Kultura i styl

Kultura i styl

Watykan chwali komedię o papieżu

Radio Watykańskie przychylnie oceniło film "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego, opowiadający o dotkniętym depresją papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce objąć posługi.

Premiera kontrowersyjnego filmu o papieżu

W Rzymie odbył się prapremierowy pokaz filmu "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego. To tragikomedia o pogrążonym w depresji papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce objąć funkcji zwierzchnika Kościoła. Film otwierają archiwalne zdjęcia z pogrzebu Jana Pawła II na Placu świętego Piotra.

Dłonie i światła we mgle. Co z tym pomnikiem?

Pozłacane dłonie, krzyż poniżej poziomu ulicy, a może słupy światła? Przed Pałacem, w muzeum Powstania, a może na skwerku? Po roku od katastrofy smoleńskiej wciąż nie ma zgody w sprawie pomnika jej ofiar. Konkurencyjne projekty przypomina "Tak jest"

Liz Taylor warta 30 milionów

- Ten obraz uosabia najważniejsze cechy malarstwa Andy'ego Warhola: sławę, bogactwo, skandal, seks, śmierć i Hollywood – oceniają aukcjonerzy z Phillips de Pury & Co. 12 maja wystawiają na sprzedaż słynny portret Elizabeth Taylor, który mistrz pop-artu namalował w 1963 roku. Cena wywoławcza 30 milionów dolarów.

"Myślę o festiwalu polskich filmów w Indiach"

- Tak, jestem bardzo zaskoczony, że bollywoodzkie kino ma tak wielu fanów w Polsce – mówił we wtorek portalowi tvn24.pl Amitabh Bachchan, gwiazda o iście boskim statusie w Indiach - miejscu, gdzie rocznie robi się najwięcej filmów na świecie. Hinduski aktor odwiedził Kraków w ramach festiwalu Off Plus Camera.

30 mln dolarów i może będzie Twój

Ten obraz zapoczątkował serię portretów Andy'ego Warhola największych gwiazd – od Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor po Elvisa Presleya. Ma wartość artystyczną, ale i kolekcjonerską. Artysta namalował go w 1963 roku dla kolekcjonerki z Detroit za 1,6 tys. dolarów. 11 maja po raz pierwszy będzie na sprzedaż. Za... 30 milionów dolarów.

Englert wyrzuci Szapołowską

Dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert zapowiedział rozwiązanie umowy z aktorką Grażyną Szapołowską. 9 kwietnia nie pojawiła się ona w teatrze, gdzie miała zagrać w "Tangu" Sławomira Mrożka, bo... wybrała zasiadanie w jury programu telewizyjnego.

Porywała tłumy, przyznała się do oszustw

Ceca, bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci serbskiego showbiznesu i wdowa po gangsterze oraz przywódcy oddziałów paramilitarnych Żeljko "Arkanie" Rażnatoviciu, przyznała się do malwersacji na wielką skalę.

Bóg (kina) będzie promował Kraków

Najpopularniejszy aktor na planecie będzie promował Kraków, niewykluczone, że zacznie od nakręcenia tam filmu. I nie, nie chodzi tu o Brada Pitta, George'a Clooney'a czy Johnny'ego Deppa. Klucze od miasta dostał Amitabh Bachchan, gość Off Plus Camery.

Klasycznie i patriotycznie. Muzyka w rocznicę

W bliskim sąsiedztwie, a jednak w zupełnie różnej atmosferze - w Warszawie odbyły się dwa koncerty upamiętniające rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowany został po południu na Placu Zamkowym. Z repertuarem patriotycznych pieśni wystąpili m.in.: Jan Pietrzak i Lech Makowiecki. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Udział w nim wzięli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Długi marsz, wielkie kłamstwo i Yeti

Uciekł ze stalinowskiego więzienia, przeszedł tysiące kilometrów, spotkał yeti, napisał międzynarodowy bestseller i… wszystko zmyślił. A właściwie pożyczył od innego Polaka. Uczestnicy wyprawy śladami "Długiego Marszu" dotarli do prawdziwego zesłańca, na kanwie losów którego powstała książka i film.

