Samochód zaparkował w sypialni

O dużym szczęściu może mówić pewien Australijczyk z Melbourne. W jego sypialni "zaparkował" rozpędzony samochód. Mężczyźnie nic się nie stało, bo wstał z łóżka kilka chwil wcześniej.

Berlusconi: Medialne śmieci zostawiam wam

Silvio Berlusconi po raz kolejny zaprzecza, jakoby w jego willi miały się odbywać orgietki z nieletnimi. Szef włoskiego rządu, który wizytował Kampanię w związku tamtejszym kryzysem śmieciowym, rzucił pytającym go dziennikarzom: - Jestem tutaj, by mówić o prawdziwych śmieciach, te medialne zostawiam wam.

UE zaciska pasa. Polska się obawia

Do grudnia opracowane zostaną małe zmiany Traktatu z Lizbony - zdecydowali na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE. Uznali też, że budżet UE ma odzwierciedlać zaciskanie pasa w czasach kryzysu, co niepokoi Polskę. - To są takie klasyczne zapasy między tymi, którzy więcej dają a tymi, którzy więcej biorą - mówił wczoraj premier Donald Tusk. Problem OFE, który nas interesuje szczególnie, ma być rozstrzygnięty w grudniu.

Bez kierowcy i benzyny śladem Marco Polo

Cztery samochody symbolicznie pokonały trasę, jaką z Europy do Chin dotarł Marco Polo. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że przez praktycznie całą drogę nie kierował nimi człowiek i ani razu nie zatrzymały się na stacji benzynowej. Wszystkim, czego samochody potrzebowały, by jechać, było słońce.

Nie wiedzą, na co wydali 37,5 mld dolarów

Według oficjalnych szacunków, rząd USA w latach 2001-2007 wydał 55 miliardów dolarów na odbudowę Afganistanu. Jednak jak wykazał wewnętrzny audyt w organach rządowych, nikt nie wie dokładnie w jaki sposób te pieniądze zostały wydane. Dokumenty z informacjami na temat wydatków przed 2007 rokiem są określane jako "zawiły labirynt".

Wybuch pod Rosomakiem, ranni Polacy

Trzech polskich żołnierzy zostało lekko rannych w wyniku eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego pod Rosomakiem. Do ataku doszło w prowincji Ghazni podczas wspólnego patrolu z wojskiem afgańskim.

192-latka ma stawić się przed sądem

Słowacki sąd wezwał listownie 192-letnią Katarinę Janikovą, aby stawiła się przed jego obliczem. Rzecznik sądu tłumaczył, że bez faktycznego stwierdzenia śmierci kobiety nie można kontynuować postępowania spadkowego, które toczy się w sprawie jej niegdysiejszego majątku. Według rodziny, Janikova nie żyje prawdopodobnie od 1887 roku.

Ukraina dostanie od Rosji tańszy gaz

Ukraiński rząd obwieścił podwójny sukces. Premier Mykoła Azarow oświadczył, że kraj zapłaci mniej za rosyjski gaz w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jednocześnie przebywający w Kijowie azerski prezydent Ilham Alijew, zapewnił Ukraińców, że jego kraj zwiększy dostawy ropy na Ukrainę.

Zapał Francuzów do strajkowania słabnie

Na ulice całej Francji ponownie wyszły setki tysięcy przeciwników reformy emerytalnej, pomimo że nowe prawo już zostało ostatecznie uchwalone przez parlament. Przeforsowanie przez rząd zmian odebrało jednak wielu Francuzom ochotę do dalszego strajkowania. Według różnych źródeł, manifestantów było znacznie mniej niż w czasie poprzednich protestów.

