Kultura i styl

Kultura i styl

Obraz z getta sprzedany za niemal 60 tysięcy euro

Dokładnie 46 100 funtów, czyli 58 178 euro - za taką kwotę zlicytowano "Portret czytającego mężczyzny". Namalowany przez mistrza Grebbera obraz należał do żydowskiego antykwariusza, zamordowanego przez nazistów w warszawskim getcie.

Co łączy Bruce'a Willisa i Michaela Schumachera?

Bruce Willis zagra w filmie o karierze wielkiego rajdowca Michaela Schumachera. Zakończono także poszukiwania odtwórcy głównej roli: siedmiokrotnego zdobywcę tytułu mistrzowskiego w F1 zagra sam Schumacher.

Głos, sześć strun i muzyka z duszą

Jose Gonzalez nie zawiódł. Na warszawskim koncercie pięknie śpiewał, grał na swojej gitarze z precyzją muzyka klasycznego i stworzył niezapomniany nastrój. Szkoda tylko, że jego występ trwał tak krótko.

Łódź światową stolicą animacji

W najbliższy weekend Łódź stanie się światową stolicą filmu animowanego. W kinie Charlie odbędzie się bowiem 5. Międzynarodowy Festiwali Animacji ReAnimacja - w jego ramach, o statuetkę Złotego Ślimaka konkurować będą 74 produkcje z całego świata, a na festiwalowych dywanach pojawią się najważniejsze postaci światka ruchomych obrazów. Cały festiwal na bieżąco relacjonowany będzie przez portal tvn24.pl.

Film o zabijaniu w Iraku

Amerykańscy żołnierze wpadają do domów przypadkowych Irakijczyków i strzelają do kogo popadnie - do kobiet, dzieci, nieuzbrojonych starców. Nick Broomfield w paradokumentalnej "Bitwie o Irak" pokazuje, że na wojnie do zezwierzęcenia wystarczy jeden impuls.

Mistrz melancholii w Warszawie

Świat usłyszał o nim dzięki piosence Heartbeats z reklamy telewizorów z tysiącami odbijających się kolorowych piłeczek. Ale Jose Gonzalez to nie gwiazda jednego przeboju. Nagrał dwa doskonałe albumy i jest uznawany za jeden z największych talentów nowego folku.

Cannes: Starcie mistrzów

W tym roku Cannes zalśni jaśniej niż zwykle. Do 61. konkursu stanie bowiem plejada hollywoodzkich gwiazd, jakiej na francuskiej Riwierze nie widziano od lat, i zmierzy się z mistrzami europejskiego kina. O Złotą Palmę powalczą m.in. Clint Eastwood, Woody Allen i Steven Soderbergh, a także Wim Wenders i bracia Dardenne.

XIV-wieczne freski odsłonięte po latach

Po raz pierwszy od prawie 40 lat konserwatorzy obejrzeli pochodzące najprawdopodobniej z XIV wieku freski ozdabiające ściany gdańskiego ratusza. Ocenili, że malowidła są w dobrym stanie. Do tej pory freski były ukryte pod chroniącymi je tkaninami.

Rock’n’Roll z Czarnego Lądu

- Prawdziwą ojczyzną Rock’n’Rolla jest Afryka! – wykrzyczała do publiczności w Sali Kongresowej Angelique Kidjo i już po chwili dźwiękami swojej muzyki poderwała z miejsc pierwszych widzów. Gdy koncert dobiegał końca, tańczyli już wszyscy.

Żydowskie Motywy w Warszawie

W Warszawie rusza 5. Międzynarodowy festiwal Filmowy Żydowskie Motywy. Organizatorzy pokażą na nim kilkadziesiąt filmów związanych z bogatą kulturą żydowską. Będzie też miejsce na retrospektywę twórczości Janusza Morgensterna.

Otwórz się na Nowe Horyzonty

Ponad 400 filmów w 11 dni. Arcydzieła, najnowsze produkcje starych mistrzów i to, co w światowym kinie najświeższe. 17 lipca rusza we Wrocławiu największa filmowa impreza w kraju: 8. festiwal Era Nowe Horyzonty. Znamy już szczegóły programu.

Komeda 30 lat później

Choć na jego albumach wychowało się już kilka pokoleń polskich jazzmanów, a filmy ilustrowane jego kompozycjami na stałe weszły do kanonu rodzimej kinematografii, muzyka Krzysztofa Komedy nadal zachwyca świeżością. Można się było o tym przekonać podczas dwudniowego festiwalu twórczości artysty w warszawskim klubie M25.

Diwa z Beninu na deskach Kongresowej

Jedna z największych gwiazd afrykańskiej muzyki, laureatka tegorocznej nagrody Grammy za najlepszy album world music - Angelique Kidjo przyjeżdża nad Wisłę. Jej zmysłowego głosu będzie można posłuchać na poniedziałkowym koncercie w warszawskiej Sali kongresowej.

Tragiczna historia pewnego obrazu

Holenderski obraz zrabowany żydowskim właścicielom z warszawskiego getta przez SS i Łotyszy zostanie wystawiony na aukcji w Londynie - pisze "Gazeta Wyborcza". M.in. dzięki negocjacjom polskiego MSZ obecny właściciel obrazu zyskiem z jego sprzedaży podzieli się ze spadkobiercami zamordowanych w 1942 r. obywateli polskich.

Koncert bez duszy

Katie Melua zagrała w Warszawie. Młoda artystka śpiewała, grała na gitarze i pląsała w rytmie muzyki. Publiczność zgromadzona w Sali Kongresowej grzecznie siedziała, słuchała, a pomiędzy piosenkami żwawo klaskała. I niby wszystko było dobrze, ale magia została gdzieś za drzwiami sali.

