Kultura i styl

Kultura i styl

Literacki Angelus dla Austriaka

Czek na kwotę 150 tys. zł i statuetkę otrzymał zdobywca Literackiej Nagrody Europy Środkowej, Martin Pollack. Austriak został uhonorowany "Angelusem" za książkę "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu". Nagrodę odebrał w sobotę we Wrocławiu.

Polowanie na polskie czarownice

To nie sztuka doraźna politycznie. My pokazujemy zagrożenia uniwersalne. Jak fundamentalizm, czyli przekonanie, że to "ja mam rację, że moja prawda jest tylko dobra, a cel uświęca środki". A z tym mieliśmy do czynienia w Polsce przez ostatnia dwa lata - mówi o swym przedstawieniu "Czarownice z Salem" reżyserka Izabela Cywińska. Premiera dziś, w warszawskim Teatrze Powszechnym.

"Lata Walki" Wilhelma Sasnala

Nieprzebrane tłumy spragnionych estetycznej podniety koneserów sztuki i ludzi całkiem zwyczajnych zjawiły się wczoraj w warszawskiej Zachęcie, by podziwiać dorobek Wilhelma Sasnala - najwybitniejszego, zdaniem krytyków i rynku, współczesnego artysty polskiego.

Jazz z kozacką duszą

49. festiwal Jazz Jamboree dobiegł końca. Ponad dwutygodniową muzyczną podróż przez style i gatunki uwieńczył znakomity koncert gwiazd z Ukrainy - gitarzysty Envera Izmaylova i wokalnego sekstetu Mansound.

Kolejny film oskarowego duetu ojca i syna

To było prawdziwie rodzinne spotkanie filmowe. Polskę odwiedzili Zdeněk i Jan Svěrakowie – niepowtarzalny czeski duet ojca i syna, nagrodzony statuetką Oscara za film "Kola". W rozmowie z tvn24.pl twórcy opowiadają m.in. o swoim najnowszym wspólnym filmie "Butelki zwrotne".

Ruszył Festiwal Plus Camerimage

Reżyserzy Alan Parker, Roman Polański, Jiri Menzel oraz operatorzy Vittorio Storaro, Stephen Goldblatt, Janusz Kamiński, Sławomir Idziak - to tylko niektórzy goście 15. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, który rozpoczął się w Łodzi.

Komiks uderza w tych, co żerują na wojnie

- Książka nie ocenia Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych. Zawarta jest w niej krytyka wielkich światowych przedsiębiorstw, które obecne są w Iraku - zapewnił twórca publikacji Sean Michael Wilson.

Już niebawem ostatnia część Harry'ego Pottera

"Harry Potter i Insygnia Śmierci" - ostatni tom przygód młodego czarodzieja ukaże się w nocy z 25 na 26 stycznia 2008. - Najważniejszym problemem ostatniego tomu jest tajemnica śmierci. Trup ściele się gęsto - zapowiada tłumacz najbardziej oczekiwanej książki dziecięcej przyszłego roku Andrzej Polkowski.

Śmierć geniusza choreografii

Słynny francuski choreograf Maurice Bejart zmarł w wieku 80 lat - poinformował w czwartek zespół baletowy z Lozanny, którym Bejart kierował od 20 lat.

To się nazywa underground!

700 metrów pod ziemią, nieczynna kopalnia soli, a w środku... koncert amerykańskiego zespołu rockowego - "Queens of the Stone Age". Nie lada gratka dla wszystkich, którzy znaleźli się w Sonderhausen we wschodnioniemieckiej Turyngii.

TVN nakręci „39 i pół”

Serialowe i filmowe gwiazdy, sympatyczny bohater i, jak obiecują twórcy, interesująca fabuła - już niedługo na serialowym rynku pojawi się nowy gracz. Rozpoczęły się zdjęcia do nowej, trzynastoodcinkowej produkcji TVN - "39 i pół". Zobaczymy go najprawdopodobniej w 2008 roku.

Sen o Lizbonie w Kongresowej

- Śnijcie razem ze mną sen o Lizbonie – rozpoczęła porywający koncert portugalska gwiazda fado, Misia. Przez następne półtorej godziny płynęły nostalgiczne, melancholijne dźwięki piosenek o utraconej miłości, niewiernych kochankach i nieuczciwych sztuczkach losu.

Nagroda Emmy dla Maleszki

Cykl "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki zdobył międzynarodową nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Emmy, które rozdano w Nowym Jorku uważane są za telewizyjny odpowiednik Oscarów.