Chiny mają najszybszy komputer świata

Chiny pobiły USA na polu superkomputerów. Teraz to państwo środka dysponuje najszybszym komputerem świata. Tianhe-1A (Droga Mleczna), ma moc obliczeniową o 43 procenty większą, niż dotychczasowy rekordzista z Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

Unijni przywódcy dyskutują o dyscyplinie

Niemcy i Francja chcą zmienić traktat Unii Europejskiej i wzmocnić dyscypliną budżetową państw członkowskich. Ta propozycja jest głównym tematem dwudniowego szczytu przywódców państw UE, który odbywa się w Brukseli. Większość krajów jest niechętna zmianom.

Aerofłot chce 100 mln dolarów od Boeinga

Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot domagają się od Boeinga 100 mln dolarów. Pieniądze mają być odszkodowaniem za opóźnienie dostawy 22 zamówionych Boeingów 787 Dreamliner. Wstępnie zakładano, że samoloty zaczną docierać do Rosjan od 2014 roku, jednak ze względu na problemy z najnowszym dziełem Amerykanów Dreamlinery polecą do Rosji najwcześniej w 2016.

Greenpeace wszedł Merkel na dach

Bundestag przyjął nowe prawo, które zakłada przedłużenie okresu funkcjonowania niemieckich elektrowni atomowych. Przeciwko ustawie przez cały dzień intensywnie protestowali ekolodzy. Aktywiści Greenpeace wspięli się nawet na dach siedziby rządzącej partii CDU i rozpięli na fasadzie budynku wielki transparent. Widniał na nim napis "CDU - Polityka dla koncernów atomowych".

Dożywocie za rasistowskie zabójstwa

Atakowali ofiary młotkami, nożami i metalowymi przedmiotami. Ich celem były osoby pochodzenia innego niż słowiańskie. Moskiewski sąd skazał Wasilija Kriwca, przywódcę skinheadzkiej grupy zabójców na dożywocie.

Rosjanie chwalą się sprawnością rakiet

Rosyjskie wojsko przeprowadziło trzy testy rakiety balistycznych w jeden dzień. Dwa pociski odpalono z okrętów podwodnych na Pacyfiku i Morzu Barentsa, a jeden wystartował z kołowego transportera pod Moskwą. Według wojskowych testy zakończyły się pełnym powodzeniem.

Już 343 ofiary tsunami, 20 tys. ludzi bez domów

Do 343 wzrosła wzrosła liczba ofiar śmiertelnych fali tsunami wywołanej w poniedziałek przez trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera na wyspach Indonezji. Po przejściu niszczycielskiej fali, 20 tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową. Rośnie też bilans ofiar wtorkowego wybuchu wulkanu Merapi. Szacuje się, że zginęły już 32 osoby.

18-latki rozstrzelane za szpiegostwo

Egzekucję na dwóch dziewczętach wykonali radykałowie islamscy z ruchu Al-Szebab w Somalii. Młode kobiety miały prawdopodobnie nie więcej niż 18 lat. Oskarżono je o szpiegostwo.

Rosja: USA muszą zbadać informacje WikiLeaks

"Konieczne są szczegółowe badania dotyczące pojawienia się świadectw o śmierci niewinnych cywilów, o torturach i złym traktowaniu więźniów - faktów, których według mediów amerykańskie dowództwo wojskowe było świadome" - czytamy w komunikacie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, skierowanym do władz Stanów Zjednoczonych. 400 tysięcy tajnych dokumentów armii USA, a wśród nich m.in. świadectwa torturowania i złego traktowania cywilnych więźniów, opublikował w ubiegłym tygodniu portal WikiLeaks.

Groźby Bin Ladena skuteczne?

Wycofanie pierwszego kontyngentu francuskich żołnierzy z Afganistanu może nastąpić na początku 2011 roku - zadeklarował w czwartek minister obrony Francji Herve Morin. Podkreślił, że nie ma to "żadnego związku" ze środowymi groźbami Osamy bin Ladena wobec Paryża. Lider Al-Kaidy w środowym apelu do Francuzów zażądał m.in. wycofania sił z Afganistanu.

