Obcokrajowcy zatrzymani na A4 mają trafić do Rumunii. Wniosek o areszt dla kierowców

Cudzoziemcy, którzy podróżowali w naczepie ciężarówki zatrzymanej na opolskim odcinku autostrady A4 trafią do Rumunii. Wszystko dlatego, że właśnie w tym kraju złożyli pierwsze wnioski o ochronę. Na razie siedmiu Syryjczyków, trzech Turków i trzech Irakijczyków zostanie w Polsce. Dwóch tureckich kierowców, którzy usłyszeli zarzuty, czeka na decyzję w sprawie tymczasowego aresztu.

Dostał milion funtów za Guantanamo. Finansował dżihad? Brytyjczycy sprawdzają

Siatka terrorystyczna tzw. Państwa Islamskiego w Manchesterze mogła zostać stworzona za pieniądze brytyjskich podatników - podaje w piątek brytyjski dziennik "Telegraph". Pojawiły się poważne podejrzenia, że obywatel Wielkiej Brytanii mógł dużą część odszkodowania za pobyt w amerykańskim więzieniu Guantanamo przekazać na działalność terrorystyczną. Mężczyzna w lutym wysadził się w Iraku. Sprawę bada brytyjski wywiad.

Marine Le Pen: Rosja była poniewierana przez Zachód

Rosja będzie strażnikiem równowagi europejskiej przy odchodzeniu od globalizacji - powiedziała liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, przedstawiając w czwartek swój program polityki zagranicznej przed wyborami prezydenckimi we Francji.

Trump: podoba mi się rozwiązanie dwupaństwowe

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji Reutera, że "podoba mu się" dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale będzie usatysfakcjonowany takim wyjściem, "które zadowoli obie strony sporu" - Palestynę i Izrael.

Masowe porwania dziewczynek. Efekt chińskiej polityki jednego dziecka

Co się dzieje jeśli w Chinach brakuje kobiet, z którymi Chińczycy mogliby się żenić? Porywa się je w Wietnamie lub w Korei Południowej. Proceder kwitnie w najlepsze. Prowadzona przez dekady polityka jednego dziecka doprowadziła do masowego mordowania nowonarodzonych dziewczynek. Rodziny chciały mieć potomka, który w przyszłości utrzyma starzejących się rodziców. Dziś ceną za to jest porywanie kolejnych dziewczynek, by zastąpić je tymi, którym nie dano szansy. Materiał "Faktów z zagranicy".

Ślady śmiertelnego gazu na twarzy Kim Dzong Nama

Na twarzy zamordowanego Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, wykryto ślady silnie trującego gazu bojowego VX - podała w piątek malezyjska policja. Kim Dzong Nam został zaatakowany 13 lutego na lotnisku w Kuala Lumpur.

Informacja narzędziem wojny. Rosjanie mają specjalny oddział propagandowy

Propaganda może być bronią równie silną, o ile nie silniejszą, niż karabiny i czołgi. Historia pokazała to wielokrotnie. I to nie jest przypadek, że to minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w trakcie wystąpienia w Dumie przyznał, że ta dysponuje specjalnym oddziałem - propagandowym wojskiem, które będzie wpływać na losy na świata i forsować rosyjską wizję przyszłości. A sama propaganda - jak mówił Szojgu - musi być inteligentna, kompetentna i efektywna ["Fakty z zagranicy"].

Prysł olimpijski sen Orbana. Budapeszt rezygnuje z igrzysk

Nie będzie igrzysk olimpijskich w 2024 roku w stolicy Węgier. Rząd wycofał się z tego pomysłu, pod naciskiem opinii publicznej. Wielu działaczy społecznych przekonywało, że Węgier nie stać na wyrzucanie pieniędzy, a korzyści będą niewielkie. Patrząc na niszczejące stadiony w Rio trudno nie przyznać im racji. Materiał "Faktów z zagranicy".

Udaremniony zamach na ukraińskiego polityka. "To była akcja służb specjalnych"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła zamach na deputowanego prezydenckiego ugrupowania Ołeksija Honczarenkę. Do incydentu doszło w Odessie. Sprawcy wyjechali na miejsce z zamiarem jego uprowadzenia. Zostali zatrzymani. Później poseł powiedział dziennikarzom, że ujęcie napastników było możliwie dzięki specjalnie zorganizowanej operacji służb.

Wilders odwołuje wystąpienia publiczne. Po problemach z ochroną

Geert Wilders, lider skrajnie prawicowej i antyimigranckiej Partii na rzecz Wolności (PVV), oświadczył w czwartek, że odwołuje wystąpienia publiczne. W środę holenderska policja poinformowała, że zatrzymała członka służb bezpieczeństwa z grupy odpowiedzialnej za ochronę polityka pod zarzutem ujawnienia poufnych informacji.

Barykady przed szkołami, starcia z policją. "Zemsta za Theo"

Za pomocą płonących kubłów na śmieci i prowizorycznych barykad młodzież zablokowała w czwartek wejścia do 16 liceów w Paryżu, by zaprotestować przeciwko brutalnemu zatrzymaniu przez policję 22-letniego czarnoskórego mężczyzny. Doszło do starć.

Święto komunistów w Moskwie. 99. rocznica utworzenia Armii Czerwonej

23 lutego Rosjanie obchodzi Dzień Obrońcy Ojczyzny, jednak rosyjscy komuniści pozostali przy własnym święcie. Prawdopodobnie kilka tysięcy osób zebrało się w czwartek w Moskwie na marszu z okazji 99. rocznicy utworzenia Armii Czerwonej, dumy dawnego Związku Radzieckiego. Jak jednak zaznacza korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha, idee komunizmu w Rosji powoli zamierają, o czym świadczą coraz gorsze wyniki wyborczej komunistów. Materiał "Otwarcia dnia" TVN24 BiS.

Chce "dzielić troski i radości". Gotowy do przejęcia japońskiego tronu

Japoński następca tronu książę Naruhito w czwartek skończył 57 lat. W swoje urodziny oświadczył, że jest gotowy do przejęcia cesarskiego tronu po swoim ojcu Akihito, który zasugerował w sierpniu 2016 roku chęć abdykacji ze względu na wiek i problemy zdrowotne. Jak zapewnił Naruhito, będzie on cesarzem, który "dzieli troski i radości ludzi". Materiał TVN24 BiS.