Jeden niszczyciel ma większą siłę uderzeniową, niż cała polska marynarka

Ataki rakietowe na cele w Syrii przeprowadzono m.in. z amerykańskich okrętów stacjonujących na Morzu Śródziemnym. Reporter "Czarno na Białym" miał okazję zobaczyć, jak od środka wygląda USS Carney - bliźniaczo podobny okręt do USS Donald Cook, z którego miały zostać wystrzelone rakiety wymierzone w reżim Baszara al-Asada. W tym rejonie US Navy ma trzy tego typu niszczyciele, które są wyposażone w nowoczesną i zaawansowaną technologię.

May: decyzja o ataku w Syrii była w brytyjskim interesie narodowym

Wydałam zgodę dla wojska na rozpoczęcie "skoordynowanych i wymierzonych ataków" odwetowych w Syrii - poinformowała w sobotę nad ranem brytyjska premier Theresa May. Jak wyjaśniła, miały one na celu osłabienie reżimu Baszara al-Asada w Syrii i jego zdolności do ataków chemicznych. W nocy wystąpił również prezydent Francji, Emmanuel Macron.

Tornada wracają z akcji. Nagranie z bazy na Cyprze

W ataku na Syrię brało udział również brytyjskie lotnictwo. Nagrano cztery maszyny wielozadaniowe Tornado startujące, a po kilku godzinach lądujące w bazie RAF Akrotiri na Cyprze. Według brytyjskich mediów, odpalono z nich rakiety manewrujące Storm Shadow (brytyjska wersja francuskich SCALP ER, również użytych w tych nalotach przez francuskie maszyny Rafale).

Drgawki, piana, śpiączka. "Umierają w strasznych męczarniach"

Sarin to genialny środek do zastraszania. Śmiertelna dawka to zaledwie mikrogramy, a porażeni ludzie cierpią niewyobrażalnie, umierają w strasznych męczarniach - tłumaczą eksperci skutki bojowego użycia broni chemicznej w Syrii. Są zgodni, że do ataków tego typu dochodziło od początku wojny w tym kraju. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Start Francuzów do ataku. Pod skrzydłami rakiety SCALP

Francuskie władze udostępniły nagranie prezentujące nocny start czterech maszyn Rafale z bazy na Cyprze. Pod ich skrzydłami widać podwieszone rakiety manewrujące dalekiego zasięgu SCALP EG, które najpewniej zostały potem użyte w ataku na Syrię.

Ambasador Rosji: działania USA nie pozostaną bez konsekwencji

Ostrzegaliśmy, że takie działania nie pozostaną bez konsekwencji. Cała odpowiedzialność za nie spoczywa na Waszyngtonie, Londynie i Paryżu - ostrzegł w oświadczeniu rosyjski ambasador w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow. Ambasador skomentował w ten sposób informację o przeprowadzeniu przez USA, Francję i Wielką Brytanię precyzyjnych uderzeń w Syrii.

Trump: nakazałem precyzyjne uderzenia na Syrię

Wydałem rozkaz rozpoczęcia precyzyjnych uderzeń z powietrza na cele w Syrii - powiedział prezydent USA Donald Trump w wystąpieniu telewizyjnym o trzeciej nad ranem czasu polskiego. Jak dodał, decyzja nastąpiła w ramach odwetu za domniemany atak z użyciem gazu, który spowodował 7 kwietnia śmierć co najmniej 60 osób.

"USA i partnerzy będą kontynuować naciski na Rosję"

Nie można pozwolić Rosji na kontynuację destabilizacji na Ukrainie - oświadczył asystent sekretarza obrony USA do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego Robert Karem, występując w piątek na XI Kijowskim Forum Bezpieczeństwa. Zapewnił jednocześnie, że Stany Zjednoczone będą nadal wywierać "naciski na Rosję".

Dochodzenie włoskiej policji w sprawie gwałtu na polskiej turystce

Polska turystka przebywająca na urlopie w górach w Lombardii we Włoszech, zawiadomiła policję, że została zgwałcona przez grupę Polaków po wieczorze spędzonym w lokalu w miejscowości Livigno - podały w piątek włoskie media. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

"Kłamliwa, oślizła gnida". Trump atakuje byłego szefa FBI

Prezydent USA Donald Trump nazwał w piątek byłego szefa FBI Jamesa Comeya "kłamliwą, oślizłą gnidą", którą miał "wielki zaszczyt zwolnić". Comey, zdymisjonowany w trakcie nadzorowania śledztwa w sprawie Russiagate, promuje w mediach swoją książkę na ten temat.

