Kultura i styl

Kultura i styl

Dobranoc z dobrą muzyką

Zagrać koncert niemal w środku nocy i sprawić, by publiczności żywiołowo reagowała na każdy utwór, to nie lada wyczyn. Zwłaszcza, gdy jest się uważanym za mistrza muzyki łagodnej, delikatnej i niezwykle lirycznej. Chris Botti udowodnił, że ta sztuka jest jak najbardziej możliwa.

Masłowska w Soho Theatre

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", sztuka napisana przez Dorotę Masłowską, jedną z najpopularniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, trafiła na deski londyńskiego Soho Theatre. Reżyserka Lisa Goldman, poszukiwała nowej sztuki. Widząc, ilu młodych Polaków jest w Anglii, postanowiła wybrać coś z naszego kraju.

Niskie loty "Orłów"

Trzeciego marca mieliśmy poznać tegorocznych laureatów "Orłów", czyli Polskich Nagród Filmowych. Od kilku dni wiadomo było jednak, że zwycięzców w poniedziałek nie poznamy, bo gala została przełożona. Na razie nie wiadomo, kiedy się odbędzie - wiadomo jednak, do kogo poszybował pierwszy "Orzeł"... Nagrodę za Osiągnięcia Życia otrzymał reżyser i producent Janusz Morgenstern.

Męskie rozmowy panów Waglewskich

Chropowata, brudna, ironiczna. Pachnąca papierosowym dymem i kremem do golenia. Czasami nostalgiczna. Przede wszystkim męska. Taka jest muzyka klanu Waglewskich.

Dee Dee Bridgewater - spełniona jazzowa obietnica

Na koncie ma albumy z muzyką jazzową, world music czy piosenkami francuskimi. Zaliczana jest do grona najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. Dee Dee Bridgewater, bo niej mowa, wystąpi we wtorek w Warszawie w ramach festiwalu Era Jazzu.

„Męska muzyka” nie tylko dla mężczyzn

Trzech panów Waglewskich w końcu nagrało wspólny krążek. Jak sami mówią musieli do tego dorosnąć. Efektu ich współpracy będzie można posłuchać na żywo już w poniedziałek w Warszawie.

Bijąc "Głową o mur Kremla"

Tragiczna wojna w Czeczenii to skutek prowokacji rosyjskich służb, nieudolne akcje odbicia zakładników w Biesłanie i na Dubrowce miały nastawić Rosjan przeciw bojownikom z Kaukazu, a za wszystko odpowiada Władimir Putin - pisze w książce "Głową o mur Kremla" polska korespondentka Krystyna Kurczab-Redlich.

Islandzka melancholia w Warszawie

Wielbiciele eterycznych melodii nie zawiedli się - islandzki "Mum" zaczarował publiczność. Na kilkadziesiąt minut warszawską Fabrykę Trzciny wypełniły dźwięki zza koła polarnego.

Fantastyczny show "Lord of the dance"

“Lord of the Dance”, najlepszy - obok Guinnessa i cudu gospodarczego – towar eksportowy Irlandii, wystąpił w Kongresowej. Choć w okrojonym składzie i bez głównej gwiazdy, Michaela Flatleya, podbił serca publiczności

Koncert zdobywcy Oscarów

Trzy tysiące widzów zostało porwanych przez dźwięki akordeonu, kontrabasu oraz innych instrumentów podczas wspaniałego koncertu w stolicy Meksyku. Słuchacze podziwiali oryginalny i niezwykły styl kompozytora Gustavo Santaolalla dwukrotnego zdobywcy Oscara.

Daj się porwać Władcy Tańca

Porywająca irlandzka muzyka, dziesiątki tancerzy wykonujących z niewiarygodną precyzją, w jednym tempie, skomplikowane układy i love story z celtycką mitologią w tle - legendarny irlandzki show "Lord of the Dance" da cztery występy w Polsce.

Bezrobocie w cieniu Oskara

Spod ich rąk wyszli bohaterowie "Piotrusia i Wilka" - Ewa Maliszewska i Anna Wojtanio zdobyły Oskara, ale nie mogą zdobyć pracy. Pozostaje im tylko duma z oskarowego filmu. Po wielkiej gali dostały setki telefonów, ale żadnego z ofertą pracy.

Najważniejszy koncert od 50 lat

Na jeden wieczór Koreę i Amerykę połączyła... muzyka. Jedna z najbardziej znanych orkiestr symfonicznych świata wystąpiła w stolicy najbardziej zamkniętego państwa świata - Korei Północnej.

Najsłabsza gala w historii

Tegoroczną uroczystość wręczania nagród Oscara oglądało w telewizji zaledwie 32 mln Amerykanów. To o milion mniej niż w dotychczas najgorszym pod tym względem roku 2003 - informuje firma Nielsen Media Research. Gala dostała też najsłabsze oceny.

