Książka Jacka Dukaja, animacja Tomasza Bagińskiego i wokal Kazika Staszewskiego – artyści pod egidą IPN i NCK przypominają o stanie wojennym. Sportretowany we „Wrońcu” świat, ni to baśniowy, ni to koszmarny, ma pomóc młodym zrozumieć, co stało się 13 grudnia 1981.
Dawno, dawno temu, a konkretnie 28 lat temu, był sobie chłopiec o imieniu Adaś. Miał mamę, tatę, babcię, wujka Kazka i małą siostrzyczkę. Nie miał za to komórki, iPoda, internetu i X-Boxa, bo nawet w Ameryce wtedy ich nie było. Jego mama pracowała w biurze, a tata nocami pisał na maszynie do pisania (Worda też nie było). Pewnego dnia straszliwy Wroniec porwał tatę, poważnie zranił mamę, a babcię z siostrzyczką zamknął na komisariacie.
Adaś walczy z Wrońcem
Adaś z pomocą Pozycjonistów, a zwłaszcza pana Jana Betona, który niegdyś „tymi ręcami” budował socjalizm, stara się uwolnić tatę ze szponów Wrońca. Mały chłopiec wędruje ulicami smutnego, szarego miasta, uciekając przed Milipantami, Sukami, Złomotem, GAZ-em i Wojakami-Wroniakami. Spotyka ludzi stojących w Kolejce, przechodniów przemykających się chyłkiem przed Godziną Kruka i ostatnich kolorowych Pangłowców, których Maszyny chcą przerobić na szarych Bywateli.
Dziecięca fantazja, opowieści o piratach i uwięzionych księżniczkach potrafią na krótką metę przegonić szarość, jednak tylko Ameryka może pomóc uwięzionemu w Wieży Wrońca tacie. Ale czy jej moc okaże się wystarczająca w starciu z zamieszkującymi ją Członkami, Bubekami i Maszynistami-Szarzystami? I czy cena, którą przyjdzie Adasiowi zapłacić, nie będzie za wysoka?
„Pamiętaj o 13 grudnia”
Rewelacyjny obraz Polski wczesnych lat 80-tych, wdzianej oczami małego chłopca, pojawia się w najnowszej książce Jacka Dukaja „Wroniec”. Uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich pisarzy SF, wielokrotnie nagradzany autor w oniryczno-baśniowej konwencji opowiedział o stanie wojennym.
Właśnie baśniowej, nie bajkowej – wizja Dukaja ma wiele wspólnego z często okrutnymi i brutalnymi dziewiętnastowiecznymi baśniami braci Grimm czy Andersena, ale jest lata świetlne odległa od ich cukierkowych disnejowskich wersji. To wrażenie potęgują stanowiące integralną część tekstu świetne ilustracje Jakuba Jabłońskiego.
Twórczą współpracę obu panów wykorzystało Narodowe Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej w akcji „Pamiętaj o 13 grudnia”. Jej celem ma być „przypomnienie o stanie wojennym za pomocą języka współczesnej kultury”.
Oprócz książki w pakiecie znalazła się gra planszowa „Wroniec”, audiobook czytany przez Jana Peszka oraz piosenki śpiewane przez Kazika Staszewskiego. W planach jest też pełnometrażowy film animowany.
Zobacz też wroniec.pl
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: wroniec.pl