Kultura i styl

Kultura i styl

Cassandra w Warszawie

Śpiewa muzykę z pogranicza jazzu i bluesa, ale w jej utworach dosłuchać się można też elementów funky, a nawet rapu - wszystko naznaczone zmysłowym brzmieniem głosu i niezwykła muzykalnością. W niedzielę w Sali Kongresowej zaśpiewa Cassandra Wilson.

Pożegnanie Lipnickiej i Portera

On tworzył historię polskiego rocka. Ona wyznaczyła drogę polskiej muzyce popularnej. Od sześciu lat tworzą jeden z najoryginalniejszych duetów XXI wieku. Anita Lipnicka i John Porter zagrają w niedzielę w Warszawie na koncercie promującym ich ostatni album „Goodbye”.

Dzieła Dickensa idą pod młotek

Pierwsze wydania powieści Karola Dickensa pójdą pod młotek. Wszystkie dzieła pisarza wystawione na aukcję są wyceniane na 2 miliony dolarów. Licytacja rusza w środę 2 kwietnia.

Plejada gwiazd w sieci

Jest już nowa atrakcja dla wszystkich zainteresowanych show-biznesem. Ruszył portal Plejada.pl, który przed swoimi internautami odkryje najskrytsze tajemnice gwiazd.

Majchrzak powystrzelałby wszystkich

Kondycja polskiej kultury doprowadziła go na skraj wyczerpania... Krzysztof Majchrzak omal nie został płatnym zabójcą. Jadu ma w sobie tyle, że spokojnie mógłby nim obdzielić całą armię profesjonalnych killerów. - Kiedy tak obserwuje się to wszystko: całe to agresywne, chamskie lansiarstwo, głupie reklamy, kretyńsko gęgających pogodynów i pogodynki, pełne frazesów gęby aktorów(...) – ma się ochotę zostać seryjnym mordercą - mówi w wywiadzie dla "Przeglądu".

Koncert na najdroższe skrzypce świata

Pomimo tego, że kosztowały 4 miliony dolarów, najdroższe skrzypce świata nie będą leżeć w sejfie. Maksim Wiktorow, który kupił instrument na aukcji, będzie go wypożyczać najlepszym skrzypkom świata. Pierwszy koncert dał izraelski wirtuoz Pinchas Zukerman.

Holoubek żyje na ekranie

"Pętla", "Lawa", Rękopis znaleziony w Saragossie" i inne - najważniejsze filmy w aktorskim dorobku Gustawa Holoubka znów na ekranie. Przegląd obrazów z niezapomnianymi rolami zmarłego w marcu mistrza przygotowało warszawskie kino Iluzjon.

Zmarł "piąty beatles"

Pokonała go choroba. Neil Aspinall, przyjaciel beatlesów i ich menedżer finansowy, zmarł w wieku 66 lat.

Janusz "Kosa" Kosiński nie żyje

Jeden z najbardziej znanych dziennikarzy radiowych, znawca i miłośnik rocka Janusz "Kosa" Kosiński nie żyje. Dziennikarz zmarł w poniedziałek nad ranem - miał 64 lata.

Miłość i śmierć Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha - wielki artysta, muzyczny samouk, charyzmatyczny wokalista jazzowy i rockowy. Ze swoją żoną Elą byli nierozłączni. Po jej nagłej śmierci, szukał oparcia w innej kobiecie. Skończyło się to tragedią.

Jeden dzień z życia lotniska

Styczniowy poranek na warszawskim Okęciu. Pierwsi pasażerowie, pierwsze odloty. Lotnisko Chopina budzi się do życia. Kilka tysięcy osób za chwilę uda się w podróż. Do najbliższych, do pracy, na wakacje lub... do domu.

Kołakowski: Wiara fundamentem istnienia

Wiara należy do fundamentów naszego istnienia, religia nie może zaginąć. To słowa z wywiadu z prof. Leszkiem Kołakowskim, który publikuje dziś "Dziennik". Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów, mówiąc o kondycji współczesnego świata i człowieka, przyjmuje chrześcijańską perspektywę.

Czarna dama uwiodła warszawiaków

Gdy była młoda mawiała o sobie, że jest dzika. Dziś - mimo że ma już ponad 80 lat - nadal nie daje się oswoić muzycznym konwencjom. Juliette Greco swoim fantastycznym koncertem w Warszawie udowodniła, że wielkich artystów czas się po prostu nie ima.

Rosjanie: Wajda "zrobił swoje"

- Andrzej Wajda zrobił swoje. Reszta należy do nas - potomków tych, którzy rozstrzeliwali i tych, którzy zostali rozstrzelani - to tylko jeden z komentarzy w rosyjskiej prasie po moskiewskim pokazie "Katynia" Andrzeja Wajdy.

Muzeum Powstania wchodzi w trzeci wymiar

Już w połowie kwietnia siedząc sobie np. przy biurku w Australii czy w innym, dowolnym miejscu na świecie będzie można przejść kanałem powstańczym. A to dzięki nowej, internetowej odsłonie Muzeum Powstania Warszawskiego, które wkrótce będzie można zwiedzać wirtualnie.

Muza egzystencjalistów w Warszawie

- Juliette Greco posiada najcenniejszy klejnot - serce, które bije pod jej czarnym swetrem – powiedział o niej francuski poeta Jean Cocteau. Ona sama wolała mówić, że nie jest okrutna, tylko dzika. Muza egzystencjalistów i wielka gwiazda francuskiej muzyki wystąpi w Warszawie.

