Historyczny dzień. Co zawiera wspólna deklaracja Korei Północnej i Południowej

Powstrzymywanie się przed wrogimi działaniami, pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego w przyszłości, spotkania rodzin rozdzielonych przez wojnę z połowy XX wieku i tworzenie nowej infrastruktury między krajami. To niektóre z wielu punktów deklaracji podpisanej w piątek w Panmundżonie przez prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

Zabójstwo Kennedy'ego. Trump nie odtajnił wszystkich dokumentów

Wbrew składanym jesienią ub. roku obietnicom prezydent Donald Trump nie odtajni pozostałych dokumentów dotyczących zamachu na prezydenta Johna Kennedy'ego. Trump oświadczył w czwartek w wystosowanym memorandum, że muszą one jeszcze pozostać poufne ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

"Dziś rozpoczynamy pisanie nowej historii". Szczyt dwóch Korei przy granicy

Dziś rozpoczyna się nowa era pokoju i dobrobytu w relacjach między Koreami – oświadczył Kim Dzong Un. Przywódca Korei Północnej przekroczył w piątek granicę z Koreą Południową i po raz pierwszy spotkał się z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem. Kim zapowiedział również, że odwiedzi Seul, jeśli zostanie do niego zaproszony. Przywódcy "poważnie i szczerze" rozmawiali w piątek na temat denuklearyzacji i trwałego pokoju pomiędzy zwaśnionymi państwami podczas historycznego szczytu koreańskiego – poinformował rzecznik Muna.

Rosja "poważnie zaniepokojona" wypowiedziami Trumpa i Macrona

Wypowiedzi prezydentów USA i Francji, Donalda Trumpa i Emmanuela Macrona, na temat umowy nuklearnej z Iranem budzą poważne zaniepokojenie Rosji. Nie widzi ona możliwości zmian czy uzupełnień w dokumencie – oznajmiła w czwartek rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Czarna limuzyna i eskorta 12 ochroniarzy. Kim wraca na swoją stronę granicy

Po południowej stronie wsi Panmundżom na linii demarkacyjnej dzielącej oba państwa trwają rozmowy przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. To pierwsze od ponad dekady takie spotkanie i trzecie od wstrzymania działań wojennych na półwyspie w 1953 roku. Po pierwszej sesji Kim odjechał na stronę północnokoreańską, by zjeść tam obiad.

Szef MON rozmawiał z nowym doradcą Trumpa. "Czuję się wyróżniony"

John Bolton, nowy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, przyjął polską propozycję zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce bardzo poważnie - stwierdził Mariusz Błaszczak. Polski minister obrony w czwartek odbył z Boltonem ponad godzinną rozmowę w Waszyngtonie.

Lider opozycji: albo wybiorą mnie, albo w Armenii nie będzie premiera

Jestem jedynym możliwym kandydatem na premiera - zadeklarował w czwartek przywódca armeńskiej opozycji Nikol Paszynian po dymisji w poniedziałek Serża Sarkisjana. Paszynian wykluczył zarazem kompromis z obecnymi z władzami. Pełniący obowiązki premiera Armenii Karen Karapetian odmówił natomiast negocjacji w piątek z liderem opozycji na temat przyszłości kraju.

"Atakowane i obezwładniane". Maszyny Amerykanów mają problemy nad Syrią

- To obszar najbardziej agresywnej wojny elektronicznej na planecie - mówi o Syrii i okolicach szef amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych, cytowany przez portal Breaking Defense. Generał Raymond Thomas przyznaje, że problemy mają nawet służące do walki elektronicznej maszyny EC-130 Compas Call. Niesprecyzowani przeciwnicy mają je "atakować" i "obezwładniać".

"Narody muzułmańskie powinny zjednoczyć się przeciwko Ameryce"

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał w czwartek kraje muzułmańskie do zjednoczenia przeciwko Stanom Zjednoczonym. I podkreślił, że Teheran nigdy nie da się zastraszyć Waszyngtonowi - podała irańska telewizja państwowa.

Nienazwana choroba, sądowa walka i odłączenie od sprzętu. Co wiemy o małym Alfiem

Niespełna dwuletni Alfie Evans otwiera oczy, porusza rączkami, nawet ziewa. Lekarze twierdzą jednak, że to pozory. Chłopiec cierpi na bardzo poważną, niezdiagnozowaną jeszcze do końca i śmiertelną chorobę, która niszczy jego układ nerwowy. Orzekli, że praktycznie nie ma mózgu, więc nie ma sensu utrzymywać go sztucznie przy życiu. Kim jest mały Alfie, o leczenie którego rodzice stoczyli prawdziwą batalię?

Ojciec Alfiego chce, by papież przyleciał do Liverpoolu

Thomas Evans, ojciec ciężko chorego Alfiego, zaapelował w czwartek w wywiadzie dla włoskiej telewizji katolickiej do papieża Franciszka, by przyjechał do Liverpoolu. Wskazał, że chce przekonać papieża, że niespełna dwuletni Alfie jest "zakładnikiem szpitala".

Wielki dworzec i specjalny pociąg. Kim przeprasza Chińczyków

Kim Dzong Un przekazał władzom Chin kondolencje i przeprosiny w związku z niedawnym wypadkiem drogowym, w którym zginęło 32 turystów z tego kraju – podał oficjalny północnokoreański dziennik "Rodong Sinmun". W środę wieczorem rannych, a także ciala zabitych w wypadku wyprawiono specjalnym pociągiem do Chin.

Rządząca partia gotowa do negocjacji z liderem protestów

Rządząca Republikańska Partia Armenii (RPA) wyraziła gotowość do prowadzenia z liderem protestów Nikolem Paszynianem negocjacji "w każdej kwestii". Ugrupowanie podjęło też decyzję o zmianie przewodniczącego, którym był były prezydent Serż Sarkisjan. Armeński parlament nowego premiera wybierze 1 maja.

"To jest ciężar współczesności"

Niespełna dwuletni Alfie Evans cierpi na nieznaną wcześniej chorobę, która doprowadziła do degradacji mózgu. Według lekarzy dalsza terapia "nie jest w jego najlepszym interesie" i może być nie tylko "daremna", ale także "nieludzka". Rodzice chcą jednak przewieźć chłopca do watykańskiego szpitala Bambino Gesu w Rzymie. Ich walkę od wielu dni śledzą media na całym świecie. W głosy Haliny Bortnowskiej (filozof, teolog), Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej (psycholog, psychoterapeuta) i Tomasza Pietrzykowskiego (Katedra Teorii i Filozofii Prawa, Uniwersytet Śląski) w tej sprawie wsłuchał się Sebastian Wasilewski z magazynu "Polska i Świat".