Kultura i styl

Kultura i styl

Stolica szykuje się na najazd fanów AC/DC

Warszawa przygotowuje się na wizytę fanów legendarnego zespołu AC/DC. Według ostatnich danych organizatorów koncertu, do stolicy przyjedzie ponad 50 tys. miłośników ostrego grania. Portal tvnwarszawa.pl podpowiada jak bezpiecznie dojechać na koncert.

Orange Warsaw Festival wstrząśnie stolicą

Prawdziwe brzmienie, muzyka przez duże "M", wielkie gwiazd - bez playbacku. W sierpniu na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie startuje Orange Warsaw Festival.

Finał Eurowizji nie dla Polaka

Nie udało się. Pośród 10 wykonawców, którzy awansowali z półfinału do finału konkursu piosenki Eurowizja zabrakło reprezentanta Polski. Piosenka Marcina Mrozińskiego, pt. "Legenda" nie znalazła uznania w oczach (i uszach) publiczności i jury.

Mąż zmarłej aktorki znaleziony martwy

Mąż zmarłej w grudniu aktorki Brittany Murphy, scenarzysta Simon Monjack został znaleziony martwy w niedzielę w swoim domu w Hollywood Hills - pisze "LA Times". Przyczyna śmierci na razie nie jest znana - podała policja w Los Angeles.

Złota Palma w Cannes za film o duchach

„Wuj Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie życia” Apichatponga Weerasethakula zdobył tegoroczną Złotą Palmę festiwalu w Cannes. Nagrody za reżyserię i dla najlepszej aktorki poszły we francuskie ręce Mathieu Amalric i Juliette Binoche, a Palmę dla najlepszego aktora podzielili między sobą Javier Bardem i Elio Germano.

100 milionów dolarów za  zabawę w kowbojów

Zabawa w kowbojów i Indian jeszcze nigdy nie była tak droga. Najnowszy hit na rynku gier video pozwalający na wcielenie się w rolę rewolwerowca z Dzikiego Zachodu, kosztował ok. 100 mln dolarów. Zainwestowane w powstanie gry pieniądze szybko się jednak zwrócą, bo "Red Dead Redemption" sprzedaje się jak świeże bułeczki.

Splądruj Moskwę i  odbierz Hołd Pruski

Twórcy gier biorą się za polską historię. Rajdy Lisowczyków, szarże husarzy czy łupieżcze wyprawy Kozaków mają przyciągnąć graczy i wiernie oddać realia dawnych wieków. O najnowszej produkcji "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu", portal tvn24.pl rozmawiał z zaangażowanym w jej powstanie historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą.

Bono w szpitalu. Nie wiadomo, co z trasą

Bono - lider grupy U2 trafił w piątek do szpitala w Monachium - podała oficjalna strona internetowa zespołu U2.com. Muzyk dostał kontuzji kręgosłupa podczas przygotowań do trasy koncertowej zespołu i musiał przejść operację. Nie wiadomo, kiedy wyjdzie ze szpitala.

Jan Wejchert uhonorowany Superwiktorem

Jan Wejchert, zmarły w październiku założyciel Grupy ITI, został uhonorowany w piątek specjalnym Superwiktorem. Nagroda ta przyznawana jest za całokształt osiągnięć.

Ewart i Werner zgarnęły Wiktory

Dziennikarka TVN24 i TVN Anita Werner oraz dziennikarka Ewa Ewart znalazły się wśród laureatów jubileuszowej, 25. edycji Wiktorów. Nagrody te przyznawane są najbardziej popularnym osobowościom telewizyjnym. Specjalnego Superwiktora przyznano – pośmiertnie - Janowi Wejchertowi.

Pac-Manowi stuknęła 30-tka

Ile białych kropek znikło w jego paszczy, tego nie wie nikt. Pac-Man ma już 30. lat i wciąż niezaspokojony apetyt.

Alarm nie działał. Zniknęły obrazy za pół mld euro

Pięć obrazów: Picassa, Matisse'a, Braque'a, Legera i Modiglianiego, wartych ok. 500 mln euro, skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. Złodzieje mieli ułatwione zadanie - według dziennika "Le Parisien", w placówce od dwóch miesięcy nie działał alarm.

Pogrzeb z pompą po ponad 500 latach

Pogrzeb po ponad pięciuset latach od śmierci. W Olsztynie rozpoczynają się trzydniowe uroczystości pogrzebowe wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. W sobotę jego szczątki zostaną złożone we fromborskiej archikatedrze.

Sąd nie posłucha tekstów Pei

Peja nie będzie ścigany za nawoływanie do przemocy podczas koncertów. Dokładnie mówiąc chodzi o teksty piosenek rapera. Sąd Rejonowy w Lesznie (woj. wielkopolskie) podtrzymał w poniedziałek decyzję prokuratury.

"Norweska Bjork" zaśpiewa w stolicy później

Mari Boine, norweska wokalistka porównywana często do Bjork, zaśpiewa w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Początkowo jej koncert zaplanowany był na 17 maja, ale z powodu choroby artystki został przełożony na 7 czerwca.

Pierwszy laureat nagrody im. Kapuścińskiego

Jean Hatzfeld - autor książki "Strategia antylop" - został pierwszym laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. - To książka o trudnym pojednaniu po krwawej wojnie domowej w Ruandzie - powiedziała przewodnicząca jury nagrody, Małgorzata Szejnert.

Robin Hood zaśpiewał Jacksona

Gwiazdor Hollywood Russel Crowe, ku ogromnemu zdumieniu turystów i rzymian wystąpił w sobotę na Placu Hiszpańskim z krótkim koncertem. Towarzyszyła mu grupa Merry Men, złożona z aktorów grających w filmie Robin Hood, w którym Crowe wcielił się w tytułową rolę.

