Obama pojedzie do Orlando uczcić pamięć ofiar

Prezydent Barack Obama uda się w czwartek do Orlando, aby uczcić pamięć ofiar najkrwawszej strzelaniny we współczesnej historii USA i wyrazić swą solidarność z rodzinami zamordowanych – poinformował Biały Dom.

Nazwał terrorystów z Bostonu "krajanami". Powiązań brak

Omar Mateen, sprawca niedzielnej strzelaniny w Orlando, w której zginęło 49 osób, powołał się w rozmowie z numerem alarmowym 911 na zamach bombowy podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu 2013 r., a jego sprawców nazwał "krajanami" – podało w poniedziałek FBI.

Ścięli głowę kanadyjskiemu zakładnikowi

Kanadyjski zakładnik Robert Hall został zamordowany przez działające na południu Filipin radykalne ugrupowanie Abu Sajef powiązane z Al-Kaidą i Państwem Islamskim – poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Filipin Herminio Coloma. Hallowi ścięto głowę.

Sondaż: coraz więcej zwolenników Brexitu

Opublikowane w poniedziałek sondaże wskazują na utrzymującą się przewagę zwolenników opuszczenia UE nad tymi, którzy chcą pozostania w Unii. W sondażu YouGov stronników wyjścia z UE było o 7 proc. więcej niż przeciwników. W sondażu ORB różnica wyniosła 1 proc.

FBI sprawdzało napastnika. "Silne oznaki radykalizacji"

Napastnik z Orlando trzykrotnie dzwonił pod numer alarmowy 911 i deklarował związki z różnymi, często wzajemnie zwalczającymi się organizacjami ekstremistycznymi. Trzy lata temu był objęty śledztwem przez FBI, bo w pracy chwalił się związkami z Al-Kaidą. Dochodzenie umorzono.

Negocjacje, szturm na łazienkę, strzelanina. Policja odpowiada na pytania o akcję w Orlando

- Nasi negocjatorzy z nim rozmawiali. Nie było strzałów, ale była mowa o kamizelkach z bombą i ładunkach wybuchowych. Była mowa o wierności Państwu Islamskiemu - mówił szef policji Orlando John Mina. Opowiedział o przebiegu operacji w klubie dla gejów, w wyniku której uwolniono zakładników i zabito napastnika. Z kolei magazyn "People" donosi o drugim rzekomym celu, który obrał sobie 29-letni Omar Mateen.

Ważny gest przywódcy Bośni i Hercegowiny

Przywódca Bośni i Hercegowiny, Bakir Izetbegović, jako pierwszy boszniacki polityk w tym kraju uczcił pamięć serbskich mieszkańców Sarajewa zabitych podczas wojny domowej w latach 90. przez członków armii bośniackiej.

"Zatrzymaliśmy 546 domniemanych terrorystów"

Ponad 500 osób podejrzewanych o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (IS) schwytano podczas ucieczki z oblężonej przez wojsko i siły bezpieczeństwa Faludży - podała iracka policja. Mieli oni wmieszać się w tłum cywilnych uciekinierów z miasta.

Szkoci uratują Wielką Brytanię?

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon zaapelowała do rodaków o udział w referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. W sytuacji, gdy sondaże wskazują na bardzo wyrównany rozkład głosów, Szkoci mogą zapobiec Brexitowi - zaznaczyła.

Niemcy chcą się przyznać do ludobójstwa w Afryce

Niemcy zamierzają uznać zbrodnie popełnione przez niemieckie oddziały kolonialne na początku XX wieku w Namibii za ludobójstwo. MSZ w Berlinie poinformowało w poniedziałek, że prace nad wspólną deklaracją rządów i parlamentów obu krajów są w toku.

"To nie jest prawda, że nie kocham Rosji. Nie kocham Putina"

Obecna władza potrafi naciskać te "guziki", które budzą w ludziach najgorsze instynkty, które odwołują się do tego, czego normalnie człowiek powinien się wstydzić - powiedział w "Dzień dobry TVN" Boris Akunin, znany rosyjski pisarz, który opuścił Rosję po jej agresji przeciwko Ukrainie i aneksji Krymu.

Ukraińcy komentują porażkę z Niemcami. "Jest jednym z tajnych punktów planu pokojowego"

Porażka w meczu z Niemcami jest powszechnie komentowana przez użytkowników ukraińskich portali społecznościowych. "Przegraliśmy bitwę, ale na pewno nie wojnę", "graliśmy lepiej od Irlandczyków i nie gorzej od Polaków" - piszą na Twitterze. "Przegrana jest jednym z tajnych punktów planu pokojowego, na realizację którego nalegała niemiecka kanclerz Angela Merkel" - dowcipkują.