Kultura i styl

Kultura i styl

105-letni legendarny architekt w szpitalu

Najstarszy na świecie wciąż aktywny zawodowo architekt i jeden z najbardziej cenionych, 105-letni Brazylijczyk Oscar Niemeyer, walczy w szpitalu z zapaleniem płuc. Jego stan poprawił się. - Jest przytomny i oddycha samodzielnie, bez pomocy urządzeń - twierdzą lekarze ze szpitala w Rio de Janeiro. Rokowania zdrowotne nie są jednak zbyt optymistyczne.

Olga Bołądź jako Agata Mróz - przejmująco prawdziwa

Agata Mróz - dwukrotna mistrzyni Europy w siatkówce, przez lata walczyła z białaczką, a kiedy dostała szansę na powrót do zdrowia, decyzję o przeszczepie odsunęła w czasie na wieść o tym, że zostanie matką. Anna Plutecka–Mesjasz opowiedziała jej historię w filmie "Nad życie", który 11 maja wchodzi do kin. W rolę Agaty wcieliła się Olga Bołądź i jest w niej przekonująca.

Najbardziej pożądany czerwony dywan świata

Zwykli śmiertelnicy mogli po raz pierwszy zobaczyć na żywo paradę gwiazd, które przybyły na nowojorską Costume Institute Gala. Dotychczas to najważniejsze wydarzenie w świecie mody było dostępne tylko dla zaproszonej elity, teraz transmitowano je w internecie.

Najsłynniejsza gala mody po raz pierwszy w internecie

Costume Institute Gala w Nowym Jorku, najbardziej pożądana impreza modowa na świecie, która co roku skupia setki sławnych kreatorów, modelek, aktorów, muzyków i sportowców, po raz pierwszy będzie dostępna nie tylko dla gwiazd. Przejście po czerwonym dywanie będzie transmitowane w internecie. Impreza, która tym razem poświęcona jest ikonom mody - Miuccii Pradzie i Elsie Schiaparelli - co roku kreacjami i liczbą zaproszonych sław przebija nawet Oscary. Start o 1:30 czasu polskiego.

"Wałęsa" się rozkręca. Zobacz fragmenty nowego filmu Wajdy

Andrzej Wajda pokazał fragmenty swojego najnowszego filmu "Wałęsa". - Kiedy zobaczyłam odtwórcę roli Lecha na bramie - nikt lepiej by tego nie zrobił, jak pan Więckiewicz. Chwilami zastanawiałam się: Wałęsa to czy on - mówiła, "zachwycona i głodna tego filmu", Henryka Krzywonos. Ją samą u Wajdy zagra znana dziennikarka TVN, Dorota Wellman.

Cameron będzie kręcił wyłącznie "Avatary"

James Cameron w wywiadzie dla „New York Times” zdradził, że zamierza się poświęcić „wyłącznie kręceniu sequeli „Avatara”. Do niedawna wiadomo było, że powstaną dwie kolejne części filmu, teraz ogłosił, że planuje trzy kontynuacje wielkiego przeboju. Co ciekawe, zamierza je produkować we współpracy z Chinami.

Festiwal pełen premier i debiutów

Rusza 37. festiwal polskich filmów w Gdyni. Potrwa do 12 maja. Wśród 13 tytułów wybranych do głównego konkursu, jest nominowany do Oscara obraz Agnieszki Holland "W ciemności", ale również filmy debiutantów. Jury przewodniczy reżyser Dorota Kędzierzawska.

Państwo młodzi nie tacy młodzi. Ale za to „ślub jak z bajki”

Panna Młoda bardziej świadoma i wykształcona, ale już nie taka młoda. Jej przyszły mąż tak samo. Tyle że coraz trudniej ich znaleźć. Według danych GUS w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat liczba nowych małżonków spadła w Polsce o ponad 20 procent. Branża trzyma się jednak dobrze. – Może ślubów i wesel jest mniej, ale za to coraz częściej ma być na nich "jak w bajce", albo chociaż "jak w filmie" – mówią jej przedstawiciele. Kto nie rezygnuje z filmowych marzeń, musi oszczędzać. I czekać.

Założyciel Beastie Boys nie żyje

Jeden z trzech założycieli grupy hip-hopowej Beastie Boys - Adam Yauch - nie żyje. Na stronie internetowej zespołu poinformowano, że raper zmarł w piątek w Nowym Jorku, po prawie trzyletniej batalii z rakiem. Miał 47 lat.

"Dobre zdrowie jest piękne". Przeciw anoreksji

- "Vogue" uważa, że dobre zdrowie jest piękne - ogłosił Jonathan Newhouse, prezes Condé Nast, wydawcy magazynu "Vogue". Tak powiadomił o nowym rozporządzeniu, zgodnie z którym redaktorzy międzynarodowych edycji pisma zawarli pakt o zaprzestaniu zatrudniania nieletnich modelek i tych, które wydają się mieć zaburzenia odżywiania. To ważny krok w świecie mody, bo po raz pierwszy tak wpływowy magazyn rezygnuje z prezentowania nierealistycznych standardów piękna, za co był krytykowany przez dziesięciolecia.

"Oj, żeby tak nasi wygrali! I takąśmy piosenkę umyśleli"

- Tak nam się widziało: Oj, żeby tak nasi Polacy wygrali! I takąśmy piosenkę umyśleli - mówi Janina Oleszek z zespołu "Jarzębina", opowiadając o kulisach powstania piosenki polskiej reprezentacji "Koko Euro Spoko". Utwór okazał się jedną wielką niespodzianką. Jedni go chwalą, bo prosty i wpada w ucho, inni ochrzcili go hymnem fermy drobiu.

