TVN24 | Polska

Protest ratowników medycznych. Wiceminister zdrowia ma apel do nich i do pracodawców

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24
Kraska: niestety nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami
Kraska: niestety nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikamiTVN24
wideo 2/5
TVN24Kraska: niestety nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami

Ratownicy medyczni protestują przeciwko zbyt niskim pensjom. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na konferencji mówił o rozmowach resortu z ratownikami, pracodawcami i związkami. Przyznał, że dialog ratownicy-pracodawcy nie istnieje. - Rozmawiajmy, spotykajmy się, jako pełnomocnik rządu zrobię wszystko, aby sytuacja została opanowana - mówił.

W środę część ratowników medycznych w Warszawie nie zgłosiła się do pracy, jedni wzięli wolne, inni poszli na zwolnienia lekarskie. W konsekwencji na 80 zespołów nie wyjechało aż 31.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rozmowy resortu zdrowia z pracodawcami i ratownikami medycznymi

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w czwartek rozpoczęło się spotkanie w resorcie zdrowia zarówno z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych, pracodawcami, jak i organizacjami związkowymi. - Te spotkania są cykliczne, one odbywają się raz na dwa tygodnie - powiedział, informując, że kolejne spotkanie odbędzie się 14 września.

- Na tym spotkaniu omawiamy propozycje i ewentualne zmiany nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - opisał. - Dziś na początku rozmawialiśmy też o bieżącej sytuacji w polskim ratownictwie medycznym. Dobrze, że na tym spotkaniu są wszystkie strony, które uczestniczą w tej chwili w ewentualnym sporze, który jest między ratownikami a pracodawcami - powiedział Kraska.

Zrelacjonował, że na spotkaniu "przypomniał pracodawcom", że od 2015 roku budżet Państwowego Ratownictwa Medycznego został zwiększony "prawie o 30 procent". - To jest prawie 600 milionów dodatkowych środków na działalność - podał.

Kraska dodał, że od 2019 roku, czyli od roku, gdy rozpoczął pracę w MZ, resort przekazał "środki na zakup 421 ambulansów dla pracodawców". Wskazał, że to środki, które odciążyły od ewnetualnych nowych zakupów i inwestycji.

- Podkreśliłem, a środowisko ratowników medycznych się z tym zgodziło, że niestety nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami, dlatego zaapelowałem do środowiska pracodawców, aby ten dialog został nawiązany. Dostałem taką obietnicę od pani prezes (Małgorzaty - red.) Popławskiej (prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ - red.), która jest na tym spotkaniu, że zaapeluje do pracodawców o rozpoczęcie rozmów, które powinny się w stacjach pogotowia ratunkowego odbywać - opisał.

Waldemar KraskaTVN24

Wiceminister zdrowia o proteście ratowników: rozmawiajmy, spotykajmy się

Wiceminister podsumował, że rozmowa i dialog to klucz do wypracowania kompromisu. Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad tym, aby "zwiększyć finansowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego". - Właściwie już w tej chwili jest na ukończeniu wycena tak zwanej dobokaretki - przekazał.

- Jestem zawsze otwarty na takie spotkania, 30 lat przejeździłem w karetce pogotowia, więc znam tę pracę, (wiem - red.) jaka jest ważna i potrzebna. Mój apel do środowiska ratowników medycznych: aby jednak wycofać się z tej formy (protestu - red.), jaka teraz jest prowadzona, bo tutaj niestety narażamy na utratę zdrowia lub życia polskich obywateli - oświadczył. - Rozmawiajmy, spotykajmy się, jako pełnomocnik rządu zrobię wszystko, aby sytuacja została opanowana - zapewnił.

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości