"Polska przestała być prymusem. Byliśmy w czołówce, dzisiaj jesteśmy balastem"

- To, co dzieje się w Polsce, niestety powoduje, że nasz kraj staje się aktorem peryferyjnym - powiedziała w programie "Horyzont" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektor programu "Otwarta Europa" Fundacji Batorego, była ambasador RP w Moskwie. - Byliśmy w czołówce, jesteśmy balastem - wtórował jej Ryszard Schnepf, były ambasador RP w Waszyngtonie.

Chiny zwrócą Amerykanom przejęty dron

Chiński resort obrony narodowej oświadczył w sobotę, że zwróci amerykański podwodny dron przejęty przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego i prowadzi rozmowy z USA na ten temat. Oskarżył USA o nagłaśnianie tej sprawy.

Tusk: apeluję do władz o respekt wobec ludzi, zasad i wartości

Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju o respekt wobec ludzi, zasad i wartości - powiedział w sobotę szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dziękował tym, którzy "gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji".

"W rosyjskich mediach ewidentnie wyczuwa się satysfakcję". #PisząoPolsce

Wczorajsze wydarzenia w polskim Sejmie odnotowały najważniejsze zagraniczne media, które piszą o blokadzie parlamentu i nocnych protestach. Brytyjski "Guardian" w tytule wybija, że policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów. Agencja Reutera przywołuje w swojej depeszy słowa rzecznika Komendy Stołecznej Policji, który zaprzecza, by coś takiego miało miejsce.

Ekspert: Putin konsoliduje "rosyjski świat". Polska do niego nie należy

- Niektóre kraje lepiej mieć jako sąsiadów, a nie jako swoje terytoria. Z punktu widzenia Putina odnosi się to niewątpliwie do Polski - uważa szef moskiewskiego ośrodka Carnegie Dmitrij Trenin. Jego zdaniem obawy Polski i krajów bałtyckich przed Rosją mają uzasadnienie historyczne, jednak nie są oparte na analizie czynników, które napędzają politykę zagraniczną Moskwy.

Eksplodował autobus wiozący żołnierzy. Zabici i ranni

13 żołnierzy zginęło, a 48 zostało rannych w sobotnim zamachu bombowym na autobus wiozący kończących służbę wojskowych, do którego doszło w mieście Kayseri w środkowej Turcji - poinformowała armia w oświadczeniu. Rannych przewieziono do szpitali.

12-latek próbował wysadzić jarmark i ratusz

Niemieckie służby zatrzymały 12-letniego chłopca, który próbował przeprowadzić zamachy przy pomocy samodzielnie skonstruowanej bomby - podał w piątek magazyn "Focus". Burmistrz Ludwigshafen Eva Lohse przyznała po południu, że chłopiec jest podejrzany o dwukrotną próbę dokonania zamachu bombowego.

Pamela Anderson myśli o rosyjskim paszporcie

Odczuwam wspólnotę z ludźmi i kulturą Rosji, ponieważ mam rosyjskie korzenie ze strony krewnych matki – powiedziała na konferencji prasowej w Moskwie gwiazda "Słonecznego patrolu". Pamela Anderson nie odrzuca myśli o obywatelstwie Rosji.

Pożar na pokładzie samolotu. Winny e-papieros

Samolot linii American Airlines lecący z Dallas do Indianapolis musiał lądować awaryjnie w Little Rock (Arkansas), ponieważ niesprawny elektroniczny papieros jednego z pasażerów spowodował pożar - informuje w piątek agencja Associated Press.

Prezydent powtarza: zabiłem trzech mężczyzn. "Nie mogę kłamać na ten temat"

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte powtórzył w piątek w rozmowie z BBC, że kiedy był burmistrzem miasta Davao, osobiście zastrzelił "około trzech" mężczyzn. Deklarację tę złożył niedługo po tym, jak jego rzecznik próbował tłumaczyć wcześniejsze słowa swojego szefa i przekonywał, że "nie powinny być brane dosłownie".

Rój łodzi-dronów pilnował portu. "Dramatyczny postęp"

Na wodach Zatoki Chesapeake u wybrzeży USA przez kilka dni pływał rój niewielkich łodzi bez ludzi na pokładzie. Tak US Navy testowała nowe technologie, które mają w przyszłości zaowocować całymi zespołami współpracujących ze sobą i samodzielnie wykonujących zadanie małych okrętów. - Zademonstrowaliśmy dramatyczny postęp w możliwościach autonomicznego działania - stwierdził jeden z zarządzających próbą marynarzy.

Jest ich dziewięcioro. Faworyt jest jeden

Dziewięcioro kandydatów zgłosiło zamiar udziału w prezydenckich prawyborach Partii Socjalistycznej we Francji, które odbędą się w styczniu 2017 roku. Za faworyta uznawany jest były premier Manuel Valls. Wśród kandydatów jest tylko jedna kobieta. W czwartek upłynął termin zgłaszania kandydatur, które, po zatwierdzeniu, zostaną oficjalnie ogłoszone w sobotę.

"Chiny są bardzo niezadowolone" ze spotkania dalajlamy

MSZ Chin wyraziło w piątek niezadowolenie z niedawnego spotkania duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV z prezydentem Indii Pranabem Mukherjee. Resort wyraził nadzieję, że władze Indii dostrzegą w dalajlamie separatystę.

Pierwsze takie testy. Chiński lotniskowiec strzelał

Po raz pierwszy przeprowadzono próby lotniskowca Liaoning przy użyciu ostrej amunicji - podały chińskie media państwowe. Okręt już od czterech lat jest w służbie, ale najwyraźniej do teraz przeprowadzano mniej wymagające próby. Ćwiczenia przy pomocy ostrej amunicji wpisują się w chwilowy wzrost napięcia w relacjach z Tajwanem.

Wyrok dla elektryka Picassa utrzymany

Sąd apelacyjny w Aix-en-Provence podtrzymał wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu dla byłego elektryka Pabla Picassa i jego żony oskarżonych o to, że nieuczciwie weszli w posiadanie ponad 270 prac artysty, które przez 40 lat przechowywali w garażu.

Biełsat z obciętą dotacją? "To jakiś żart. W dodatku okrutny"

Niezależna białoruskojęzyczna telewizja Biełsat nadająca z Polski może stracić w najbliższym roku dwie trzecie dotacji z MSZ. Szefowa TV Biełsat Agnieszka Romaszewska mówi, że oznacza to de facto likwidację telewizji. Jak poinformowała rzeczniczka MSZ, Joanna Wajda, żadne decyzje jeszcze nie zapadły w ministerstwie spraw zagranicznych.

Media: rosyjscy hakerzy przejęli skrzynki najważniejszych wojskowych USA

Nie tylko serwery poczty elektronicznej Partii Demokratycznej i Republikańskiej miały paść ofiarą rosyjskich hakerów. Według telewizji CBS atakowi uległ też system obsługujący najważniejszych wojskowych USA - Kolegium Sztabów Połączonych. Jedynym ratunkiem było jego całkowite wyłączenie.

Poroszenko o deklaracji unijnych przywódców: wymuszony i niezbędny krok

Unijna deklaracja, która ma umożliwić Holandii ratyfikowanie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą, była wymuszonym, lecz niezbędnym krokiem dla uratowania tego dokumentu – stwierdził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Deklaracja została przyjęta przez unijnych przywódców na czwartkowym szczycie w Brukseli.