Kultura i styl

Kultura i styl

Orły dla Stuhra i Polańskiego. Najlepszym filmem "Obława"

"Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza zdobyła Orła 2013 jako najlepszy polski film. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Maciej Stuhr został najlepszym aktorem w roli głównej w filmie "Pokłosie". Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

"Tomb Raider" brutalny jak nigdy. Gra tylko dla dorosłych

Nowa odsłona gry "Tomb Raider" budzi już kontrowersje wśród krytyków. "To tytuł bardzo brutalny. Niejednokrotnie zobaczymy w nim niezwykle krwawe i niemalże wywołujące obrzydzenie sceny" - piszą recenzenci. Nic dziwnego, że gra pierwszy raz w jej 16-letniej historii otrzymała kategorię wiekową "powyżej 18 lat". - Widzowie dziś chcą więcej realizmu w grach - producent broni decyzji o wprowadzeniu większej dawki przemocy do historii o Larze Croft.

Nowe szaty na papieża już czekają

Sutanny dla przyszłego papieża, przygotowane na wszelki wypadek w trzech rozmiarach, wystawiono w poniedziałek w witrynie zakładu krawieckiego Gammarelli koło Panteonu w Rzymie.

"Kac Wawa" - najgorszy film roku? Najwięcej nominacji do Wielkich Węży

Film "Kac Wawa" zdobył najwięcej nominacji do nagrody Wielkich Węży - dla najgorszych polskich filmów za rok 2012. Rywalizują z nim m.in. "Bitwa pod Wiedniem" i "Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości", które zdobyły o połowę mniej nominacji - po osiem. Laureatów polskiego odpowiednika amerykańskich Złotych Malin poznamy 3 kwietnia.

Adele zaśpiewa w nowym Bondzie

Po tym, jak "Skyfall" - piosenka do najnowszego Bonda - zdobyła pierwszego Oscara w 50-letniej historii serii o agencie 007, Adele ma zapewniony kontrakt na nowy film. - Producenci są zachwyceni, jak utwór został odebrany i chcą zatrudnić piosenkarkę ponownie. Umowa już czeka - mówią informatorzy "The Sun".

Amerykańska przeróbka "Nietykalnych". Wybór reżysera zaskoczeniem

Po tym, jak komedia "Nietykalni" pobiła 10-letni rekord najchętniej oglądanego na świecie francuskiego filmu, który należał do "Amelii", zainteresowało się nią Hollywood. Główną rolę w remake'u zagra ponoć Colin Firth, zdobywca Oscara za "Jak zostać królem". Teraz wybrano reżysera, co wywołało spore zamieszanie - został nim Tom Shadyac, twórca komedii niskich lotów, tj. "Ace Ventura: Psi detektyw" i "Gruby i chudszy".

Noc w celi za 1 tys. zł. Więzienie zamienione w hotel

Przez ponad 150 lat był to najcięższy zakład karny w Holandii. Wyroki odsiadywali tam najgroźniejsi przestępcy. Dziś za nocleg w nim trzeba zapłacić krocie - Het Arresthuis to luksusowy hotel. 105 więziennych cel zamieniono na 40 pokoi i apartamentów, które otwierają się na korytarz, gdzie kiedyś przechadzali się klawisze, a obecnie jest kawiarnia.

Producentka wanien, "bezczelna" bluesmanka i polska Tina Turner

Podczas drugiego odcinka trzeciej edycji programu "X-Factor" oprócz wokalnych talentów nie zabrakło też osób, które swoim występem rozbawiły jurorów i publiczność. - Brzmisz momentami tak, jakbyś miał opaskę uciskową na jądrach - usłyszał od Kuby Wojewódzkiego "Adi", 23-letni student dziennikarstwa.