Koncert mistrzyni fado już dziś

Nostalgiczne dźwięki fado - muzyki, której nazwę tłumaczy się jako przeznaczenie - zabrzmią dziś w Sali Kongresowej. Misia, portugalska artystka o polskim pseudonimie, zaśpiewa w Warszawie.

Funkowa rewolucja w stolicy

Przyjechali, zagrali i rozpoczęli funkową rewolucję. W warszawskim klubie Palladium chłopaki z izraelskiego zespołu Funk'n'Stein rozbujali publiczność i sprawili, że wszyscy zebrani uwierzyli, że funky jest lekarstwem na całe zło tego świata.

Rosyjski sputnik odleciał...

Klasyka, awangarda i nowości rosyjskiego kina przez kilkanaście dni gościły na ekranach warszawskiej Kinoteki. Pierwszy Festiwal Filmów Rosyjskich okazał się wydarzeniem, na które warto było czekać.

Stadion żegnają: Zaorski, Królak i... Wietnamczycy

- Podczas zbyt długich przerw w meczach kibicom pozostawał jedynie bimber w piersiówkach - wspominał czasy świetności Stadionu X-lecia Janusz Zaorski podczas Finisażu Stadionu X-lecia. Imprezy, która według organizatorów ma być serialem miejskim przypominającym warszawiakom, jak ważnym miejscem w historii ich miasta jest obecny Jarmark Europa.

W Polsce jest the b-E.S.T.

Cudowne dzieci szwedzkiego jazzu - Esbjorn Svensson Trio (E.S.T.) - w Polsce. Gwiazdy europejskiej i światowej sceny muzycznej przyjechały do naszego kraju żeby promować swoją najnowszą płytą "Tuesday Wonderland".

"Niewinni Czarodzieje" Warszawy

Rusza druga edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand-Komeda-Polański”. Do niedzieli warszawiacy będą mogli spojrzeć na swoje miasto pryzmat twórczości Leopolda Tyrmanda, Krzysztofa Komedy i Romana Polańskiego.

Jazz z krainy Fado

Portugalczyk Bernardo Sassetti był chyba największą niewiadomą tegorocznego Jazz Jamboree. Swoim znakomitym koncertem pianista udowodnił, że muzyczna Portugalia to nie tylko Fado.

Zeppelini dobrze się sprzedali

Miał być rekord... I jest! Dwa bilety na koncert reaktywowanych Led Zeppellin zlicytowano na internetowej aukcja za 83 tys. funtów (prawie 425 tys. zł). Wyjątkowo bogatym szczęśliwcem okazał się mieszkaniec Glasgow.

Londyn czeka na faraona

Skarby egipskiego faraona znów w Wielkiej Brytanii. Po 35 latach od poprzedniej wystawy Brytyjczycy znów mogą podziwiać grobowe majętności "żywego obrazu Amona". Jednymi z pierwszych gości był książę Karol ze swoją żoną Camillą.

Kulturalną Warszawę promuje… kapusta

Ciągnące się po horyzont pole kapusty, betonowa pustynia blokowisk i obskurny bar mleczny – taki wizerunek naszej stolicy przedstawiony zostanie w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Wbrew pozorom nie przygotowało go jedno z konkurujących z nią miast, ale władze Warszawy.

Do tanga trzeba dwojga

- Jazz i tango są sobie bardzo bliskie - stwierdzili zgodnie Gary Burton i Richard Galliano w ekskluzywnej rozmowie z tvn24.pl. To, że mają rację, udowodnili dając fantastyczny koncert na 49. Jazz Jamboree.

Marcus Miller porwał publiczność

Marcus Miller nie zawiódł. Na koncercie zagranym 13 listopada w ramach Ery Jazzu dowiódł, że nie bez przyczyny uważany jest za jednego z największych basistów jazzowych.

Kto da więcej za Zeppelinów?

Led Zeppelin ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa i sprzedać najdroższy bilet w historii. Jimmy Page, gitarzysta zespołu wystawił na internetową aukcję trzy podwójne zaproszenia na najbliższy koncert kapeli. Cena wyjściowa za sztukę to pięć tysięcy funtów.

Z kamerą przez historię Czech

Od II wojny światowej, poprzez Praską Wiosnę 1968 r. i trudne wybory lat 80., aż do globalnej rzeczywistości współczesnych Czech – takiej podróży można było doświadczyć podczas przeglądu filmów Jana Hřebejka. Dzieła czeskiego reżysera potrafią i rozśmieszyć, i wzruszyć – w obu przypadkach – aż do łez.