Pentagon szykuje scenariusze. Tak może wyglądać wojna w Syrii

Amerykanie grożą atakiem na Syrię. Donald Trump deklaruje, że "rakiety nadlecą", choć nie mówi, kiedy to się stanie. Pojawiają się doniesienia o ruchach floty i lotnictwa. Jedno jest pewne: Pentagon ma przygotowane różne scenariusze ataku na Syrię. Problem w tym, że możliwości ma ograniczone. To, co mogłoby się wydarzyć, można już teraz ogólnie przewidzieć.

Londyn pisze do szefa NATO. "GRU interesowało się Skripalem od 2013 roku"

Londyn ujawnił dane wywiadowcze, z których wynika, że Rosjanie od co najmniej pięciu lat szpiegowali i hakowali komputery i skrzynki mailowe Siergieja Skripala i jego córki Julii - pisze "Financial Times”. Według dziennika podanie do publicznej wiadomości tych informacji ma na celu wzmocnienie tezy rządu Wielkiej Brytanii o odpowiedzialności Moskwy za atak na byłego rosyjskiego szpiega.

Syryjczyk utknął na lotnisku. Na terminalu spędził już 38 dni

W jego kraju grozi mu kara za unikanie podjęcia służby wojskowej. Hassan al-Kontar miał 7 marca wylecieć z Malezji do Kambodży, aby nie wracać do objętej wojną Syrii, z której pochodzi. Odmówiono mu jednak wstępu do kraju i wysłano z powrotem do Kuala Lumpur. Tam na lotnisku spędził już 38 dni. W rozmowie z tvn24.pl zdradził, że władze kraju proponują mu wydanie przepustki na zasadach syryjskiego programu dla uchodźców. Mężczyzna miał odrzucić propozycję, bo - jak twierdzi - czeka na rozwiązanie, które pozwoli mu na stałe osiedlenie się i legalną pracę.

Sąd Najwyższy: były premier nie może już nigdy kandydować

Sąd Najwyższy Pakistanu wykluczył w piątek z polityki byłego premiera Nawaza Sharifa, zakazując mu do końca życia startowania w wyborach - poinformowała pakistańska telewizja. To pokłosie afery Panama Papers i zarzutów korupcyjnych formułowanych pod adresem Sharifa i jego rodziny.

"Die Welt": Morawiecki jest przekonany, że bezwzględny kurs jest długoterminowo szkodliwy

Państwa Grupy Wyszehradzkiej postrzegane są jako zacofane, ksenofobiczne lub konserwatywne, w rzeczywistości jednak są zróżnicowane, jeśli chodzi o praworządność, stosunek do Unii Europejskiej i Rosji - pisze w piątek "Die Welt". Oceniając rządy Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, stwierdza również, że polski premier Mateusz Morawiecki należy do "umiarkowanego nurtu".

Książę Filip opuścił szpital

Blisko 97-letni mąż królowej Elżbiety II, książę Edynburga Filip, opuścił w piątek szpital. Spędził w nim 10 dni. Pomyślnie przeszedł operację wymiany stawu biodrowego.

"To świat pędzi. Francja musi się do tego przystosować"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, że mimo strajków i niezadowolenia części społeczeństwa będzie kontynuował planowane reformy. Była to jego pierwsza wypowiedź od rozpoczęcia fali protestów pracowników kolei.

Rzadko pokazywane okręty przed kamerami. Wielki pokaz chińskiej floty

48 okrętów, w tym lotniskowiec i atomowe okręty podwodne, 76 samolotów i dziesięć tysięcy marynarzy. Komunistyczne Chiny zorganizowały największy w swojej historii pokaz siły na morzu. Wszystkiemu przyglądał się sekretarz generalny Xi Jinping, który zadeklarował dalszy szybki rozwój floty, która i tak jest już najszybciej rosnącą na świecie.

Rosyjski śmigłowiec spadł do Bałtyku

Rosyjski śmigłowiec wojskowy Ka-29 spadł w czwartek do Morza Bałtyckiego. Zginęli dwaj piloci, którzy byli na pokładzie - poinformowały w piątek służby prasowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

"Pozytywne kroki" na Bałkanach

Ministrowie spraw zagranicznych Macedonii i Grecji, Nikoła Dimitrow i Nikolaos Kodzias, poinformowali w czwartek, że osiągnęli postęp w negocjacjach, które do końca czerwca mają rozwiązać spór między Skopje i Atenami o nazwę Macedonii.