Rosjanie o "Katyniu": dziękujemy za uczciwy film

Andrzej Wajda i jego film "Katyń" ciepło przyjęci w Moskwie. - Chciałbym jako widz podziękować za uczciwy film - mówił po projekcji bliski Siergiej Jastrzembski, współpracownik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Twórca "Odysei kosmicznej" nie żyje

W Colombo na Cejlonie zmarł pisarz science fiction Arthur C. Clarke. Nakręcony na podstawie jego opowiadania obraz "Odyseja kosmiczna 2001" jest uznawany za kamień milowy w dziejach filmu fantastyczno-naukowego.

Koncert legendy rocka w stolicy

Poeta, piosenkarz i kompozytor. Autor protest songów, które stały się hymnem zbuntowanego pokolenia '68. Najstarszy wykonawca, którego album zadebiutował na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. 7 czerwca Bob Dylan zagra w warszawskiej Stodole.

Prywatny Bóg dla każdego

- Diabeł zstąpił na Broadway - pisał po amerykańskiej premierze "Wędrowca" New York Times. Tyle że licho nie śpi i lubi pojawiać się w różnych miejscach. Ot, choćby na scenie warszawskiego Teatru Małego... Poker, popijawa, "męskie rozmowy" i gra o najwyższą stawkę. A nad wszystkim niewidzialna ręka Boga. Prywatnego Boga - tvn24.pl poleca "Wędrowca" w reż. Wojciecha Malajkata.

Teraz Chiny (i chiński design)

Choć kwestia politycznych i obywatelskich swobód w Chinach budzi wiele wątpliwości, to jednak w sferze nowoczesnej architektury i designu, twórcy cieszą się wolnością. W Londyńskiej galerii Victoria and Albert można oglądać eksponaty i prezentacje autorstwa współczesnych chińskich designerów.

Lao Che: jesteśmy jak mały Kult

O nowej płycie, o tym, gdzie mieszka Bóg, o brzemieniu "Powstania Warszawskiego", o wychodzeniu z kryzysu i "twórczych mękach", z Hubertem Dobaczewskim "Spiętym" i Mariuszem Denstem "Denatem" z Lao Che - rozmawia portal tvn24.pl. W sobotę i niedzielę warszawiacy będą mogli po raz pierwszy usłyszeć materiał z nowej płyty na żywo. Oba koncerty Lao Che zagra w Punkcie.

Młode Kino na Starej Pradze

Już po raz piąty warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć to, co w polskim kinie najświeższe, najoryginalniejsze i najbardziej bezkompromisowe. Na warszawskiej Starej Pradze od 14 do 16 marca odbędzie się Festiwal Młodego Kina SKOFFKA 5.0.

Upiór na deskach Romy

Najbardziej oczekiwana premiera muzycznego sezonu w Polsce - legendarny "Upiór w operze" Andrew Lloyda Webbera wreszcie wchodzi do repertuaru warszawskiej Romy. Trudno w to uwierzyć, ale będzie to pierwsze wystawienie tego musicalu w Polsce.

Porywający wySTOMP

Nie potrzeba drogiego sprzętu, by stworzyć porywającą muzykę. Wystarczy miotła, papierowa torba, kawałek folii i papierowa torebka. Niewiarygodne? Ale możliwe, co udowodnił koncert STOMP.

Wirtuozowski Beethoven, ognisty Strawiński

Najpierw zawyrokowano - utwór niewykonalny. Dopiero po śmierci Beethovena doceniono skomplikowaną i wirtuozowską strukturę jego Koncertu skrzypcowego D-dur. Mogli się o tym przekonać uczestnicy poniedziałkowego koncertu z cyklu Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Nieśmiertelny Rambo

W jednym z ostatnio udzielonych wywiadów Sylvester Stallone wyznał, że już rozpoczął prace nad scenariuszem piątej części "Rambo". Zdradził, że już jest na półmetku. Jeśli wierzyć jego słowom, w nowym filmie o zimnowojennym herosie jego fani mogą spodziewać się czegoś zupełnie innego, niż dotychczas

Premiera "Allo, Allo" w Niemczech

Brytyjski sitcom "Allo, Allo" zostanie po raz pierwszy wyemitowany w Niemczech. - Przez dwadzieścia lat Niemcy go nie chcieli. Wiadomo. Chodziło o tematykę - wyjaśnia BBC. Wszystkie osiem sezonów komedii BBC z lat 1982-1992 zostało sprzedanych koncernowi ProSiebenSat1.

Zmarł Jerzy Wójcik

W wieku 74 lat zmarł w poniedziałek w Katowicach dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Jerzy Wójcik. - Odszedł od nas wspaniały człowiek, wielki artysta, znakomity dyrektor artystyczny - mówił o Wójciku dyrektor zespołu, Adam Pastuch.

Beethoven na Wielkanoc

Wielu melomanów nie wyobraża już sobie oczekiwania na Wielkanoc bez tradycyjnie odbywającego się w tym czasie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Niedzielnym wykonaniem utworu Missa Solemnis D-dur op. 123 Beethovena w warszawskiej Filharmonii Narodowej rozpoczęła się 12. edycja festiwalu, zatytułowana "Beethoven i jego Wiedeń".