Premier Holandii rozlał kawę w parlamencie. Chwycił za mopa i posprzątał

Chwila nieuwagi i kawa premiera Holandii Marka Ruttego wylądowała na podłodze. Szef rządu wchodził właśnie do budynku parlamentu, a przejście przez bramkę bezpieczeństwa z kubkiem w dłoni okazało się kłopotliwe. Nie czekając na pomoc, postanowił po sobie posprzątać. Premierowi gorąco kibicowały sprzątaczki, które natychmiast pospieszyły z instrukcjami, gdy mop zaczął sprawiać mu kłopoty.

Zabił siekierą rodziców i brata, zranił siostrę. "Nie wykazał skruchy"

Obywatel RPA Henri van Breda został skazany na potrójne dożywocie za zabicie siekierą swoich rodziców i brata oraz 15 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa siostry. Sędzia argumentował, że były to "morderstwa z zimną krwią". Zwrócił też uwagę, że van Breda popełnił przestępstwa z "nadmierną i nieuzasadnioną przemocą".

Afganistan ogłasza zawieszenie broni z talibami

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił w czwartek zawieszenie broni z talibami od 12 do 20 czerwca, co zbiega się z zakończeniem świętego dla muzułmanów miesiąca postu - ramadanu. Zastrzegł jednak, że rozejm nie dotyczy tak zwanego Państwa Islamskiego i Al-Kaidy.

Legenda piłki, a dziś prezydent. Tusk poprosił o autograf

W środę gościem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska był prezydent Liberii George Weah, były zawodowy piłkarz, zdobywca Złotej Piłki w 1995 roku. Przed oficjalnymi rozmowami Tusk poprosił go o podpisanie piłki dla jego syna, Michała. Swojemu gościowi Tusk wręczył zaś piłkę z imionami wnuków i syna.

Przenosili broń do samochodu, wybuchła. Zginęło 18 osób

Co najmniej 18 osób zginęło, a ponad 90 zostało rannych w wyniku środowej eksplozji, która miała miejsce na północnym wschodzie Bagdadu - poinformowali w czwartek anonimowo przedstawiciele władz irackiej stolicy. Wskutek wybuchów uszkodzony został meczet.

Melania Trump pokazała się mediom. "Przeszła przez małe niedogodności"

Melania Trump oficjalnie pokazała się mediom po 27 dniach nieobecności. 14 maja pierwsza dama trafiła do szpitala. W środę towarzyszyła Donaldowi Trumpowi w spotkaniu dotyczącym sezonu huraganowego. Prezydent USA podziękował jej i zapewnił, że jego żona "ma się świetnie", chociaż "przeszła przez małe niedogodności".

"Kim padł na kolana i błagał o szczyt". Słowa, które mogą sprawić kłopoty

Przywódca Korei Północnej "padł na kolana i błagał", żeby Stany Zjednoczone nie odwoływały szczytu w Singapurze - oświadczył w środę Rudolf Giuliani, prawnik prezydenta Donalda Trumpa, sugerując, że Pjongjangowi bardzo zależało na zaplanowanym na 12 czerwca spotkaniu. Korea Północna jak dotąd nie odniosła się do słów Giulianiego, ale jak ocenił "New York Times", wypowiedź ta może sprawić stronie amerykańskiej kłopoty przed szczytem.

Dymisja ministra po utonięciu kilkudziesięciu migrantów

Minister spraw wewnętrznych Tunezji Lotfi Brahem został zdymisjonowany i zastąpi go minister sprawiedliwości Ghazi Dżeribi - poinformowały w środę służby prasowe premiera Jusefa Szahida. Nie podano żadnego oficjalnego powodu tego zwolnienia, lecz wiadomo, że zdecydowano o nim na spotkaniu premiera z prezydentem Bedżim Kaidem Essebsim w związku z zatonięciem łodzi z około 180 migrantami u południowo-wschodnich wybrzeży Tunezji.

"Nie pytajcie nas o szczegóły". Włoski rząd z wotum zaufania

Nowy rząd Włoch, na którego czele stoi Giuseppe Conte, otrzymał w środę wotum zaufania Izby Deputowanych. Głosowanie nad gabinetem Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi odbyło się po debacie, w trakcie której opozycja wzywała premiera, by nie był "marionetką" ugrupowań.

"Tak piękne morze stało się grobowcem"

Morze Śródziemne stało się grobowcem migrantów uciekających przed nieludzkimi warunkami - napisał papież Franciszek do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I w związku z sympozjum na temat ochrony środowiska zorganizowanym w Atenach.

Pożar hotelu w centrum Londynu

Około stu strażaków walczy z pożarem, który wybuchł w pięciogwiazdkowym hotelu w Londynie - informują brytyjskie media.

Start rakiety z kosmodromu Bajkonur. Na pokładzie trójka astronautów

Trzy dni po tym, jak na Ziemię powróciło trzech astronautów ze stacji ISS, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w niebo wzbiła się rakieta wynosząca na orbitę misję Sojuz MS-09. Do podejścia i połączenia z stacją ISS ma dojść dwa dni po starcie, czyli 8 czerwca. Serena Aunon-Chancellor, Alexander Gerst i Siergiej Prokopiew spędzą na stacji około 6 miesięcy. Powrót planowany jest na 13 grudnia.

Po 18 latach zaakceptowali warunki porozumienia pokojowego

Rządząca w Etiopii partia ogłosiła, że w pełni akceptuje warunki porozumienia pokojowego z sąsiednią Erytreą z 2000 roku, co oceniane jest jako ważny i zaskakujący krok w kierunku uspokojenia nabrzmiałych przez dziesięciolecia napięć między tymi państwami.

Uzgadniają ostatnie szczegóły. Wszystkie oczy zwrócone na Singapur

W miejscowości Panmundżom na linii demarkacyjnej pomiędzy dwiema Koreami kontynuowane są robocze rozmowy urzędników z USA i Korei Północnej na temat agendy zbliżającego się szczytu przywódców obu krajów w Singapurze – poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Tymczasem bliski doradca Kim Dzong Una Kim Czang Son przyleciał w środę do Pekinu z Singapuru, gdzie od 28 maja również toczyły się rozmowy z urzędnikami z Waszyngtonu.

Rozmowy o Polsce w Komisji Europejskiej odroczone

Komisarze unijni nie omawiali w środę na cotygodniowym kolegium stanu negocjacji z Polską w sprawie przestrzegania praworządności. Dyskusja ma odbyć się w innym terminie. Nieoficjalnie w Brukseli mówi się, że powodem jest różnica zdań w Komisji Europejskiej na temat dialogu z Polską.