Orłoś: Okres powojenny to nie były tylko więzienia, obozy, UB i milicja

- Trzeba pamiętać o tym, że okres powojenny to nie były tylko więzienia, obozy, UB i milicja. Ludzie jednak jakoś żyli i układali sobie to życie - mówił w "Xięgarni" Kazimierz Orłoś. Autor "Domu pod Lutnią" odpowiedział w ten sposób na zarzuty, jakoby jego książka prezentowała zbyt sielankowy obraz Polski na tle stalinizmu szalejącego w kraju. Zaznaczył, że po wojnie, jako chłopiec, jeździł z rodzicami na Mazury i tak właśnie, sielankowo, postrzegał tę polską krainę.

Szef jury Off Plus Camera wybrany

Przewodniczącym jury w konkursie głównym krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego został znany reżyser Lech Majewski. Będzie oceniał dzieła młodych twórców i decydował, komu przyznać nagrodę główną w wysokości stu tysięcy dolarów.

Clint Eastwood poparł małżeństwa homoseksualne

Gwiazdor Hollywood Clint Eastwood poparł małżeństwa homoseksualne. 82-letni aktor i reżyser podpisał się pod listem do Sądu Najwyższego USA, w którym znani republikanie domagają się równouprawnienia par homoseksualnych - poinformowała telewizja NBC.

Legendy jazzu zagrają w stolicy

W poniedziałek w warszawskim klubie Palladium na jedynym koncercie w Polsce zagra Oregon. To legendarna już amerykańska formacja tworząca na pograniczu jazzu i world music.

"Polska tonie w czerwonej powodzi..."

"Polska tonie w czerwonej powodzi... Istnieje przysłowie, że 'tonący brzytwy się chwyta', jakże ono obecnie pasuje do wielu Polaków! Toniemy – a nadzieja, której się chwytamy – pozostaje niestety tylko przysłowiową brzytwą" - pisał w 1949 r. kpt. Zdzisław Broński, ps. Uskok, jeden z "Żołnierzy Wyklętych".

Danuta Szaflarska z "Orłem" za osiągnięcia życia. "Aktorsko kryształowa"

Danuta Szaflraska została pierwszą laureatką tegorocznych Polskich Nagród Filmowych "Orły". Aktorka, która kilka dni temu obchodziła swoje 98 urodziny, została uhonorowana nagrodą za osiągnięcia życia. - Daje fenomenalne przesłanie swoją pracą. Cieszymy się, że w gronie polskich artystów mamy takie osoby - mówił w czwartek o aktorce minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Sutki Hathaway". Aktorka przeprasza za oscarową suknię

Biust Anne Hathaway stał się jednym z głównych bohaterów oscarowej gali - w świetle reflektorów zza zbyt delikatnego materiału sukni w oczy rzucały się sutki aktorki. Kreację uznano za jedną z najgorszych tego wieczoru. A cała "afera" zyskała nawet własną nazwę "LesNipplerables" - od filmu "Les Miserables", za rolę, w którym Hathaway dostała Oscara. Aktorka w specjalnym oświadczeniu tłumaczy się z wyboru kreacji.

Prowadzący Oscary: Bawiłem się świetnie, ale nigdy więcej

Seth MacFarlane oświadczył, że nie ma szans, żeby poprowadził ceremonię rozdania Oscarów w przyszłym roku. "Nigdy więcej. Bawiłem się świetnie, ale na tym koniec" - napisał na Twitterze. Ponoć to dlatego, że zebrał więcej krytycznych niż pochlebnych ocen za oscarową noc. Zarzucono mu rasizm, antysemityzm i seksizm, a jego żarty oceniono jako nieśmieszne.

Zmarł jeden z najbardziej znanych fotografów świata

Zmarł Willy Rizzo, jeden z najbardziej znanych fotografów na świecie. Portretował największe osobowości XX wieku: od Brigitte Bardot i Winstona Churchilla po Marilyn Monroe i Pabla Picassa. Jego prace publikowały m.in. "Paris Match", "Vogue" i "Life". Zagrał nawet w Hollywood - w filmie "Haffa" wcielił się w postać paparazzo, którym nigdy nie był.

