Kultura i styl

Kultura i styl

Łódź światową stolicą animacji

W najbliższy weekend Łódź stanie się światową stolicą filmu animowanego. W kinie Charlie odbędzie się bowiem 5. Międzynarodowy Festiwali Animacji ReAnimacja - w jego ramach, o statuetkę Złotego Ślimaka konkurować będą 74 produkcje z całego świata, a na festiwalowych dywanach pojawią się najważniejsze postaci światka ruchomych obrazów. Cały festiwal na bieżąco relacjonowany będzie przez portal tvn24.pl.

Film o zabijaniu w Iraku

Amerykańscy żołnierze wpadają do domów przypadkowych Irakijczyków i strzelają do kogo popadnie - do kobiet, dzieci, nieuzbrojonych starców. Nick Broomfield w paradokumentalnej "Bitwie o Irak" pokazuje, że na wojnie do zezwierzęcenia wystarczy jeden impuls.

Mistrz melancholii w Warszawie

Świat usłyszał o nim dzięki piosence Heartbeats z reklamy telewizorów z tysiącami odbijających się kolorowych piłeczek. Ale Jose Gonzalez to nie gwiazda jednego przeboju. Nagrał dwa doskonałe albumy i jest uznawany za jeden z największych talentów nowego folku.

Cannes: Starcie mistrzów

W tym roku Cannes zalśni jaśniej niż zwykle. Do 61. konkursu stanie bowiem plejada hollywoodzkich gwiazd, jakiej na francuskiej Riwierze nie widziano od lat, i zmierzy się z mistrzami europejskiego kina. O Złotą Palmę powalczą m.in. Clint Eastwood, Woody Allen i Steven Soderbergh, a także Wim Wenders i bracia Dardenne.

XIV-wieczne freski odsłonięte po latach

Po raz pierwszy od prawie 40 lat konserwatorzy obejrzeli pochodzące najprawdopodobniej z XIV wieku freski ozdabiające ściany gdańskiego ratusza. Ocenili, że malowidła są w dobrym stanie. Do tej pory freski były ukryte pod chroniącymi je tkaninami.

Rock’n’Roll z Czarnego Lądu

- Prawdziwą ojczyzną Rock’n’Rolla jest Afryka! – wykrzyczała do publiczności w Sali Kongresowej Angelique Kidjo i już po chwili dźwiękami swojej muzyki poderwała z miejsc pierwszych widzów. Gdy koncert dobiegał końca, tańczyli już wszyscy.

Żydowskie Motywy w Warszawie

W Warszawie rusza 5. Międzynarodowy festiwal Filmowy Żydowskie Motywy. Organizatorzy pokażą na nim kilkadziesiąt filmów związanych z bogatą kulturą żydowską. Będzie też miejsce na retrospektywę twórczości Janusza Morgensterna.

Otwórz się na Nowe Horyzonty

Ponad 400 filmów w 11 dni. Arcydzieła, najnowsze produkcje starych mistrzów i to, co w światowym kinie najświeższe. 17 lipca rusza we Wrocławiu największa filmowa impreza w kraju: 8. festiwal Era Nowe Horyzonty. Znamy już szczegóły programu.

Komeda 30 lat później

Choć na jego albumach wychowało się już kilka pokoleń polskich jazzmanów, a filmy ilustrowane jego kompozycjami na stałe weszły do kanonu rodzimej kinematografii, muzyka Krzysztofa Komedy nadal zachwyca świeżością. Można się było o tym przekonać podczas dwudniowego festiwalu twórczości artysty w warszawskim klubie M25.

Diwa z Beninu na deskach Kongresowej

Jedna z największych gwiazd afrykańskiej muzyki, laureatka tegorocznej nagrody Grammy za najlepszy album world music - Angelique Kidjo przyjeżdża nad Wisłę. Jej zmysłowego głosu będzie można posłuchać na poniedziałkowym koncercie w warszawskiej Sali kongresowej.

