Kultura i styl

Kultura i styl

Leopold Unger spoczął w Brukseli

W Brukseli pochowano dzisiaj dziennikarza i publicystę Leopolda Ungera. Wieloletniego współpracownika m.in. Radia Wolna Europa, Polskiej Agencji Prasowej, "Gazety Wyborczej", belgijskiego "Le Soir" i paryskiej "Kultury" żegnali rodzina, przyjaciele, dziennikarze i dyplomaci.

Jobs dostanie Grammy

Steve Jobs zostanie pośmiertnie uhonorowany honorową nagrodą Grammy. Założyciela Apple doceniono "za wkład w przemysł muzyczny".

Oscar za "Obywatela Kane'a" za ponad 800 tys. dol.

Oscar, którego w 1941 roku dostał Orson Welles za "Obywatela Kane'a", uważanego przez wielu za jeden z największych filmów wszech czasów, został sprzedany za 861 542 dolarów. Na aukcji w Kalifornii biło się o niego wiele znanych osób, ale nazwisko zwycięzcy nie zostało ujawnione. Wiadomo, że przegrał z nim znany magik David Copperfield.

Niedźwiedź Wojtek stanie przed katedrą?

Pomnik niedźwiedzia Wojtka, żywej maskotki żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w II Korpusie generała Władysława Andersa, być może stanie w Edynburgu na placu Picardy Place przed katolicką katedrą pw. Najświętszej Maryi Panny.

"Ciężki i brutalny" debiut reżyserski Jolie dzieli Bałkany

- Jest ciężki, bo to był ciężki i brutalny konflikt. Trudno go zrozumieć, trudno zrozumieć ten region - mówi Angelina Jolie o swoim debiucie reżyserskim "In the land of Blood and Honey". Film, który amerykańska gwiazda zrobiła o wojnie na Bałkanach aspiruje do nagród, ale i wzbudza kontrowersje. - Niektórzy będą protestować, ale go obejrzą - mówi dla TVN24 Borjan Tisma, Serb mieszkający w Polsce.

George Michael święta spędzi w domu

- George czuje się coraz lepiej. Na Boże Narodzenie wyjdzie ze szpitala i święta spędzimy w domu – powiedział partner brytyjskiego piosenkarza, Fadi Fawaz. George Michael trafił do austriackiego szpitala w ubiegłym miesiącu, gdzie walczył o życie z powodu powikłań związanych z ostrym zapaleniem płuc.

Owsiak zabrał Kuźniarowi kubek

Porankowy kubek Jarosława Kuźniara, z jego podpisem, został porwany przez Jurka Owsiaka. Wszystko w szczytnym celu, bo zbliża się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To nie jedyna atrakcja, która wspomoże budżet WOŚP. - Paul Teutul Jr. wykonuje specjalnie dla nas dedykowany motocykl. Maszyna przyleci do nas 24 grudnia, ale będzie w paczce i nikt go nie zobaczy. Zostanie odsłonięty 8 stycznia - zapowiedział szef fundacji.

Największy krytyk Boga nie żyje

Zmarł Christopher Hitchens, pisarz, dziennikarz i krytyk literacki, słynący przede wszystkim z krytyki religii i wiary w Boga. Miał 62 lata, chorował na raka przełyku.

Coldplay zagra na Narodowym

Brytyjski zespół Coldplay będzie pierwszą gwiazdą, o której wiemy, że wystąpi na Stadionie Narodowym. Koncert zaplanowano na 19 września 2012 r. Sprzedaż biletów zacznie się 10 stycznia.

Te zdjęcia mówią za Skłodowską- Curie

Kończy się rok Marii Skłodowskiej-Curie. Czy nasza wiedza o polskiej noblistce jest jednak pełna? Z jej fotobiografii dowiemy się na przykład, że spędzała wspólne wakacje z Albertem Einsteinem.

