Trump ma się spotkać z Kim Dzong Unem

Prezydent Donald Trump zaaprobował propozycję spotkania z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem przekazaną w czwartek za pośrednictwem dyplomatów południowokoreańskich. Kim zobowiązał się do wstrzymania wszelkich prób z bronią jądrową do czasu spotkania z Trumpem.

"Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze"

Nie ma żadnych przesłanek do tego, by ranga relacji polsko-amerykańskich miała być w jakikolwiek sposób obniżona - stwierdził w czwartek szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. W Waszyngtonie spotkał się z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu USA do spraw Europy i Eurazji. - Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze - ocenił prezydencki minister.

Biuro Komisarza ONZ zaniepokojone sytuacją w Polsce

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka w Brukseli w opublikowanym w środę komunikacie wyraziło zaniepokojenie w związku z malejącą przestrzenią dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, zagrożoną niezależnością systemu sądownictwa oraz wzrostem retoryki ekstremistycznej.

Prawie 100 stron wyjaśnień i to nie koniec. Premier wręczył w Brukseli dokument

Będzie formalna odpowiedź na rekomendacje Brukseli - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii sporu instytucji europejskich z Warszawą w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Morawiecki spotkał się z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej i przekazał im dokument opisujący te zmiany. Rząd wyjaśnia w nim, "dlaczego Polska wymaga reformy sądownictwa".

Komentarz rzeczniczki Departamentu Stanu USA dla "Faktów" TVN

Asystent sekretarza stanu do spraw Europy Wess Mitchell nigdy nie powiedział, że nie będziemy spotykać się z przedstawicielami Polski - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Jej komentarz udzielony został korespondentowi "Faktów" TVN Marcinowi Wronie.

Dwa razy więcej pieniędzy na superszybką broń. Pentagon nie chce zostać w tyle

Amerykańskie wojsko chce znacząco zwiększyć fundusze, które zamierza wydać na rozwój broni hipersonicznej, czyli takiej, która może latać, osiągając prędkość ponad 6 tysięcy kilometrów na godzinę. W propozycji na 2019 rok zapisano wzrost budżetu na ten cel o 136 procent. Amerykańscy wojskowi wyraźnie dają do zrozumienia, że USA na tym polu pozostają w tyle za Chinami.

Jedyny kandydat na premiera Katalonii nadal w areszcie

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny w środę nie zgodził się rozpatrzyć wniosku kandydata na premiera Katalonii, Jordi Sancheza, w sprawie zwolnienia go z aresztu. Przebywa on za kratami od października 2017 roku. Jego uwolnienie domagają się zwolennicy niepodległości Katalonii.

Premier Morawiecki jedzie do Brukseli. Spotka się z Junckerem

W czwartek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Brukseli, gdzie m.in. zaplanowano jego spotkanie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Szef polskiego rządu ma przedstawić tak zwaną "białą księgę" dotyczącą zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Walka o Alfiego

Wielka Brytania i pytanie, które wraca - o zaprzestanie uporczywej terapii. Po śmierci Charliego Garda i walce rodziców o nieodłączanie chłopca od aparatury, rozpaczliwą walkę o życie prowadzą kolejni rodzice - dwuletniego Alfiego Evensa. Urodził się on z bardzo poważnie uszkodzonym mózgiem, żyje wyłącznie dzięki podłączeniu do specjalistycznych urządzeń. Ci pierwsi walkę przegrali, drudzy wciąż mają nadzieję, choć szanse prawne maleją. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Kijów wzywa Polskę do "krytycznego i konstruktywnego" dialogu

"Ukraińskie społeczeństwo jest zaniepokojone kontrowersyjnymi zmianami w ustawodawstwie Polski oraz manipulacyjną retoryką niektórych polskich polityków i urzędników" - ogłosiło MSZ Ukrainy w komunikacie skierowanym do władz Polski. Zapewniło jednocześnie, że uważa Polskę za kraj przyjazny oraz dobrego sąsiada i zaapelowało o uczciwy dialog na temat konfliktów ze wspólnej przeszłości.

Specjalna misja europarlamentu pojedzie na Słowację

Parlament Europejski zdecydował, że w czwartek na Słowacji rozpocznie się specjalna misja europarlamentu w związku z zabójstwem w tym kraju dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. W misji wezmą udział europosłowie, w tym Ryszard Czarnecki (PiS).

Otruty szpieg walczy o życie, rosyjskie MSZ zabiera głos

66-letni były podwójny rosyjski agent Siergiej Skripal i jego 33-letnia córka trafili w krytycznym stanie do brytyjskiego szpitala, otruci niezidentyfikowaną substancją. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zabrała w środę głos w tej sprawie i oświadczyła, że sprawa ta jest wykorzystywana do intensyfikowania kampanii antyrosyjskiej.

Amerykanie zaniepokojeni: Chiny mogą przejąć port w Dżibuti

Przejęcie przez Chiny ważnego portu w Dżibuti mogłoby mieć "znaczące" konsekwencje dla stacjonujących tam wojsk amerykańskich - oświadczył generał Thomas Waldhauser, szef afrykańskiego dowództwa sił USA (USAFRICOM). Wojskowy we wtorek przesłuchiwany był w Kongresie.

Natarcie syryjskiej armii, rebelianci stawiają opór

Syryjski rząd wysłał dodatkowe siły do Wschodniej Guty, enklawy rebelianckiej na wschód od Damaszku - podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Rebelianci zapowiedzieli, że będą się bronić i że nie ma żadnych negocjacji o wycofaniu się, co proponowała Rosja.