Off startuje. Reżyser "Niepokonanych" odznaczony

W Krakowie wystartował festiwal kina niezależnego Off Plus Camera. Wczoraj wieczorem w Kinie Kijów na uroczystej gali pojawiło się wielu znamienitych gości ze świata kultury, w tym gość specjalny festiwalu, reżyser filmu "Niepokonani" Peter Weir. Radosław Sikorski wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Dziś gościem honorowym festiwalu będzie prezydent Bronisław Komorowski.

"Kobiety" zawisną na ogrodzeniu

33 wielkie fotogramy wybrane przez samą autorkę, sławną fotografkę Annie Leibovitz, zawisną na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego w Warszawie. Zdjęcia będą przedstawiać kobiety: od anonimowych Amerykanek po gwiazdy, m.in. Hilary Clinton, Scarlett Johansson, Gwyneth Paltrow i Nicole Kidman. Wystawa będzie czynna całą dobę od 15 kwietnia do 16 maja.

Na pokazach gwiazdy i prezydent Bronisław Komorowski

Kilkaset filmów, głośne tytuły kina niezależnego i rywalizacja reżyserów o 100 tysięcy dolarów - wszystko to przez 10 następnych dni czeka publiczność w Krakowie, gdzie w piątek startuje festiwal Off Plus Camera. Pod Wawel zjadą gwiazdy międzynarodowego kina oraz wyjątkowi goście, w tym Bronisław Komorowski. Prezydent obejrzy w sobotę na specjalnym pokazie film słynnego reżysera Petera Weira "Niepokonani".

Lindgren i Bergman w szwedzkich kieszeniach

Astrid Lindgren, Greta Garbo, Ingmar Bergman - ci sławni ludzie znajdą się na nowych szwedzkich banknotach. Pieniądze zmienią też kolor i wielkość. - Wybraliśmy osoby, które w XX wieku podjęły ważne inicjatywy kulturalne - powiedział członek zarządu banku centralnego Szwecji i dodał, że ważne było także osiągnięcie równowagi w liczbie wizerunków kobiet i mężczyzn na banknotach.

Ojciec Trumana i "Wściekły Pies" zjadą do Krakowa

- Łowcy autografów będą mieli pod Wawelem pełne ręce roboty – zapowiada rzecznik festiwalu Off Plus Camera. Organizatorom udało się zaprosić do Krakowa plejadę międzynarodowych gwiazd branży filmowej. Rozpoczynający się w piątek festiwal odwiedzi między innymi reżyser hitu „Truman Show” Peter Weir, aktor znany z filmów Tarantino Tim Roth i wielka gwiazda Bollywood Amitabh Bachchan.

Kurtka Chrisa Martina i papierowy Robbie do kupienia

Osobiste przedmioty należące między innymi do Katy Perry, Gorillaz i Iron Maiden można licytować na internetowej aukcji charytatywnej. Dochód z niej zostanie przekazany ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

Cannes promuje zdjęcie sprzed 40 lat

- Ten przykład wyrafinowania i ponadczasowej elegancji to wcielenie kinowego snu, który festiwal w Cannes chce utrzymać – tak organizatorzy przedstawiają plakat promujący festiwal. Jest na nim Faye Dunaway, a zdjęcie zostało zrobione 41 lat temu.

O katastrofie smoleńskiej myślimy przez chwilę

Z publikacjami o Smoleńsku będzie jak ze świętem zmarłych. Zainteresujemy się nimi tylko raz w roku. Tuż przed pierwszą rocznicą tragedii smoleńskiej na półkach księgarń pojawiły się nowe wydawnictwa. Teatry wystawiają spektakle, powstał pierwszy film fabularny a w Kołobrzegu zorganizowany zostanie turniej piłkarski. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie współfinansuje imprez. Płacą miasta, organizacje społeczne i polityczne.

Występu nie będzie. Teatr szuka azylu

Premiera spektaklu Wolnego Teatru z Mińska, która miała odbyć się w Teatrze Polskim w Warszawie w maju, została przełożona z powodu represji, którym poddawani są białoruscy artyści. Po grudniowych wyborach prezydenckich szukają oni azylu m.in. w USA.