Wajda zawsze miał kłopoty w USA

- Tych wszystkich rozczarowań i przykrości w USA ja doznałem znacznie wcześniej. "Kanał", reprezentowany w Cannes, nie był nigdy pokazany w Ameryce. "Popiół i diament" nie był pokazany na żadnym festiwalu w Stanach - wyliczał swe amerykańskie niepowodzenia Andrzej Wajda po tym, jak jego "Katyń" nie dostał Oscara.

Amerykańscy aktorzy bez Oscarów

Aż dziewięć nagród, w tym wszystkie główne nagrody aktorskie, bardzo ważne dla amerykanów, trafiły w ręce obcokrajowców. Honor Amerykanów uratowali autorzy najlepszego filmu - bracia Coen.

Wajda: Raz się wygrywa, raz przegrywa

- Jeżeli się gra, to można wygrać i przegrać - powiedział Andrzej Wajda. Tym razem wygrał ktoś inny. Oscara zdobył austriacki film "Fałszerze", a nie film Wajdy "Katyń". Reżyser zapewnia jednak, że nie jest rozczarowany - a nawet ma powody do zadowolenia.

Twórcy "Piotrusia i wilka": Hura!

- Jestem bardzo szczęśliwy, że nasz film otrzymał Oscara – powiedział Marek Skrobecki, autor scenografii do polsko-brytyjskiego filmu animowanego „Piotruś i wilk”. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła go Oscarem.

"I tak czujemy satysfakcję"

- Czujemy satysfakcję, że zabrnęliśmy tak daleko - mówili zgodnie aktor Paweł Małaszyński i kierownik produkcji "Katynia" Kamil Przełęcki tuż po ogłoszeniu werdyktu Amerykańskiej Akademii Filmowej. W "polskiej" kategorii wygrali "Fałszerze" Stefana Ruzowitzky'ego.

"Katyń" filmem wszechczasów

„Katyń” to najlepszy polski film wszech czasów – wynika z ankiety przeprowadzonej dla dziennika „Polska” przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

Wajda przegrał z "Fałszerzami"

Szansa taka jak nigdy, fiinał - niestety - taki sam, jak zawsze. Andrzej Wajda jednak bez Oscara za "Katyń". Wygrali austriaccy "Fałszerze" Stefana Ruzowitzky'ego.

Wajda: nie denerwuję się

- Nie jestem specjalnie zdenerwowany. Na werdykt Akademii czekałem już cztery razy – mówił na chwilę przed uroczystą galą, w rozmowie z TVN24, Andrzej Wajda. A goście "Magazynu 24 godziny” przyznali, że Oscar dla polskiego reżysera bardzo by ich ucieszył, ale „Katyń” nie jest jego najlepszym filmem.

Przedoscarowa gorączka

Wszystko musi tu być perfekcyjnie dopracowane, w dniu największej filmowej imprezy świata. Na czerwonym dywanie w Kodak Theatre nie ma miejsca na improwizacje. Ostatnim przygotowaniom organizatorów i gwiazd przyglądała się kamera "Faktów" TVN.

Oscarowe fakty i mity

Oscary – sława, chwała i pieniądze, ale też żal, frustracja i skandal. Ale bilet do królestwa snów nie jest tani, o czym przekonuje historia najważniejszej nagrody filmowej na świecie. Tegoroczna 80 ceremonia jest niezwykłą okazją do przypomnienia kilku wyjątkowych momentów nagrody.

“Pokuta“ na miarę Oscara

Wielka, niespełniona miłość. Kłamstwo, które niszczy życie trzem osobom. Próba odkupienia grzechu, którego naprawić nie sposób. Brzmi podniośle i melodramatycznie? I tak właśnie ma być. “Pokuta”, epicki wyciskacz łez w najlepszym wydaniu, walczy o siedem złotych statuetek.

Szukając duszy pod prawniczym pancerzem

Dobrze napisany, powściągliwie zagrany film z ulubionego za oceanem gatunku: cyniczny prawnik odnajduje w sobie szlachetność i w obronie uciśnionych mierzy się z bezwzględną korporacją. „Michael Clyton” z kolejną dobrą rolą George’a Clooney’a powalczy o osiem oscarowych statuetek.

"Jesteśmy faworytami w wyścigu po Oscara"

- Tam już wszystko jest jasne, oni już wiedzą, jaka jest decyzja. My widzowie musimy jeszcze trochę poczekać. Naprawdę wierzę i bardzo chcę, żeby ten Oscar trafił do Andrzeja Wajdy - mówiła w "Poranku TVN24" Maja Ostaszewska. - Jesteśmy faworytami - podkreślał z kolei minister kultury Bogdan Zdrojewski.