Polska

Gdzie wyborcza walka będzie najgorętsza?

Polska

Aktualizacja:

9 października, podczas wyborów do Sejmu, w kilku miastach Polski dojdzie do bardzo ciekawych pojedynków wyborczych. W stolicy pojedynek liderów: premiera Donalda Tuska i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W innych miastach równie emocjonująco.

Oprócz pojedynku Kaczyńskiego na stołecznych listach Prawa i Sprawiedliwości znajdą się też były szef CBA Mariusz Kamiński i Małgorzata Gosiewska, wdowa po Przemysławie Gosiewskim. Z kolei z list SLD wystartują trzy znane nazwiska: Ryszard Kalisz, były minister zdrowia Marek Balicki oraz Alicja Tysiąc.

Nie tylko w stolicy na listach partyjnych znajdują się znane nazwiska. W okręgu podwarszawskim PO reprezentować będę Andrzej Halicki i Dariusz Rosati. Z kolei Prawo i Sprawiediwość wystawiło tam m.in. Mariusza Błaszczaka oraz Ludwika Dorna.

Pomorze dobrze bronione

Bardzo mocna obsada jest na Wybrzeżu. W Szczecinie powalczą ze sobą Joachim Brudziński (PiS), Bartosz Arłukowicz (PO) i szef SLD Grzegorz Napieralski.

W Gdańsku do boju z silną ekipą PO (Sławomir Nowak, Katarzyna Hall, Tomasz Arabski) stanie była szefowa dyplomacji Anna Fotyga (PiS). Równie ciekawie zapowiada się walka w Gdyni, gdzie znanymi nazwiskami mogą pochwalić się zarówno PO (Marek Biernacki) jak i PiS (Jolanta Szczypińska, Jarosław Sellin, Janusz Śniadek) oraz SLD (Leszek Miller, Dorota Gardias).

We Wrocławiu - jak na Europejską Stolicę Kultury przystało - iście kulturalny pojedynek. Zmierzą się tam ze sobą obecny i były ministrowie kultury - Bogdan Zdrojewski z PO oraz Kazimierz Ujazdowski z PiS.

Łódź i Lublin pod znakiem Grabarczyka

W Poznaniu o poselski mandat będą walczyć Rafał Grupiński z PO, Tadeusz Dziuba i Zbigniew Hoffmann z PiS oraz Waldemar Witkowski, Krystyna Łybacka, Izabela Dylewska z SLD.

W Łodzi broniący się skutecznie przed kolejnymi próbami odwołania minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (PO) zmierzy się z Witoldem Waszczykowskim (PiS). W Krakowie Jarosław Gowin z PO stanie naprzeciwko Andrzeja Dudy z PiS i Tomasza Kality z SLD.

Do kobiecego pojedynku dojdzie w Lublinie. PO reprezentować będą m.in. posłanka, która po odrzuceniu wniosku o wotum nieufności Grabarczyka wręczyła mu kwiaty, Magdalena Gąsior-Marek oraz Joanna Mucha. PiS natomiast wystawiło byłą przewodniczącą KRRiT Elżbietę Kruk.

Zacięta walka nie tylko u gigantów

Ale nie tylko wielkie miasta szykują się na wielkie pojedynki. Minister zdrowia Ewa Kopacz wystartuje z listy radomskiej, a czekają na nią m.in. Marek Suski (PiS) i Marek Wikiński (SLD). Z kolei marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna w Legnicy zmierzy się z Małgorzatą Szmajdzińską (SLD) i Adamem Lipińskim (PiS).

W Chrzanowie w walce zetrą się rzecznik rządu Paweł Graś oraz Beata Szydło z PiS. Legnica to bole bitwy dla Grzegorza Schetyny z PO, Adama Lipińskiego z PiS oraz Małgorzaty Szmajdzińskiej z SLD.

Wybory według nowego prawa

We wtorek o północy minął termin rejestracji list wyborczych. Największe partie - PO, PiS, SLD, PSL i PJN - nie czekały jednak do ostatniej chwili i większość swoich kandydatów w październikowych wyborach zarejestrowały do godzin wieczornych.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 9 października. Będą jednodniowe i przeprowadzone zostaną według znowelizowanego kodeksu wyborczego. Jednymi z istotniejszych zmian będą jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, głosowanie korespondencyjne i za pomocą pełnomocnika.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości