Dworczyk: milion osób dostało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19

TVN24 | Polska

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami" - przekazał w środę po południu szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. Dodał, że proces szczepień przebiega zgodnie z "harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach".

Program szczepień przeciw COVID-19 ruszył w naszym kraju 27 grudnia ubiegłego roku. Wówczas, w ramach tak zwanej grupy zero, szczepieni byli przede wszystkim medycy. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne i szczepione są kolejne grupy. Do użytku na unijnym rynku dopuszczono trzy preparaty: wspólny Pfizera i BioNTech'u, Moderny oraz AstraZeneki, powstały przy współpracy naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wszystkie te szczepionki są wykorzystywane w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

SPRAWDŹ, jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Gdzie jest twój punkt szczepień? >>>

Dworczyk: przekroczyliśmy milion zaszczepionych dwiema dawkami

W środę po południu szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk przekazał na Twitterze, że "przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami".

"Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w Narodowy Program Szczepień" - dodał.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Koronawirus w Polsce

W środę przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 146 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 372 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 661 109 infekcji koronawirusem. Zmarło 42 808 zakażonych osób.

Po południu natomiast odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której poinformował o zmianach w obostrzeniach. Zakładają one: dodatkowe obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim, obowiązek zasłonięcia twarzy maseczką, a nie przyłbicą czy szalikiem, kwarantannę po przyjeździe z Czech i Słowacji.

Niedzielski mówił również o programie szczepień w kontekście dostaw szczepionek AstraZeneki. - Pierwotnie mieliśmy takie deklaracje, że ponad 10 milionów szczepionek AstraZeneki trafi do nas łącznie w pierwszym półroczu. Z tych deklaracji pozostaje niewiele, bo w tej chwili mówimy, że w pierwszym kwartale to będzie dostawa rzędu ponad miliona, chyba miliona dwustu tysięcy, a drugi kwartał też staje pod znakiem zapytania - mówił. Potwierdził tym doniesienia o zmniejszeniu dostaw od tego producenta w drugim kwartale roku. Jak zaznaczył Niedzielski, może to skutkować zmianami w harmonogramie szczepień w Polsce.

Niedzielski o dostawach szczepionki AstraZenecaTVN24

We wtorek Agencja Reutera poinformowała, że AstraZeneca tylko w drugim kwartale tego roku zamierza dostarczyć do Unii Europejskiej niespełna 90 ze 180 milionów zakontraktowanych dawek szczepionek. Informacja pojawiła się niedługo po znaczącym ograniczeniu przez AstraZenekę dostaw w pierwszym kwartale. Źródło Reutersa potwierdziło, że w pierwszym kwartale AstraZeneca dostarczy do UE tylko 40 z 90 milionów dawek szczepionki obiecanych na ten czas.

Autor:akr/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: