"Nie ma miejsca na niepodległość" Hongkongu

Szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying w ostatnim przemówieniu wygłoszonym przed zakończeniem pięcioletniej kadencji oświadczył, że "nie ma miejsca na niepodległość lub jakiekolwiek oddzielenie" tego regionu od Chin.

Nowy szef PE o Polsce: nie ma dowodów, nie ma sankcji

- Żadnych sankcji bez dowodów - powiedział nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, pytany w Strasburgu, czy poprze sankcje wobec Polski. Nie chciał komentować, czy jego wybór skomplikuje sytuację szefa RE Donalda Tuska, którego kadencja kończy się za kilka tygodni.

Kijów: potrzebujemy efektywnego, uzbrojonego komponentu OBWE

Wzmocnienie misji OBWE w Donbasie ułatwi polityczne uregulowanie trwającego tam konfliktu – ocenił we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się ze swoim austriackim odpowiednikiem Sebastianem Kurzem. Austria kieruje w tym roku pracami OBWE.

Szkoci chcą zostać we wspólnym rynku UE

Szkocki parlament przyjął we wtorek uchwałę opowiadającą się za zachowaniem członkostwa Szkocji we wspólnym rynku Unii Europejskiej nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Wniosek poparło 86 posłów, 36 było przeciw.

Putin o "paniach nie do końca odpowiedzialnych społecznie"

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał doniesienia o tym, że rosyjskie służby miałyby zbierać materiały kompromitujące na Donalda Trumpa "bredniami". Amerykańskie media donosiły kilka dni temu, że Rosjanie mają takie dokumenty. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Antonio Tajani nowym szefem Parlamentu Europejskiego

W finałowej, czwartej rundzie wyborów na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zwyciężył chadek Antonio Tajani, który pokonał innego Włocha - socjalistę Gianniego Pittellę. Wybory szefa PE mogą, ale nie muszą, skomplikować brukselską układankę - Tajani na czele europarlamentu może oznaczać, że utrudnione może być pozostanie na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, również chadeka. Tajani zastąpi na stanowisku niemieckiego socjalistę Martina Schulza, który kierował pracami PE przez ostatnie pięć lat.

Zaczęło się od pociągu. Amerykanie apelują o spokój

USA zaapelowały do władz Serbii i Kosowa, aby unikały "niebezpiecznej retoryki" po sobotnim incydencie na granicy, gdy Kosowo nie zgodziło się na wjazd pierwszego od 18 lat pociągu pasażerskiego z Belgradu do Kosovskiej Mitrovicy na północy kraju.

Theresa May dla "Faktów" TVN: chcę być w stanie dać gwarancje mieszkającym tu Polakom

- Doceniam wkład obywateli Unii Europejskiej i Polaków w brytyjską gospodarkę i społeczeństwo. Chcę zagwarantować prawa Polakom i obywatelom innych krajów Unii żyjących w Wielkiej Brytanii, ale chcę mieć też pewność, że zagwarantowane zostaną prawa Brytyjczyków żyjących w krajach członkowskich Unii - powiedziała w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Kerry: niech Europa uwierzy w samą siebie

Ustępujący sekretarz stanu USA John Kerry zwrócił się przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z apelem do Europy, aby "wierzyła w samą siebie". Podkreślił, że powodem zjednoczenia "nie były tylko kwestie gospodarcze".

Odmówił wykonania rozkazów. Generał Trifunović nie żyje

Vlado Trifunović zmarł w niedzielę w Belgradzie - poinformowała serbska telewizja. Generał byłej armii jugosłowiańskiej we wrześniu 1991 roku, po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację, odmówił wykonania rozkazów podjęcia walki.

Trump zaczyna z niskiego pułapu zaufania

Badania opinii publicznej wykazują, że Donald Trump obejmie urząd jako najbardziej niepopularny spośród ostatnich siedmiu prezydentów USA. Pozytywną ocenę wystawiło mu tylko 40 proc. Amerykanów.

Węgry muszą zapłacić za przemoc na demonstracji

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał państwu węgierskiemu wypłacenie odszkodowania dwóm Romom. Według Trybunału policja nie zapewniła im należnej ochrony przed rasistowską przemocą słowną i fizyczną.

Żądają 142 lat więzienia dla opozycjonisty

Prokuratura w Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji domaga się 142 lat więzienia dla współprzewodniczącego głównej prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) Selahattina Demirtasa - podała agencja Anatolia.

Ostatnie przygotowania do inauguracji Trumpa. Był tam korespondent "Faktów" TVN

20 stycznia Amerykanie będą mieć nowego prezydenta. Na czele Stanów Zjednoczonych stanie wybrany w listopadzie Donald Trump. Kulminacyjny moment ceremonii to przysięga i przemówienie, ale wszystko potrwa co najmniej kilkanaście godzin. O tym, jak wygląda plan na ten najważniejszy dzień, opowiada korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie, Marcin Wrona.

"Rosja musi zapłacić karę za agresję". Kijów złożył pozwy

Ukraina złożyła w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozwy przeciw Rosji. Władze w Kijowie oskarżyły Moskwę o nielegalną aneksję Krymu, wspieranie terroryzmu na ukraińskim terytorium, a także łamanie wobec Tatarów konwencji przeciwko dyskryminacji rasowej.

Tusk: smutny proces w surrealistycznych czasach

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił, że wystąpienie brytyjskiej premier Theresy May o planach dotyczących negocjacji w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE było "przynajmniej bardziej realistyczne".