Tragiczna historia pewnego obrazu

Holenderski obraz zrabowany żydowskim właścicielom z warszawskiego getta przez SS i Łotyszy zostanie wystawiony na aukcji w Londynie - pisze "Gazeta Wyborcza". M.in. dzięki negocjacjom polskiego MSZ obecny właściciel obrazu zyskiem z jego sprzedaży podzieli się ze spadkobiercami zamordowanych w 1942 r. obywateli polskich.

Koncert bez duszy

Katie Melua zagrała w Warszawie. Młoda artystka śpiewała, grała na gitarze i pląsała w rytmie muzyki. Publiczność zgromadzona w Sali Kongresowej grzecznie siedziała, słuchała, a pomiędzy piosenkami żwawo klaskała. I niby wszystko było dobrze, ale magia została gdzieś za drzwiami sali.

Tadeusz z "Klanu" rektorem

Znany aktor Andrzej Strzelecki został rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej. W niedzielnych wyborach pokonał Jarosława Gajewskiego stosunkiem głosów 39 do 37. Na stanowisku zastąpi Lecha Śliwonika.

Dürer w wersji makro w 3 h

1700 elementów i 300 m kwadratowych powierzchni - takich rozmiarów puzzle ułożyli w niedzielę na Rynku Głównym krakowianie. Układanka przedstawia obraz niemieckiego malarza Albrechta Dürera - Portret młodej Wenecjanki.

Śpiewała zamiast Freddy'ego z Queen

- Jestem bardzo podekscytowana, bo to będzie mój pierwszy prawdziwy koncert w Polsce - cieszyła się na konferencji prasowej Katie Melua przed niedzielnym występem w warszawskiej Sali Kongresowej. Na zapowiedzi koncertu nie skończyła - mówiła o tym, jak zastąpiła Freddy'ego Mercury'ego, kwiatach noszących jej imię i narkotykowych przygodach.

Nieznane oblicze Carlosa Saury

Zasłynął jako reżyser filmów, takich jak "Nakarmić kruki", "Mrożony Pepermint" czy "Tango". Carlos Saura - hiszpański reżyser, scenarzysta, pisarz i producent - zajmuje się także fotografią. Przykłady tej mniej znanej strony twórczości artysty można od niedzieli oglądać w warszawskiej Królikarni.

W hołdzie Mistrzowi

Koncerty jazzowe, pokazy filmów, dyskusje i wystawa fotografii. A wszystko poświęcone jednej osobie - wybitnemu kompozytorowi i pianiście Krzysztofowi Komedzie. W najbliższą sobotę w warszawskim klubie M25 rusza dwudniowy festiwal jego twórczości.

TVN odkrywa tajemnice superszpiega PRL

Marian Zacharski - najsłynniejszy agent polskiego wywiadu. W czasach zimnej wojny wykradł Amerykanom dokumentację supernowoczesnej broni, wartej ponad 2 miliardy dolarów. Losy superszpiega PRL-u i oficera wywiadu III RP prześledził dziennikarz TVN i TVN24 Bogdan Rymanowski. Reżyserem filmu jest Wojciech Bockenheim, autor „Wielkich ucieczek”. Tak powstał serial "Szpieg", który od maja będzie można zobaczyć w TVN.

Komu książkę, komu?

Spotkania autorskie, warsztaty literackie, konkursy z nagrodami. Te i wiele innych atrakcji zaplanowali organizatorzy obchodzonego Światowego Dnia Książki. A wszystko po to, by zachęcić Polaków do czytania.

Kino z Czarnego Lądu

Gratka dla amatorów kinematograficznych podróży i odkryć. Afrykamera 2008 – festiwal filmów afrykańskich przez cały tydzień w warszawskim kinie LUNA. III Przegląd Filmów Afrykańskich zaprasza na „polsko-afrykański dialog kulturowy”.