Polak z szansą na Oscara

- Chciałem zrobić film, który zahacza o wielki problem. W ludziach siedzi bestia. Narody tłuką się i nie wiedzą już po co - mówi Damian Nenow, polski reżyser, o swoim filmie "Paths of Hate", który ma sporą szansę na nominację do Oscara.

"Ukrzyżowanie" jako kara za gwałt

Poprzez sztukę chcę wyrazić sprzeciwić wobec zbyt małym karom za gwałt - mówi Bartosz Zych, autor fotografii składających się na wystawę "30 Stacji Gwałtu''. Można ją oglądać od piątku w Katowicach.

Scorsese doktorem honoris causa łódzkiej filmówki

Reżyser Martin Scorsese został w piątek uhonorowany doktoratem honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Przebywa on w naszym kraju na zaproszenie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

100 lat temu Skłodowska dostała drugiego Nobla

10 grudnia 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała swoją drugą Nagrodę Nobla. Aż do teraz jest jedyną osobą, która zdobyła tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki. Od soboty można będzie w internecie obejrzeć film Tomasza Bagińskiego inspirowany życiem uczonej.

Zmarł twórca Jokera

Pionier komiksów, rysownik Jerry Robinson, który zasłynął jako twórca postaci Jokera, największego wroga Batmana, zmarł w Nowym Jorku. Miał 89 lat.

Oni dają najlepsze przebicie

Kristen Stewart, aktorka znana z sagi o wampirach pt. "Zmierzch" to hollywoodzka gwiazda, której angaż najbardziej opłaca się filmowcom – tak wynika z najnowszego rankingu magazynu "Forbes". Aktorka przynosi producentom filmów największy dochód w przeliczeniu na każdego dolara z jej gaży. Więcej niż jej ekranowy partner, Robert Pattinson.

Gdyńskie Lwy Polański odebrał w Paryżu

Reżyser Roman Polański odebrał we wtorek w Paryżu polską nagrodę filmową - Platynowe Lwy za całokształt dokonań twórczych. Wręczenie wyróżnienia nastąpiło podczas ceremonii otwarcia festiwalu "Kinopolska" w stolicy Francji.

"Polska Ludowa potraktowała mnie jak macocha, a nie matka"

- Ja bym wszystko uznała za sukces, oprócz Polski Ludowej, która potraktowała mnie jak macocha, a nie jak matka - tak Violetta Villas podsumowała swoją 45-letnią karierę w wywiadzie dla programu "Uwaga TVN". Jak się okazało - ostatnim. Opowiadała, skąd wziął się jej sceniczny pseudonim i o kontrowersjach wokół swojej osoby.

Nie żyje współautor "Stawki większej niż życie"

W wieku 89 lat zmarł w Warszawie Zbigniew Safjan, wybitny prozaik, eseista, dramaturg, scenarzysta filmowy i telewizyjny - poinformował syn pisarza Piotr Safjan. Safjan był autorem znanych powieści "Pole niczyje", "Kanclerz" i współautorem - ze zmarłym niedawno Andrzejem Szypulskim - "Stawki większej niż życie".

Violetta Villas nie żyje

Violetta Villas, jedna z największych gwiazd wokalnych w Polsce, nie żyje. Miała 73 lata. Zmarła w poniedziałek wieczorem w Lewinie Kłodzkim. Na miejsce przyjechali prokurator i policja.

"Miała nadprzyrodzony głos. Była królową estrady"

- Miała głos zmysłowy, ciekawy w barwie, z temperamentem. Oglądanie Violetty Villas to było wielkie przeżycie. Dlatego publiczność wypełniała podczas jej występów każde miejsce na widowni do końca jej życia - tak zmarłą w poniedziałek wieczorem artystkę na antenie TVN24 wspominał Bogusław Kaczyński, krytyk muzyczny. I dodawał: "Polska kochała ją za szczerość".

Jazz, czyli recepta na brak śniegu

Brak śniegu i dodatnie temperatury sprawiają, że coraz bardziej doskwiera nam deficyt świątecznej atmosfery. Jest na to sposób. Wystarczy wybrać się do warszawskiego klubu Palladium, gdzie 7 grudnia świąteczny koncert da jedna z największych wokalistek współczesnego jazzu – Dianne Reeves.

