Kultura i styl

Kultura i styl

Nowa "Ania z Zielonego Wzgórza": Gilbert to drań

Zdrada, nieślubne dzieci, zemsta i morderstwo, a wszystko w historii o "Ani z Zielonego Wzgórza". To nie tarantinowska ekranizacja klasyki dziewczęcej literatury, tylko tematy ostatniej, odnalezionej po prawie 70 latach powieści Lucy Maud Montgomery.

Val Kilmer zrelacjonuje wojnę w Gruzji

Val Kilmer przyjechał do Gruzji. Będzie dziennikarzem i zrelacjonuje wojnę z Rosją. To nie żart, tylko kolejna odsłona obsady nowej holywoodzkiej produkcji o militarnym sporze Rosji i Gruzji o Abchazję i Osetię Płd.

Wokalni czarodzieje w stolicy

Take 6 - jedna z najbardziej znanych i utytułowanych grup wokalnych na świecie, zdobywca 10 nagród Grammy, po raz kolejny przyjeżdża do Polski. Zespół już 30 października da koncert w warszawskiej Sali Kongresowej.

Grali dla Milesa

Rok 2009 dla miłośników jazzu jest wyjątkowy. 50 lat temu ukazał się bowiem jeden z najważniejszych albumów jazzu, legendarny "Kind of Blue" Milesa Davisa. Rocznicę muzycznie uczcili znakomici jazzmani podczas 51 Jazz Jamboree. A 4 listopada kolejny koncert "Tribute to Miles Davies" z Marcusem Millerem, Waynem Shorterem i jedynym żyjącym muzykiem ze składu "Kind of Blue", Jimmim Cobbem.

Dom Bergmana na muzeum

Norweski archeolog i biznesmen Hans Gude Gudesen, który kupił dom Ingmara Bergmana na wyspie nieopodal Gotlandii, zamierza stworzyć tam centrum sztuki. Przedsiębiorca uzyskał na to zgodę rodziny reżysera - poinformowały w piątek szwedzkie media.

Hollywood o wojnie w Gruzji

Reżyser "Szklanej Pułapki 2" opowie o zeszłorocznej wojnie Rosji z Gruzją. Zdjęcia już ruszyły, we wtorek w Tbilisi będzie kręcona scena wiecu, na którym był obecny także Lech Kaczyński - podaje gruziński portal Civil.ge. Micheila Saakaszwilego zagra Andy Garcia, nie wiadomo, kto - i czy w ogóle - wystąpi w roli polskiego prezydenta.

Portret polskiego konformizmu

Po wielu latach przerwy w twórczości pełnometrażowej, Janusz Morgenstern przedstawia film "Mniejsze zło". To historia młodego pisarza w czasach peerelowskiej Polski. Film jest swobodną adaptacją książki Janusza Andermana pod tytułem "Cały czas". Pisarz i współautor scenariusza pokazuje bohatera będącego mutacją obywatela Piszczyka i Nikodema Dyzmy.

Witold rozniesie Krzyżaków pod Żalgirisem

Nie Polacy, a Litwini i Białorusini, i nie pod Grunwaldem, a Żalgrisem - tak zwycięstwo nad Krzyżakami będzie wyglądać w wydaniu litewsko-białoruskim. Film pokazujący ich wersję bitwy będzie kosztować 6 milionów dolarów - donosi "Gazeta Wyborcza".

Ewa Ewart - walczy, buduje relacje, tworzy poruszające filmy

Czuję się wspaniale. To dla mnie szczególna nagroda, bo wszystko zaczęło się w Polsce - mówiła Ewa Ewart tuż po otrzymaniu nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dziennikarka otrzymała wyróżnienie za cykl "Dokumenty Ewy Ewart" prezentowany jesienią 2008 roku na antenie telewizji TVN24.

"Popiełuszko" w Rzymie. Łzy i owacje

Podczas nadzwyczajnego pokazu filmu "Popiełuszko" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego na festiwalu filmowym w Rzymie atmosfera była niezwykle podniosła. Seans zakończyły owacje i łzy widzów.

"Lourdes" wzięło Warszawę

100 tysięcy złotych i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego zdobył film "Lourdes", poświęcony słynnemu sanktuarium maryjnemu, celowi pielgrzymek z całego świata. Prestiżowa nagroda FIPRESCI, przyznawana przez Międzynarodową Federację Krytyki Filmowej, trafiła w nasze ręce. Otrzymał ją "Rewers" Borysa Lankosza. Do rozdania na 25. WFF została już tylko nagroda publiczności. Przeczytaj podsumowanie festiwalu w tvn24.pl.

Bagińskiego bieg w 3D

Tomasz Bagiński nie raz dowodził, że jest w awangardzie cyfrowych technologii stosowanych na potrzeby kina. Teraz jednak - dosłownie - wybiega przed szereg polskich filmowców. Jako pierwszy polski reżyser, wraz z zespołem ze studia Platige Image, nakręcił krótkometrażową produkcję w trzech wymiarach.

