pełne trybuny i gesty sympatii. Kibic klubowy to nie to samo, co kibic, który przychodzi na mecze reprezentacji - tak wielu komentuje kontrowersyjny film BBC. Jaki więc kibic wybiera się na Euro i jakie da świadectwo polskiej kulturze stadionowej?

Najlepsza reklama za darmo

Jeszcze chyba nigdy w zagranicznych mediach nie było tyle informacji o Polsce i o konkretnych miastach, których władze same przyznają, że takiego rozgłosu nie przyniosłaby nawet najdrożej wykupiona reklama. Rzeczywiście, publikacji jest "wysyp", a większość dla Polski zaskakująco dobra.

Ile tracą sklepy na kradzieżach?

Drobne kradzieże - wielki problem. Liczby mówią same za siebie. Rocznie jeden sklep traci z tego powodu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z roku na rok rośnie liczba takich wykroczeń. Co raz większa jest też zuchwałość złodziei.

Jak walczyć ze sklepowymi złodziejami?

Właściciele sklepów liczą straty i - nie mogąc liczyć na wymiar sprawiedliwości - biorą sprawy we własne ręce. Sposoby są różne - od ustawiania klatek dla złapanych złodziei, przez robienie im zdjęć czy publikowanie nagrań ze sklepowych kamer w internecie. Paradoks polega na tym, że okradani walcząc w ten sposób ze złodziejami - sami łamią prawo.

Jak kradną, to do 250 złotych

Zmorą małych i dużych sklepów jest plaga drobnych kradzieży. Drobnych, czyli do wartości 250 złotych. Złodziej złapany nawet na gorącym uczynku może czuć się bezkarnie - w najgorszym razie grozi mu mandat. Duże kontrowersje budzi więc postulowana przez policję i prokuraturę zmiana przepisów karnych podnosząca 4-krotnie, czyli do tysiąca złotych granicę, od której kradzież byłaby uznawana za przestępstwo. To wygląda jak zielone światło dla złodziei. Czy zostanie zapalone?

Tak kradną kieszonkowcy

W statystykach spada liczba kradzieży kieszonkowych, ale Euro 2012 to dla tego typu złodziei okres żniw. Policja spodziewa się, że na Euro zjadą amatorzy cudzych kieszeni z całej Europy. Policja miesza się z tłumem i ostatnio stosuje nawet prowokacje.

Mucha na wylocie?

Dla niej całe Euro to jeden wielki mecz o wszystko i być albo nie być w rządzie, bo to właśnie minister sportu typowana jest na pierwszą osobę do wymiany w. A zapowiadało się tak dobrze - Joanna Mucha była wielkim medialnym odkryciem Platformy. Tylko dlaczego, parafrazując trenera wszechczasów, skoro było tak dobrze, jest tak źle?

Dlaczego w dół?

Od początku, czyli od ponownego zwycięstwa Platformy w wyborach parlamentarnych, jej sondaże spadają. Wystarczyło nieco ponad pół roku i partia Tuska straciła ok. 10 punktów procentowych. To wysoki rachunek za trudne, ale też słabo komunikowane decyzje - począwszy od ACTA, na ustawie emerytalnej skończywszy. Co dalej? Wiele zależy od EURO, nawet jeśli już niewiele na Euro zależy od rządu.

Schetyna i Tusk znów grają razem?

Podobno zakopali topór wojenny i wypalili fajkę pokoju, choć sam premier zaprzecza, twierdząc, że i on i Grzegorz Schetyna już nie palą. Pewne jest, że po długiej przerwie znów zagrali w jednej drużynie piłkarskiej i od tamtej chwili coraz więcej mówi się o powrocie Schetyny do drużyny rządowej Tuska. Czy to, co kiedyś podzieliło obu polityków, teraz ich połączy w nowym otwarciu PO?

"Koza" z głową do interesów

Bardzo szybko zrozumiał, że wiecznie w piłkę grać nie będzie i dlatego bardzo szybko zaczął inwestować głównie w nieruchomości. Jednak nie w kolejne mieszkania a w perły architektury. Dziś Marek Koźmiński zajmuje się kupowaniem i odnawianiem zabytkowych kamienic oraz dworców kolejowych i autobusowych. Choć planuje też bardziej nowoczesne inwestycje.

Murawę zamienił na show-biznes

Murawę na boisku zamienił na murawę pola golfowego, bo dziś z powodów zdrowotnych, w piłkę nie może grać nawet dla przyjemności. Zarobione na boisku pieniądze zainwestował między innymi w rodzinnej Ustce, gdzie ma ośrodek wypoczynkowy. Ale Tomasz Iwan ma też duży pociąg do show-biznesu.

Najbogatsi piłkarscy emeryci

Teraz najbogatsi polscy piłkarze - ci, którzy już z boiska zeszli. Na początek były mistrz Polski, kiedyś twarz narodowej drużyny, dziś twarz drużyny PO w Sejmie. Na pewno najlepszy piłkarz w tym parlamencie i jeden z najbogatszych posłów. Cezary Kucharski - właściciel wielu nieruchomości i menadżer kilku piłkarskich talentów, w tym gwiazd zbliżającego się Euro.