"Kocham pana, ale pytam: kto da więcej"

106 milionów dolarów? Kocham pana, ale pytam: kto da więcej - tak wyglądała aukcja najsłynniejszego obrazu Edwarda Muncha "Krzyk". I dali więcej. Obraz sprzedano za 120 milionów dolarów i w ten sposób padł aukcyjny rekord.

Tłumy na pokazie fontann

Tłumy warszawiaków oglądały pierwszy w tym roku pokaz multimedialny w parku fontann na Podzamczu. Nowością był trójwymiarowy pokaz związany z Euro 2012. Nie obyło się bez interwencji straży miejskiej.

"Pierwsza porażka na Euro". "Jaki kraj, taka Shakira"

"Wiocha", "kicz", "obciach" - m.in. takie słowa przeważają w komentarzach internautów do utworu "Koko Euro Spoko" zespołu Jarzębina. Wczoraj piosenka zwyciężyła w SMS-owym plebiscycie na hit biało-czerwonych, który ma zagrzewać polską reprezentację do walki podczas piłkarskich mistrzostw Europy. Na forach i portalach zawrzało, podobnie jak na naszej skrzynce mailowej. "Jaki kraj, taka Shakira" - pisze na Kontakt 24 @Mariusz. "Prosta, wpada w ucho" - ripostuje @klezmer.

Rekordowy "Krzyk". Poszedł za 120 mln dolarów

Za rekordową sumę blisko 120 milionów dolarów sprzedano w środę wieczorem na aukcji w Nowym Jorku "Krzyk" Edvarda Muncha - jeden z najbardziej znanych obrazów świata. Nabywca, który chciał pozostać anonimowy, wylicytował dzieło telefonicznie.

Bronią historii w całej Polsce

Przeciwnicy drastycznego ograniczenia nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczynają dziś zbieranie podpisów pod projektem ustawy przywracającej szerszy zakres nauczania tego przedmiotu.

Następne Oscary - w Dolby Theatre

Słynna sala, w której od dziesięciu lat rozdawane są Oscary, ma już oficjalnie nową nazwę. Następna gala odbędzie się w Dolby Theatre - nowy sponsor zastąpił właśnie Kodaka. Firma podpisała kontrakt na najbliższe 20 lat.

Oskary światowej kuchni rozdane

Do Londynu zjechało 50 restauratorów z całego świata by odebrać kuchennego Oskara, czyli znaleźć się na szczycie rankingu 50 najsmaczniejszych miejsc globu. Pierwszą spośród najlepszych już po raz trzeci z rzędu okazała się kopenhaska restauracja Noma.

Hendrix na 7 tysięcy gitar

Rekord Guinnessa pobity - we Wrocławiu ponad 7,2 tys. osób wykonało na gitarach utwór Jimi'ego Hendriksa "Hey Joe". Gościem honorowym bicia rekordu był Leon Hendrix, brat legendarnego muzyka.

"Nic nie zatrzyma ewolucji kina". "Hobbit" w nowej technice

Twórca "Hobbita" - prequela "Władcy Pierścieni", po krytyce zwiastuna filmu, pokazanego na CienamaCon, wyjaśnia, że 10-minutowy fragment to za mało, żeby przywyknąć do nowego sposobu filmowania. Stąd wrażenie zbytniego realizmu - uważa Peter Jackson. Podkreśla on też, że efekt końcowy widoczny będzie dopiero po etapie post-produkcji.

Tarnowska Nagroda Filmowa dla "Róży"

Po triumfie podczas tegorocznej edycji Polskich Orłów, "Róża" Wojciecha Smarzowskiego wygrała 26. edycję festiwalu filmowego w Tarnowie, zdobywając Grand Prix, czyli Statuetkę Maszkarona, a także nagrodę publiczności. Nagroda jury młodzieżowego (Statuetka "Kamerzysty") powędrowała do Bartka Konopki za "Lęk wysokości".

Sowieci znów uderzyli na Pałac Jedlinka

Punktualnie o godzinie 15 oddziały sowieckie zaatakowały obsadzony przez wojska hitlerowskie Pałac Jedlinka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Choć nad polem bitwy krążyły niemieckie Messerschmitty, a z moździerzy i karabinów sypał się grad kul, to nie było się czego obawiać - to tylko rekonstrukcja potyczki z maja 1945 roku.

Peerelowska "Kolejka" rusza w świat

Mówią o niej Europejczycy, Amerykanie a nawet Azjaci. Mowa o grze planszowej "Kolejka" autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej. Planszówka pod koniec czerwca ma trafić na rynek międzynarodowy.

Jak Wojsko Polskie miało podbijać Europę

177 taktycznych rakiet jądrowych, 17 atomowych bomb lotniczych, 2700 czołgów, 2459 dział i moździerzy i 417 samolotów. Z takim wyposażeniem, uzależnione od Sowietów w czasach PRL, Wojsko Polskie miało – w ramach tzw. Frontu Polskiego – atakować północne Niemcy, Danię i Holandię. Te informacje z artykułu Daniela Koresia otwierają pierwszy numer nowego miesięcznika Instytutu Pamięci Narodowej - "Pamięć.pl"

Jackson Band - reaktywacja

Rodzeństwo Jacksonów jeszcze latem br. planuje nagranie swojego pierwszego od 1989 roku wspólnego, studyjnego albumu. Wiadomość tę przekazał muzycznemu portalowi Billboard.com najstarszy z braci, Jackie Jackson. Jak widać, pośmiertny renesans twórczości zmarłego Michaela dał szansę ponownemu zaistnieniu zapomnianego bandu.