Kultura i styl

Kultura i styl

"Misiowi" stuknęło 30 lat

Najpopularniejsza obok "Rejsu" Marka Piwowskiego polska komedia ma już 30 lat. Dokładnie 4 maja 1981 r. odbyła się premiera "Misia" Stanisława Barei. - To wielkie zwycięstwo Staszka Barei nad całą zgrają obrzydliwców w tamtych czasach - tak po latach mówi o filmie odgrywający w nim główną rolę Stanisław Tym.

LSD, historie intymne i nauki polityczne

10 dni najlepszych dokumentów z całego świata w Warszawie - ósma edycja (choć pod nową nazwą) Planet Doc rusza 6 maja. Program festiwalu został podzielony na sekcje, w których znajdzie coś dla siebie zarówno amator „Historii intymnych”, jak i poszukiwacz „Bohaterów wśród nas” czy studentka „Nauk politycznych”.

Eine Kleine Nachtmusik dla Strefy Gazy

W Strefie Gazy po raz pierwszy w historii odbył się koncert muzyki klasycznej. Muzycy z orkiestr z całego świata wystąpili z utworami Mozarta pod batutą Daniela Barenboima. Ten światowej sławy dyrygent jest z Żydem, ale i gorącym zwolennikiem palestyńskiej niepodległości.

Kto zostanie zabójcą bin Ladena? Może Arnold?

Śmierć Osamy bin Ladena to dobra wiadomość nie tylko dla Białego Domu. Również Hollywood zaciera ręce i być może już niedługo na ekranach kin zobaczymy film o polowaniu na najbardziej poszukiwanego terrorystę świata. Gdyby tylko John Wayne jeszcze żył albo Arnold Schwarzenegger był odrobinę młodszy, mogliby się oni wcielić w żołnierzy Navy SEALs, którzy dopadli nr 1 Al-Kaidy - pisze Reuters.

Kolekcja motoryzacyjnych unikatów już w Europie

To najprawdopodobniej jedyne miejsce w Europie, gdzie można jednocześnie zobaczyć tak wiele perełek motoryzacji. W paryskim muzeum Les Arts Décoratifs otwarto wystawę samochodów należących do Ralpha Laurena. Zwiedzający mogą podziwiać między innymi takie unikaty jak Ferrari 250 Testa Rossa z 1958, czy Bugatti Type 57SC z 1938, jeden z trzech wyprodukowanych.

Tak to M ma wyglądać

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje swój budynek. Pierwsza łopata pod budowę nowego gmachu nie została jeszcze nawet wbita, dlatego projekt można na razie obejrzeć na filmie promocyjnym pt. "Tak to ma wyglądać" autorstwa Wojciecha Bąkowskiego.

Muzeum prahistorii, jak wijący się robak

Futurystyczna serpentyna pokryta chromem wije się wokół naturalnej przestrzeni terenu, a perforacja ścian przypomina łuski gada. Budynek jest jak kosmiczna kapsuła, która ma nas przenieść w czasie. Dosłownie, bo mieści się w nim muzeum prahistorii. Otwarcie 25 kwietnia w Korei Południowej.

"W milczeniu" Ewy Ewart nagrodzony w Chicago

Ewa Ewart, autorka filmu dokumentalnego "W milczeniu", który pokazuje oblicze katastrofy smoleńskiej oczami rodzin ofiar, została nagrodzona w Chicago na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Hugo TV Awards. Film będący produkcją TVN i TVN24 otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy "dokument społeczno-polityczny".

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Kościoły katolicki i prawosławny obchodzą dziś uroczystość Wielkiego Czwartku, czyli Wieczerzy Pańskiej. Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli Misterium Zbawcze Chrystusa, obchodzone dla upamiętnienia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

"Bitwa pod Grunwaldem" się sypie

"Bitwa pod Grunwaldem" jest w tak fatalnym stanie, że nie pojedzie do Berlina na wystawę "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Trwa piąta już konserwacja obrazu Jana Mateki, ale i tak nie będzie można go zwijać i transportować.

Sąd: "Bitwa na głosy" bez reklam

TVP musi wstrzymać emitowanie reklam w przerwach między kolejnymi blokami "Bitwy na głosy" - zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek telewizji TVN. Stacja wezwała już TVP do respektowania zakazu.

"Dama z gronostajem" wyjedzie z Polski

Ministerstwo kultury poinformowało, że jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach - "Dama z gronostajem" - zostanie wypożyczona na dziewięciomiesięczną wyprawę po muzeach w Madrycie, Berlinie i Londynie. Potem wróci do Krakowa, "który jest jej domem" i zostanie tam przez 10 lat - zapewnił w środę wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski.

"Umyję jego nogi moimi włosami". Piosenka o Judaszu

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga znowu wywołała kontrowersje i oburzenie chrześcijan. Zapowiedziała, że w Niedzielę Wielkanocną odbędzie się premiera jej piosenki o miłości Marii Magdaleny do Judasza. - Kiedy przychodzi do mnie, jestem gotowa/Umyję jego nogi moimi włosami, jeśli będzie tego potrzebował - śpiewa gwiazda.