8 min. powstawało rok. Bagiński: To reklama naszej historii

- To jest taka trochę reklama naszej historii. Są w niej skróty, uproszczenia. Opiera się głównie na mocnych, wizualnie atrakcyjnych momentach - o "Animowanej historii Polski", 8-minutowym filmie stanowiącym jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju, mówi w TVN24 jej reżyser, Tomasz Bagiński. I zdradza, że film ma duże szanse na premierę w internecie, a w 3D także w polskich kinach.

Giełdowe otwarcie Nocy Muzeów

Tegoroczną Noc Muzeów spędzić można na giełdzie. Parkiet warszawskiej GPW po raz pierwszy zostanie otwarty dla zwiedzających w najważniejszą muzealną imprezę roku. Zostanie dla nich otwarty, na co dzień niedostępny, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Oto polskie zdjęcie roku

Zrobione w Lipinach na Górnym Śląsku zdjęcie Tomasza Tomaszewskiego zdobyło tytuł najlepszej polskiej fotografii prasowej w konkursie Grand Press Photo 2010. Zwycięska fotografia przedstawia dziewczynki, które obsypują się płatkami kwiatów pozostałymi na drodze po przejściu procesji Bożego Ciała.

Crowe i Blanchett: otwieramy Cannes

Pokaz „Robin Hooda” Ridleya Scotta otworzył 63. Festiwal Filmowy w Cannes. – Arogancko zmieniliśmy historię opowiadaną od tysiąca lat – stwierdził Russell Crowe. – W końcu, cholera, jesteśmy Australijczykami – dodała Cate Blanchett.

"Gwałt na wojnie jest bronią"

Zrobiły film o ofiarach gwałtów, potem przed kamerą posadziły gwałcicieli. - Oni nie urodzili się tacy. Ale wojna zmieniła ich w, jak sami mówią, zwierzęta - mówią bliźniaczki dokumentalistki Ilse i Femke van Velzen, które na Doc Review pokazały swój film "Gwałt na wojnie"

Krwawa zatoka delfinów

Tysiące delfinów ginie rokrocznie u wybrzeży Japonii. Są zabijane tradycyjnie, harpunami, przez miejscowych rybaków, a ich mięso trafia na japońskie stoły. Sfilmowali ich za pomocą szpiegowskiego sprzętu amerykańscy filmowcy. I dostali za to Oscara. "Zatokę delfinów" można obejrzeć na Planet Doc Review, a za dwa tygodnie w kinach.

"Po trupach do celu...". Figurski zaśpiewałby jeszcze raz

- Jeśli bym musiał, to powtórzyłbym tę piosenkę - w programie ''Teraz My!" o kontrowersyjnym utworze, w którym padają słowa "Po trupach do celu/każdy chce leżeć na Wawelu" mówi jego współautor Michał Figurski. Zaznacza jednak, że nie zgadza się z zarzutami o wyborczą agitację za PO. - Tym razem dobrałbym staranniej słowa, aby nie mogły być tak łatwo zmanipulowane. Tomasz Terlikowski natomiast nie ma wątpliwości, że przekaz piosenki "służył Bronisławowi Komorowskiemu" a ona sama "miała obrzydzić PiS".

Film ze Stenką i Pszoniakiem w Cannes

Francusko-polski film fabularny "Robert Mitchum nie żyje" z Danuta Stenką i Wojciechem Pszoniakiem zostanie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film, wyreżyserowany przez dwóch Francuzów - Oliviera Babinet i Freda Kihna - zostanie pokazany w festiwalowej sekcji "Critic's Week".

"Cyckami i tyłkami można zniszczyć demokrację"

- Cyckami i tyłkami można zniszczyć demokrację – mówi reżyser Erik Gandini i nie żartuje. Półnagie panienki, wyżelowani młodzieńcy z sześciopakiem, podstarzali prezenterzy z uśmiechami rekinów, wszyscy radośnie celebrujący głupotę własną i cudzą rządzą masową wyobraźnią. Nie tylko we Włoszech.

Włączyć widzów do gry w serial

Centrum Nauki Kopernik uruchamia wehikuł czasu. Podczas projektu "Serial XIX-XXI", słynni artyści wraz publicznością cofną się w czasie o ponad sto lat. - Chcemy włączyć widzów do gry w nasz serial - mówi współtwórca koncepcji cyklu, Wojciech Faruga. Jego pierwszą część poprowadzi nominowany do Oscara polski dokumentalista Bartek Konopka. Wraz z publicznością zajrzy m.in. w historię pierwszych kamer, zbudowanych przez polskiego pioniera filmu - Kazimierza Prószyńskiego.

Startują dni dokumentu

Już w piątek po raz siódmy wystartuje w Warszawie Planete Doc Review. Najważniejszy festiwal filmu dokumentalnego w Polsce rozrasta się z roku na rok i awansuje do grona największych imprez kulturalnych w kraju. W tym roku uświetni go m.in. wizyta Wernera Herzoga, Nicolasa Philiberta i Alana Berlinera. Solą PDR będą jednak oczywiście filmy - w tym roku widzowie będą mogli obejrzeć ich ponad 150.

Rekordowy Picasso za 106 milionów

Pablo Picasso ponownie najdroższym artystą świata: jego obraz "Nagość na płycie rzeźbiarza" poszedł za ponad 106 miliona dolarów. Pobił tym samym rekord ustanowiony 6 lat temu także przez dzieło Picassa i tegoroczny wynik za rzeźbę Alberto Giacomettiego.

Wielki rock w wielkim mieście

Na półkach sklepów muzycznych pojawił się już kolejny album z serii "… & The City". Tym razem na trzech płytach znalazły się 42 przeboje klasyków rocka.