Działania polskiego kontyngentu w Iraku zawieszone

Na tę chwilę, ze względów bezpieczeństwa, działania szkoleniowe w Iraku zostały zawieszone - poinformowała p.o. rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu podlegają kontyngenty za granicą, mjr Adriana Wołyńska, komentując udział polskich wojskowych w misji.

Ataki rakietowe w pobliżu bazy i ambasady USA w Iraku

Rakiety spadły w sobotę w pobliżu amerykańskiej bazy oraz ambasady USA w Bagdadzie - poinformowała iracka armia, potwierdzając wcześniejsze doniesienia agencji Reutera. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataków.

Żałoba narodowa w Iraku po śmierci "męczenników"

Po śmierci irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, a także Abu Mahdiego al-Muhandisa i pozostałych ofiar amerykańskiego ataku rakietowego, premier Iraku Adel Abdul Mahdi zarządził w sobotę ogłoszenie żałoby narodowej "za dusze męczenników". Ma ona obowiązywać trzy dni.

"Był idolem, a wiemy z show-biznesu, że idol, który umrze, jest jeszcze większym idolem"

Wyeliminowanie generała Kasema Sulejmaniego nie poprawi bezpieczeństwa, nie spowoduje, że Irańczycy odejdą od pewnych planów. Wręcz odwrotnie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Jarosław Stróżyk. - Nie wierzę w to, że jego zabicie miało wpłynąć bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa, na przykład amerykańskich żołnierzy - ocenił dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

"To, co zrobili Amerykanie, pozwoliło uratować ludzkie istnienia też w Europie"

Europejczycy nie byli tak pomocni, jak chciałbym, by byli - stwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo, odnosząc się do reakcji państw europejskich na zabicie przez siły amerykańskie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa "pozwoliła uratować ludzkie istnienia też w Europie".

"Konsultujemy. Pan prezydent jest w bieżącym kontakcie z naszymi sojusznikami"

Naszym obowiązkiem i zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo Polski. Musimy pamiętać, że jesteśmy integralną częścią NATO, że wiążą nas sojusze, ale nie możemy być za bardzo "wyrywni" w deklaracjach - ocenił europoseł PiS Joachim Brudziński. Odniósł się do sytuacji po amerykańskim ataku, w którym zginął jeden z najważniejszych irańskich generałów. Także zdaniem rzeczniczki Lewicy Anny Marii Żukowskiej, "Polska powinna bardzo ostrożnie do tego podchodzić". Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapewnił, że Andrzej Duda "jest w bieżącym kontakcie z naszymi sojusznikami".

NATO zawiesza działania szkoleniowe w Iraku

NATO zawiesiło operacje szkoleniowe w Iraku - poinformował w sobotę rzecznik organizacji Dylan White. Jest to konsekwencja likwidacji przez lotnictwo USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnych sił Al-Kuds, który został zabity w Bagdadzie.

"Teraz świat się boi". Włoska prasa o śmierci irańskiego generała

Pojawił się "koszmar nowej wojny" - pisze włoski dziennik "La Repubblica" o dokonanym przez siły USA ataku na Kasema Sulejmaniego. Według prasy, jego konsekwencje trudno przewidzieć. Komentator "Il Messeggero" twierdzi jednak, że śmierć irańskiego generała nie zmieni zasadniczo "reguł gry" na Bliskim Wschodzie.

"Irańczycy będą musieli coś zrobić, żeby zachować twarz"

- Tak naprawdę, gdyby proporcjonalnie Irańczycy chcieli odpowiedzieć na to, co zrobili Amerykanie, zaprowadziłoby to ich na skraj bezpośredniego konfliktu zbrojnego ze Stanami Zjednoczonymi. Wydaje mi się, że Teheran będzie chciał tego uniknąć - mówił w sobotę w TVN24 Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Irackie wojsko zaprzecza, że doszło do ataku w pobliżu Bagdadu

Irackie wojsko zaprzeczyło, że w nocy z piątku na sobotę w okolicach bazy at-Tadżi w pobliżu Bagdadu został ostrzelany konwój samochodów irackich Ludowych Sił Mobilizacyjnych, grupujących wspierane przez Iran szyickie milicje. Wcześniej Ludowe Siły Mobilizacyjne (PMF) twierdziły, że w ataku lotniczym zginęło sześć osób, a trzy zostały ciężko ranne. Ostatecznie zaprzeczyły, że miał tam miejsce jakikolwiek atak.

"Odwet ze strony irańskiej wydaje się nieunikniony"

"Irański generał Kasem Sulejmani to był ktoś więcej niż szefowie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego, Osama bin Laden i Abu Bakr al-Bagdadi" - pisze w piątek portal magazynu "The Atlantic" i uznaje zabicie dowódcy sił Al-Kuds za "najważniejszy amerykański atak w tym wieku". Zdaniem "Washington Post" w trakcie wzmożonego napięcia między USA i Iranem kluczowe znaczenie ma teraz, jak daleko we wsparciu Teheranu posuną się irańscy sojusznicy na Bliskim Wschodzie. "A ci są w Jemenie, Libanie, Iraku i Syrii" - przypomina.

"Podpisał na siebie wyrok śmierci, planując masowe ataki na personel USA"

Irański generał Kasem Sulejmani planował atak na amerykańskie obiekty na Bliskim Wschodzie, w których zginąć miały setki Amerykanów - twierdzi specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu Brian Hook. Republikański senator Marco Rubio oświadczył z kolei, że dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds zamierzał przeprowadzić zamach stanu w Iraku na polecenie duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei.

"Świat nie może pozwolić sobie na kolejną wojnę w Zatoce". Komentarze polityków

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Iraku prezydent Andrzej Duda wyraża nadzieję na deeskalację konfliktu, a także utrzymanie jedności euroatlantyckiej, służącej zapewnieniu stabilności w regionie - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej o "jedność transatlantycką" apelował również były szef Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk. Kolejni politycy reagują na śmierć irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, który zginął w amerykańskim ataku w Bagdadzie.

Nożownik zaatakował w parku, jedna osoba zmarła. "Sprawca nie stanowi już zagrożenia"

Uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował w piątek przechodniów, spacerujących po parku w miejscowości Villejuif niedaleko Paryża. Sprawca ranił kilka osób, jedna z nich zmarła - poinformował Vincent Jeanbrun, mer miejscowości L'Hay-les-Roses. Według francuskich mediów napastnik został zastrzelony przez funkcjonariuszy. Policja potwierdziła, że "nie stanowi już zagrożenia".

Długie kolejki po legalną marihuanę. "Tworzy się historia Chicago"

Prawie sześćdziesięciu milionów dolarów rocznie w stanowym budżecie spodziewają się władze amerykańskiego Illinois w związku z decyzją o legalizacji marihuany używanej w celach rekreacyjnych. Nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia. Przed sklepami sprzedającymi "trawkę" ustawiły się długie kolejki.

Teheran zapowiada "surową zemstę". Trump: Iran nigdy nie wygrał wojny

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił trzy dni żałoby narodowej po śmierci Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al Kuds. Jeden z najpotężniejszych irańskich generałów zginął w amerykańskim ataku w Bagdadzie. "Na przestępców, którzy zabili generała Sulejmaniego, czeka surowa zemsta" - zagroził Chamenei. Prezydent USA Donald Trump zareagował w mediach społecznościowych. Napisał między innymi, że Iran "nigdy nie wygrał wojny", a Sulejmani "zabił tysiące Amerykanów".