Martin Scorsese przyjeżdża do Polski

Martin Scorsese, jeden z najwybitniejszych reżyserów na świecie, twórca m.in. "Taksówkarza" i "Infiltracji", w środę odwiedzi nasz kraj. Najpierw spotka się z fanami swoich filmów, których przegląd trwa w Warszawie, a w piątek odbierze doktorat Honoris Causa łódzkiej Filmówki.

"Przywrócił życie wielkim klasykom"

- To była jedna z najwspanialszych postaci polskiego życia towarzyskiego, nie tylko teatralnego. To był mistrz sceny - tak o Adamie Hanuszkiewiczu mówił na antenie TVN24 Maciej Nowak, szef Polskiego Instytutu Teatralnego. - To był człowiek, któremu zawdzięczamy nowe interpretacje polskiej literatury romantycznej. Jego dyrekcja w Teatrze Narodowym, a wcześniej w Teatrze Powszechnym w Warszawie to było przywracanie życia tym wielkim klasykom XIX wieku - ocenił Nowak.

"Hanuszkiewicz wiedział dlaczego i czym prowokuje"

- On był człowiekiem, który znał się na wielu rzeczach, a jak się nie znał, to sprawiał wrażenie, że znał się świetnie - tak o zmarłym w niedzielę Adamie Hanuszkiewiczu mówił prof. Andrzej Strzelecki, reżyser i rektor Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie. - On sprawiał tylko wrażenie człowieka, który robi coś tylko dla efektu. To był wykształcony człowiek i wiedział dlaczego i czym prowokuje - wspominał reżysera Strzelecki. - On był zaangażowany w dysputę o nas Polakach i dlatego prowokował - dodaje Olgierd Łukaszewicz. - To był mój ojciec teatralny, a potem przyjaciel - wspominał Hanuszkiewicza Daniel Olbrychski.

Adam Hanuszkiewicz nie żyje

W niedzielę w warszawskim szpitalu przy ul. Stępińskiej zmarł Adam Hanuszkiewicz. Wybitny aktor i reżyser teatralny miał 87 lat.

"Melancholia" króluje w Europie

Europa nagrodziła wybitne filmy mijającego roku powstałe na naszym kontynencie. "Melancholia" Larsa von Triera zdobyła Europejską Nagrodę Filmową 2011 w kategorii najlepszy europejski film.

Polskie animacje powalczą o Oscara?

W walce o najsłynniejszą nagrodę filmową świata mają szanse zmierzyć się dwa polskie filmy animowane - "Zaczarowany fortepian" w reżyserii Martina Clappa i "Paths of Hate" Damiana Nenowa. Niemałym wyróżnieniem jest już sam fakt, że znalazły się one na krótkiej liście filmów, spośród których 24 stycznia wyłoniona zostanie ostateczna lista nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

Borat będzie Freddiem Mercurym

Sacha Baron Cohen, znany z komediowych ról w hitach "Borat" i "Bruno", zagra legendarnego muzyka Freddiego Mercury'ego. Film biograficzny, do którego zdjęcia rozpoczną się w przyszłym roku, opowie przede wszystkim o napiętych stosunkach wokalisty z kolegami z zespołu Queen.

Obraz przy ołtarzu z proboszczem i jego gosposią

Niemałe zdumienie i oburzenie części wiernych wzbudza obraz, który zawisł tuż przy ołtarzu kościoła w Tenczynku (woj. małopolskie). Namalowany tam bł. Jan Paweł II stoi w nietypowym towarzystwie, bo oprócz kardynałów Dziwisza i Macharskiego, znalazł się tam sam proboszcz, jego gosposia i kilku okolicznych mieszkańców. Część parafian uważa, że proboszcz z nich kpi i radzą, by obraz powiesił w swojej jadalni - donosi "Dziennik Polski".