Nagrody Pulitzera przyznane

Najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody dziennikarskie przyznane. Wśród tegorocznych laureatów Pulitzera jest "Los Angeles Times" za ujawnienie ogromnych zarobków, jakie płacili sobie członkowie władz miejskich w borykającym się z kryzysem miasteczku robotniczym Bell w Kalifornii, a także "New York Times" za materiały o sprawach międzynarodowych.

Krucyfiks w moczu zniszczony

Nieznani sprawcy zniszczyli w galerii w Awinionie fotografie autorstwa amerykańskiego fotografa Andresa Serrano, w tym zdjęcie przedstawiające krucyfiks unurzany w moczu. Wystawę na razie zamknięto.

"Do zobaczenia w finale". Od teraz decydują widzowie

Łatwo nie było, ale jurorzy w końcu wyłonili szczęśliwców, którzy będą rywalizować w programach na żywo. Nauczycielka, buntownik z wyboru, uroczy duet "Dziewczyn", nieco kiczowate "Sweet Rebels", uczuciowy Norweg i kontrowersyjny Michał Szpak - to między innymi oni powalczą o kontrakt płytowy i 100 tysięcy złotych.

Ubiera rowerki. Teraz w Polsce

Rower ubrany we wdzianko wykonane na szydełku - taki niecodzienny widok mogli zobaczyć mieszkańcy Katowic. Autorką happeningu jest artystka Agata Olek. - Robię prace wizualne. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w nich jakąś własną interpretację - powiedziała w TVN24 artystka.

Obca twórczość obca Polakowi

Niespełna 2 proc. Polaków czyta książki obcych autorów w oryginale, 6 proc. czyta gazety w obcym języku, a 14 proc. ogląda zagraniczne programy i filmy w oryginalnej wersji językowej - wynika z danych Eurostatu. Na tle średniej europejskiej wypadamy w tej kategorii blado - filmy i programy telewizyjne w obcym języku ogląda bowiem co piąty mieszkaniec Unii, a zagraniczne książki w oryginale czyta 7 proc. Europejczyków.

400 aktorów na 5 scenach. Misterium w stolicy

Występ 400 aktorów, 300-osobowego chóru i orkiestry symfonicznej na pięciu scenach mogli oglądać widzowie na terenie warszawskiego Toru Służewieckiego. W sobotni wieczór odbyło się tam Misterium Męki Pańskiej, jedno z największych widowisk pasyjnych na świecie.

100 tys. dolarów dla "Musan il-gy"

Główna nagroda festiwalu Off Plus Camera "Wytyczanie drogi" powędrowała w ręce południowokoreańskiego reżysera Park Jung-Buma, twórcy filmu "Musan il-gy". – Bardzo dziękuję, nie mogę uwierzyć, że ta nagroda jest dla mnie – powiedział reżyser po odebraniu statuetki i czeku na 100 tysięcy dolarów.

Zmarł współtwórca "Czerwonych Gitar"

W wieku 68 lat zmarł w Opolu gitarzysta basowy Henryk Zomerski - współzałożyciel zespołów "Niebiesko-Czarni", "Pięciolinie", "Czerwone Gitary". Z tym ostatnim zespołem zagrał swój ostatni koncert 7 listopada 2010 roku w Sopocie.

Watykan chwali komedię o papieżu

Radio Watykańskie przychylnie oceniło film "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego, opowiadający o dotkniętym depresją papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce objąć posługi.

Premiera kontrowersyjnego filmu o papieżu

W Rzymie odbył się prapremierowy pokaz filmu "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego. To tragikomedia o pogrążonym w depresji papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce objąć funkcji zwierzchnika Kościoła. Film otwierają archiwalne zdjęcia z pogrzebu Jana Pawła II na Placu świętego Piotra.

Dłonie i światła we mgle. Co z tym pomnikiem?

Pozłacane dłonie, krzyż poniżej poziomu ulicy, a może słupy światła? Przed Pałacem, w muzeum Powstania, a może na skwerku? Po roku od katastrofy smoleńskiej wciąż nie ma zgody w sprawie pomnika jej ofiar. Konkurencyjne projekty przypomina "Tak jest"

Liz Taylor warta 30 milionów

- Ten obraz uosabia najważniejsze cechy malarstwa Andy'ego Warhola: sławę, bogactwo, skandal, seks, śmierć i Hollywood – oceniają aukcjonerzy z Phillips de Pury & Co. 12 maja wystawiają na sprzedaż słynny portret Elizabeth Taylor, który mistrz pop-artu namalował w 1963 roku. Cena wywoławcza 30 milionów dolarów.

"Myślę o festiwalu polskich filmów w Indiach"

- Tak, jestem bardzo zaskoczony, że bollywoodzkie kino ma tak wielu fanów w Polsce – mówił we wtorek portalowi tvn24.pl Amitabh Bachchan, gwiazda o iście boskim statusie w Indiach - miejscu, gdzie rocznie robi się najwięcej filmów na świecie. Hinduski aktor odwiedził Kraków w ramach festiwalu Off Plus Camera.

30 mln dolarów i może będzie Twój

Ten obraz zapoczątkował serię portretów Andy'ego Warhola największych gwiazd – od Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor po Elvisa Presleya. Ma wartość artystyczną, ale i kolekcjonerską. Artysta namalował go w 1963 roku dla kolekcjonerki z Detroit za 1,6 tys. dolarów. 11 maja po raz pierwszy będzie na sprzedaż. Za... 30 milionów dolarów.