Premier Litwy: Polacy podgrzewają atmosferę

- Niektórzy polscy politycy podgrzewają atmosferę dwustronnych stosunków polsko-litewskich - powiedział w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas premier Litwy Andrius Kubilius. To reakcja na środową wypowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego dla Polskiego Radia, w której minister przypomniał, że mniejszość polska na Litwie ma "od lat katalog niezałatwionych spraw".

Po wypadku na weselu już 65 ofiar

Rośnie bilans ofiar wypadku w czasie wesela w prowincji Baghlan na północy Afganistanu. W środę, w trakcie przyjęcia, zawalił się dach. Czerwony Półksiężyc wczoraj informował, że zmarło 60 osób, a 40 jest rannych. Dziś policja informuje, że liczba ofiar wzrosła do 65.

Loty we Francji odwołane do piątku

Połowa połączeń lotniczych z paryskim lotniskiem Orly i prawie jedna trzecia rejsów na innych francuskich terminalach, w tym na stołecznym Roissy, zostało odwołanych z powodu strajku. Utrudnienia dotyczą także podparyskiego portu lotniczego Beauvais, z którego odlatują samoloty tanich linii lotniczych do Polski. Przeciwko reformie systemu emerytalnego Francuzi protestują już od dwóch tygodni.

Auto Bonda sprzedane za miliony

Auto Jamesa Bonda sprzedane za 2 miliony 600 tysięcy funtów, czyli prawie 12 milionów złotych. To cena, za jaką na aukcji w Londynie wylicytowany został srebrny Aston Martin z 1964 roku. Organizatorzy liczyli, że osiągnie on cenę 5 mln dolarów. Samochód najsłynniejszego agenta świata kupił amerykański kolekcjoner.

Snajper poluje na imigrantów

Szwedzkie miasto Malmoe co noc paraliżuje strach przed kolejnym atakiem. Od grudnia strzelano tu już 19 razy, w tym cztery razy w zeszłym tygodniu - ofiarami są przeważnie imigranci. Policja nie ma niepodważalnych dowodów na związek między tymi zdarzeniami.

Tusk w Brukseli o polskiej prezydencji

Donald Tusk bierze udział w rozpoczynającym się dzisiaj dwudniowym unijnym szczycie w Brukseli. Po raz pierwszy wystąpi w roli premiera kraju mającego sprawować unijną prezydencję. Po południu mają zacząć się rozmowy na temat niemiecko-francuskiej propozycji zmiany traktatu UE.

Superbakteria zabiła 18 osób

18 osób zmarło w Brasilli w wyniku zarażenia szpitalną "superbakterią". Dalsze 183 osoby zmagają się z infekcją, a do podobnej małej epidemii doszło w szpitalu w Chicago. Atakujący pacjentów mikroorganizm produkuje enzym o nazwie Klebsiella pneumoniae Carbapenemase (KPC), który daje mu odporność na działanie antybiotyków.

Unia przeciw minister Radziszewskiej

- Komisja Europejska nie widzi, w jaki sposób orientacja seksualna może stanowić istotny i determinujący wymóg przy zatrudnieniu nauczycieli przez szkoły religijne - uważa unjina komisarz ds. praw podstawowych Viviane Reding. Oświadczenie jest odpowiedzią na zapytanie kilku eurodeputowanych w sprawie wypowiedzi polskiej pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej.

Al-Kaida szykowała zamachy na metro

FBI zatrzymało w stanie Wirginia 34-letniego mężczyznę pod zarzutem pomagania Al-Kaidzie w planowaniu zamachów na stacje metra w Waszyngtonie. Informację o pojmaniu Ahmeda Farooque podało ministerstwo sprawiedliwości USA. Oskarżonemu grozi maksymalna kara 50 lat więzienia.

Uwięziony humbak padł

Padł 25 tonowy wieloryb uwięziony na brazylijskiej plaży. Pomimo zaangażowania znacznych środków i dwudniowych starań, licznym ochotnikom nie udało się uratować zwierzęcia. Władze mają teraz problem z usunięciem wielkiego cielska humbaka z plaży.