Historia Nataschy Kampusch wraca. Tym razem na duży ekran

Austria nie pozwala zapomnieć o jednej z najgłośniejszych historii ostatnich lat. 3096 dni - tyle czasu trwał koszmar Nataschy Kampusch, 10-letniej Austriaczki porwanej w drodze do szkoły 2 marca 1996 roku. Dziewczyna ponad osiem lat spędziła uwięziona, głównie w lochu pod garażem Wolfganga Priklopila. Zbiec zdołała latem 2006 roku. Od tego czasu sporadycznie pokazywała się w telewizjach i wydała autobiografię. Teraz powstał na jej podstawie film, który budzi tyle samo kontrowersji co sama historia Nataschy.

Sąd nie zakazał książki byłej kochanki Strauss-Kahna

Francuski sąd odmówił we wtorek zakazu publikacji książki Marceli Iacub o jej romansie z byłym szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'em Strauss-Kahnem. Nakazał jednak dodanie wkładki do książki, wypłacenie odszkodowania i ogłoszenie w prasie.

Siostra króla pop wzięła ślub w tajemnicy

Amerykańska gwiazda muzyki rozrywkowej Janet Jackson od roku jest znów zamężna - poinformował w poniedziałek agent piosenkarki. Dotychczas wiadomość o jej ślubie z katarskim miliarderem Wissamem Al Mana pozostawała tajemnicą.

MocArty 2012 rozdane. Stuhr Człowiekiem Roku

Jerzy Stuhr Człowiekiem Roku plebiscytu MocArty 2012. Nagrody zostały przyznane także w innych kategoriach. Laureatów wybrali słuchacze RMF Classic. Na tej samej gali Nagrodę Specjalną "Twojego Stylu" odebrała dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Justyna Pochanke.

Ossoliński: To najgorszy czerwony dywan w historii Oscarów

- Żadna z tegorocznych kreacji nie przejdzie do historii. Czerwony dywan był blady. Co gorsza, większość strojów była aż tak nietrafiona, że daję tej gali tytuł "najgorszej w historii Oscarów" - uważa Tomasz Ossoliński. Projektant, który w ubiegłym roku ubierał na Oscary Polaków, tym razem specjalnie dla nas ocenił projekty innych kreatorów.

Iran niezadowolony z Oscara. "Zwykła reklama CIA"

Film "Operacja Argo" to zwykła reklama CIA, a przyznanie mu Oscara było motywowane politycznie - oceniła irańska telewizja państwowa. Thriller polityczny Bena Afflecka opowiada o uwolnieniu amerykańskich dyplomatów z postrewolucyjnego Teheranu.

Jan A.P. Kaczmarek: Za sprawą "Argo" Hollywood pogratulowało samo sobie

- Nie było niespodzianki w głównej kategorii, bo "Operacja Argo" zgarniała wcześniej wszystkie nagrody i widać było, że dotyka tych emocji, za którymi Ameryka dziś tęskni - mówi w rozmowie z tvn24.pl Jan A. P. Kaczmarek. - Największym zaskoczeniem, moim zdaniem, było uhonorowanie za reżyserię Anga Lee, a pominięcie Stevena Spielberga i świetnego "Lincolna". Spielberg jest w ogóle największym przegranym tegorocznych Oscarów - ocenia Kaczmarek.

Od zera do reżysera. Wszystkie tajemnice Bena Afflecka

Jest największą sensacją branży filmowej na świecie ostatnich miesięcy. Ben Affleck i jego "Operacja Argo" po zgarnięciu najważniejszych Złotych Globów i brytyjskich nagród BAFTA, była faworytem zbliżającej się oscarowej gali i nie zawiódł.

Hayek? Potworna pomyłka. Riva? Oszałamiająca. Ocenia Jaga Hupało

- Oscary 2013 miały dwie królowe: 31-latkę i 86-latkę. To Anne Hathaway i Emmanuelle Riva. Obie pokazały, jak można zyskiwać z wiekiem i zmianą wizerunku - ocenia specjalnie dla nas Jaga Hupało, jedna z najbardziej znanych polskich fryzjerek. Jej zdaniem, największa pomyłka Oscarów, to fryzura Salmy Hayek. - Natychmiast powinna zwolnić swojego fryzjera - żartuje.