Majchrzak: Zachowuję się idiotycznie - na miarę czasów

- Nie jestem obrońcą tzw. wielkiej sztuki, chcę walczyć o prawo powiedzenia, że świństwo jest świństwem, a wspaniałość wspaniałością - mówił na antenie TVN24 Krzysztof Majchrzak. Aktor, znany z bezkompromisowych i kontrowersyjnych poglądów przyznał, że sam "zachowuje się idiotycznie, na miarę idiotycznej sytuacji". - To nie moje wina, że żyjemy w skretyniałym czasie - dodał.

Osamo! Gdzie jesteś?!

Gdzie Bush nie może, tam filmowca pośle. Morgan Spurlock, który zasłynął dokumentem "Super Size Me", rusza na poszukiwania najlepiej ukrytego człowieka na świecie - Osamy bin Ladena.

Projektant ma własną telewizję

Wielkie gwiazdy muzyki, przygrywające wystrojonym łaniom na wybiegu. W internecie ruszył kanał Tommy'ego Hilfigera łączący światy estrady i mody. Cel: promocja marki odzieżowej.

Katie Melua w drodze do Polski

Wychowana na herbacianych polach Batumi, Katie Melua jako nastolatka zdobyła wielokrotną platynową płytę w Wielkiej Brytanii i, zastępując Freddiego Mercury'ego, w unisono z Red Special Brian'a Maya, zaśpiewała "Too Much Love Will Kill You".

Oskar "Piotrusia i wilka" w Polsce

Statuetka Oscara, przez Amerykańską Akademię Filmową przyznana animacji "Piotruś i wilk", dotarła do Łodzi. Nagrodzony obraz był wspólną produkcją łódzkiego studia Se-ma-for i brytyjskiej firmy BreakThru Films.

Zarośnięty Francuz zaśpiewa na Eurowizji, ale po angielsku

Niby od dawna konkurs Eurowizji jest traktowany z przymrużeniem oka, jako gala kiczu i tandety. Ale najwidoczniej nie przez Francuzów. Nad Sekwaną wybuchła prawdziwa burza, gdy okazało się, że reprezentant Francji na tegorocznym konkursie w Belgradzie zaśpiewa piosenkę po angielsku.

Kto dostanie OFFskara?

"Oskariada", jeden z najważniejszych festiwali filmów niezależnych, startuje w środę w warszawskiej Kinotece. Głównym punktem imprezy będzie wręczenie OFFskarów - najbardziej prestiżowych nagród kina offowego w kraju.

"Szaleniec by tego nie stworzył"

Wystawa słynnego hiszpańskiego malarza Franciscaa Jose de Goya y Lucientes, znanego jako Goya to w Madrycie główne wydarzenie artystyczne tej wiosny. Uroczystego otwarcia dokonał w poniedziałek król Juan Carlos z żoną Sofią.

Spadające żyrandole i popłoch na widowni

Tegoroczne "Orły", czyli polskie Oscary, wzbijały się wolno i długi czas leciały nisko: galę przekładano dwukrotnie i niewielu wiedziało jaki tak naprawdę będzie finał. Ale on "huknął" z wielkim impetem. Prawie tak wielkim jak spadający podczas gali żyrandol zawieszony nad sceną. Spokojnie - to tylko mistrzowska reżyseria, której nie powstydziłby się sam Andrzej Wajda. Jego "Katyń", zgodnie z przewidywaniami, zebrał najwięcej statuetek z puli.

Słoń ratuje mikrokosmos

Słoń Horton słyszy wołanie o pomoc płynące z odrobiny kurzu. Na pyłku mieści się miasto Ktosiowo, zamieszkałe przez mikroskopijnych Ktosiów, którym grozi wielkie niebezpieczeństwo. Sympatyczny słoń postanawia ich ocalić. Jak mówi Horton „istota pozostaje istotą, niezależnie od tego jak jest mała”.