Wielka czarna dziura polskiego artysty

Do tej pory zaledwie dziewięciu artystów dostąpiło zaszczytu wystawienia swojej pracy w wielkiej Turbine Hall galerii sztuki Tate Modern w Londynie. Polak Mirosław Bałka jest dziesiąty.

Król pop śpiewa po śmierci

W poniedziałek nad ranem na stronie Michaela Jacksona pojawił się nowy utwór. "This Is It", bo tak się nazywa, jest pierwszą piosenką wydaną po śmierci artysty.

Najsłynniejszy Edgar w końcu pochowany z honorami

Za życia nikt nie widział w nim wielkiego pisarza. Zmarł jeszcze bardziej niedoceniony - samotny i nieszczęśliwy. Po 160 latach od śmierci Edgar Allan Poe będzie miał drugi, ale za to pierwszy przyzwoity pochówek - donosi BBC.

Zmarł członek słynnego boysbandu

Stephen Gately miał zaledwie 17 lat, gdy - jako członek boysbandu Boyzone - stał się idolem nastolatek. W sobotę w wieku 33 lat zmarł na Majorce.

Manu Chao gra dla Che

Manu Chao gra na Kubie. W rytm przebojów znanego z lewicowych sympatii piosenkarza bawią się setki Kubańczyków, a koncerty dedykowane są Che Guevarze.

Rusza Warszawski Festiwal Filmowy

Sezon na ogórki dawno już za nami, teraz czas na solidną dawkę kultury. Setki filmów z 57. krajów będzie można zobaczyć na rozpoczynającym się w piątek 25. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Asteriksowi stuknęła 50-tka

Najsłynniejszy z Galów - Asteriks obchodzi w tym roku 50. urodziny. W prezencie dla fanów ukaże się kolejna, jubileuszowa część przygód bohatera, słynnej francuskiej serii komiksów. Niespodzianek z okazji okrągłej rocznicy przygotowano jednak o wiele więcej.

Noblistka: Nie chciałabym zostać publicznie rozszarpana

Nie jestem żadną gwiazdą i nie chciałabym zostać publicznie rozszarpana. Wolę pracować tak, jak zwykle, w ciszy - jeszcze wczoraj mówiła Herta Mueller. Dziś głośno jest o niej na całym świecie, bo Niemka rumuńskiego pochodzenia została laureatką literackiej nagrody Nobla.

"Ojciec był w NSDAP, matka w sowieckich łagrach"

- Chciałabym wiedzieć, na czym polegała siła przyciągania nazizmu, skoro mój własny ojciec znalazł się w NSDAP - mówiła w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" w 2004 r. Herta Mueller, tegoroczna laureatka literackiej nagrody Nobla.

Męczył gwiazdy, potem robił zdjęcia

Robił portrety i fotografował gwiazdy muzyki i sztuki, m.in. Miles'a Davisa, Pabla Picassa, czy Kate Moss. Zrewolucjonizował też świat mody. W Nowym Jorku w wieku 92 lat zmarł Irving Penn.

Taylor będzie miała operację serca

Elizabeth Taylor ogłosiła na portalu społecznościowym Twitter, że przejdzie operację serca. Taylor, znana choćby jako odtwórczyni roli Kleopatry i dwukrotnie nagrodzona Oscarem - za "Kto się boi Virginii Woolf?" oraz "Butterfield 8", prosi fanów o wsparcie.

Ciągle atrakcyjny Henryk VIII

Brytyjczycy doceniają opasłe dzieła literatury. Za 650-stronicową powieść historyczną "Wolf Hall" prestiżową Nagrodę Bookera otrzymała pisarka Hilary Mantel.

Polskie piękności nakarmią krokodyle

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża i... farma krokodyli. Jeśli ktoś myślał, że przygotowania do konkursu Miss Polonia ograniczają się jedynie do pilnowania wagi, świeżości cery i nauki chodzenia, to jest w błędzie.

Nike za "Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach"

Najlepszą polską książką 2009 jest tom poezji "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego - uznali jurorzy konkursu Nike 2009. Ta prestiżowa nagroda trafiła w ręce poety pierwszy raz od sześciu lat.

Kto napisał książkę roku?

W niedzielę wieczorem poznamy tegorocznego laureata literackiej nagrody Nike. Wśród siedmiu książek, które znalazły się w finale nagrody, jest pięć powieści, jeden tom wierszy i jeden zbiór reportaży.

Allen chce Carli Bruni

Carla Bruni nadal pożądana jako aktorka. W swoim filmie widzi ją nie kto inny, jak Woody Allen. Amerykański reżyser jest przekonany, że przy odrobinie szczęścia żona francuskiego prezydenta zgodzi się na zagranie roli.