Pomnik Jacksona straszniejszy niż "Thriller"

Pomnik Michaela Jacksona, który stanął w Londynie w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego zespołu Fulham FC, wzbudza wielkie kontrowersje. Wywiązała się nawet pyskówka między kibicami klubu i jego właścicielem, Mohamedem Al Fayedem, który statuę ufundował. - Jest straszniejszy niż "Thriller" - narzekają fani. - Idźcie precz! - odpowiada Al Fayed.

Lord pozbywa się Marilyn Monroe

Jeffrey Archer, jeden z najpoczytniejszych pisarzy na świecie i najbardziej skompromitowanych polityków w Wielkiej Brytanii, wyprzedaje swoje pamiątki i dzieła sztuki. Wystawi je na dwóch aukcjach w Londynie 27 i 28 czerwca. 170 przedmiotów z jego kolekcji, w tym obrazy Moneta i Warhola, ma przynieść mu ponad 8 milionów dolarów.

Milion żurawi dla Japonii

W piątek w warszawskiej Fabryce Trzciny odbył się koncert charytatywny pt. "Noc miliona żurawi". Wystąpili m.in.: Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska i Tomasz Thomson Lach. Koncert był częścią akcji "Tysiąc Żurawi", podczas której wszyscy chętni solidaryzując się z ofiarami trzęsienia ziemi w Japonii, mogą nauczyć się trudnej sztuki robienia origami i zrobić papierowego żurawia. W planie jest "wyprodukowanie" tysiąca papierowych zabawek. Na sobotę zaplanowane są także kolejne imprezy.

Ludzkie tragedie w wersji retro? Nieśmieszny żart YouTube?

Miało być śmiesznie, ale wyszło kontrowerysjnie. W ramach Prima Aprlis serwis YouTube umożliwił oglądanie wszystkich filmów w konwencji kina niemego z początku XX wieku. Jednak, jak wytykają amerykańskie media, żart był nie do końca przemyślany. Specjalna opcja użyta w np. nagraniach z 11 września, czy niedawnego tsunami w Japonii, dodaje oprawę mało adekwatną do skali pokazywanej tragedii.

Ten ekran zostawi w tyle kina 3D

Dzięki niemu każdy będzie mógł odbyć podróż kosmiczną i zwiedzić dowolny zakątek Ziemi. Ten 16-metrowy, sferyczny ekran pozostawi kina 3D daleko w tyle. Przygotujcie się na fantastyczną podróż w Centrum Nauki Kopernik.

Salsa-killer kolejny raz doprowadził do łez

Uczestnicy "You Can Dance" ruszyli uczyć się tańczyć do Casablanki. W Maroku za nauczyciela mieli słynnego "Salsę-killera", który napsuł sporo krwi tancerzom w poprzednich edycjach "YCD". Do łez doprowadził i tym razem. Płakał również ulubieniec Kingi Rusin. To Marcos pierwszy opuścił Maroko.

Grasz w piłkę? Zagraj w filmie TVN

TVN poszukuje odtwórcy głównej roli w filmie fabularnym „Fusbal”. W czwartek ruszają kolejne castingi w Krakowie, Warszawie, Łodzi i w Trójmieście. Producenci filmu szukają młodych piłkarzy w wieku od 7 do 10 lat oraz od 16 do 20 lat.

Dom wiszący w powietrzu

Balancing Barn to długi na 30 metrów budynek, którego połowa stoi na ziemi, a druga zwisa nad zboczem we wsi w angielskim hrabstwie Suffolk. Projekt, który próbuje zaprzeczać prawom grawitacji, wygrał w red dot design award 2011, jednym z najbardziej prestiżowych konkursów światowego wzornictwa przemysłowego.

Pośmiertna maska Napoleona na Kubie

W Hawanie, na Kubie w czteropiętrowej rezydencji w stylu florenckim otwarto muzeum, w którym zebrano ponad 8 tysięcy pamiątek po francuskim cesarzu, Napoleonie Bonapartem. Najcenniejszym skarbem tej niezwykłej kolekcji jest pośmiertna maska Napoleona.