Tadeusz z "Klanu" rektorem

Znany aktor Andrzej Strzelecki został rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej. W niedzielnych wyborach pokonał Jarosława Gajewskiego stosunkiem głosów 39 do 37. Na stanowisku zastąpi Lecha Śliwonika.

Dürer w wersji makro w 3 h

1700 elementów i 300 m kwadratowych powierzchni - takich rozmiarów puzzle ułożyli w niedzielę na Rynku Głównym krakowianie. Układanka przedstawia obraz niemieckiego malarza Albrechta Dürera - Portret młodej Wenecjanki.

Śpiewała zamiast Freddy'ego z Queen

- Jestem bardzo podekscytowana, bo to będzie mój pierwszy prawdziwy koncert w Polsce - cieszyła się na konferencji prasowej Katie Melua przed niedzielnym występem w warszawskiej Sali Kongresowej. Na zapowiedzi koncertu nie skończyła - mówiła o tym, jak zastąpiła Freddy'ego Mercury'ego, kwiatach noszących jej imię i narkotykowych przygodach.

Nieznane oblicze Carlosa Saury

Zasłynął jako reżyser filmów, takich jak "Nakarmić kruki", "Mrożony Pepermint" czy "Tango". Carlos Saura - hiszpański reżyser, scenarzysta, pisarz i producent - zajmuje się także fotografią. Przykłady tej mniej znanej strony twórczości artysty można od niedzieli oglądać w warszawskiej Królikarni.

W hołdzie Mistrzowi

Koncerty jazzowe, pokazy filmów, dyskusje i wystawa fotografii. A wszystko poświęcone jednej osobie - wybitnemu kompozytorowi i pianiście Krzysztofowi Komedzie. W najbliższą sobotę w warszawskim klubie M25 rusza dwudniowy festiwal jego twórczości.

TVN odkrywa tajemnice superszpiega PRL

Marian Zacharski - najsłynniejszy agent polskiego wywiadu. W czasach zimnej wojny wykradł Amerykanom dokumentację supernowoczesnej broni, wartej ponad 2 miliardy dolarów. Losy superszpiega PRL-u i oficera wywiadu III RP prześledził dziennikarz TVN i TVN24 Bogdan Rymanowski. Reżyserem filmu jest Wojciech Bockenheim, autor „Wielkich ucieczek”. Tak powstał serial "Szpieg", który od maja będzie można zobaczyć w TVN.

Komu książkę, komu?

Spotkania autorskie, warsztaty literackie, konkursy z nagrodami. Te i wiele innych atrakcji zaplanowali organizatorzy obchodzonego Światowego Dnia Książki. A wszystko po to, by zachęcić Polaków do czytania.

Kino z Czarnego Lądu

Gratka dla amatorów kinematograficznych podróży i odkryć. Afrykamera 2008 – festiwal filmów afrykańskich przez cały tydzień w warszawskim kinie LUNA. III Przegląd Filmów Afrykańskich zaprasza na „polsko-afrykański dialog kulturowy”.

Majchrzak: Zachowuję się idiotycznie - na miarę czasów

- Nie jestem obrońcą tzw. wielkiej sztuki, chcę walczyć o prawo powiedzenia, że świństwo jest świństwem, a wspaniałość wspaniałością - mówił na antenie TVN24 Krzysztof Majchrzak. Aktor, znany z bezkompromisowych i kontrowersyjnych poglądów przyznał, że sam "zachowuje się idiotycznie, na miarę idiotycznej sytuacji". - To nie moje wina, że żyjemy w skretyniałym czasie - dodał.

Osamo! Gdzie jesteś?!

Gdzie Bush nie może, tam filmowca pośle. Morgan Spurlock, który zasłynął dokumentem "Super Size Me", rusza na poszukiwania najlepiej ukrytego człowieka na świecie - Osamy bin Ladena.

Projektant ma własną telewizję

Wielkie gwiazdy muzyki, przygrywające wystrojonym łaniom na wybiegu. W internecie ruszył kanał Tommy'ego Hilfigera łączący światy estrady i mody. Cel: promocja marki odzieżowej.

Katie Melua w drodze do Polski

Wychowana na herbacianych polach Batumi, Katie Melua jako nastolatka zdobyła wielokrotną platynową płytę w Wielkiej Brytanii i, zastępując Freddiego Mercury'ego, w unisono z Red Special Brian'a Maya, zaśpiewała "Too Much Love Will Kill You".

Oskar "Piotrusia i wilka" w Polsce

Statuetka Oscara, przez Amerykańską Akademię Filmową przyznana animacji "Piotruś i wilk", dotarła do Łodzi. Nagrodzony obraz był wspólną produkcją łódzkiego studia Se-ma-for i brytyjskiej firmy BreakThru Films.

Zarośnięty Francuz zaśpiewa na Eurowizji, ale po angielsku

Niby od dawna konkurs Eurowizji jest traktowany z przymrużeniem oka, jako gala kiczu i tandety. Ale najwidoczniej nie przez Francuzów. Nad Sekwaną wybuchła prawdziwa burza, gdy okazało się, że reprezentant Francji na tegorocznym konkursie w Belgradzie zaśpiewa piosenkę po angielsku.

Kto dostanie OFFskara?

"Oskariada", jeden z najważniejszych festiwali filmów niezależnych, startuje w środę w warszawskiej Kinotece. Głównym punktem imprezy będzie wręczenie OFFskarów - najbardziej prestiżowych nagród kina offowego w kraju.