Kultura i styl

Kultura i styl

Pablo Neruda został zamordowany? Ekshumują ciało noblisty

Sąd chilijski zarządził ekshumację szczątków laureata literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy, która ma być częścią dochodzenia w sprawie przyczyny śmierci poety. Neruda zmarł w 1973 roku tuż po zamachu stanu w Chile. Niektórzy utrzymują, że go zamordowano.

Krall: Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie

- Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie. Dzisiejsi reporterzy od razu piszą świetnie - opowiadała w "Xięgarni" Hanna Krall. Pisarka i dziennikarka mówiła o ukończonej właśnie edycji swoich utworów zebranych i drodze do reportażu.

Niemiecka minister oświaty rezygnuje. Przez plagiat

Minister oświaty Niemiec Annette Schavan podała się do dymisji - podała agencja Reutera. To pokłosie decyzji Uniwersytetu w Duesseldorfie, na którym polityk się doktoryzowała. Uczelnia uznała po latach, że jej praca to plagiat i odebrała jej tytuł naukowy. - Przyjęłam dymisję z bardzo ciężkim sercem - powiedziała w Berlinie kanclerz Angela Merkel.

YSL kontra YSL. "Wojna się zaczęła"

We Francji powstają równolegle dwa filmy o jednym z największych projektantów w historii mody - Yves Saint Laurencie, który przez całe życie walczył z depresją, uzależnieniem od narkotyków i wielokrotnie trafiał do szpitala psychiatrycznego. Pierwsza biografia modowego geniusza opowie o jego 50-letniej miłości do biznesowego wspólnika, Pierre'a Bergé. Drugi skupi się na jego karierze i okresie największych sukcesów.

Adele zarabia 65 tys. dolarów dziennie

Adele w rok zgromadziła na koncie aż 15 milionów funtów - wynika z publikacji danych księgowych firmy piosenkarki. Brytyjscy dziennikarze wyliczyli, że 25-latka każdego dnia zarabia 41 tys. funtów.

Zniszczyła jeden z najsłynniejszych obrazów świata

Młoda kobieta, odwiedzająca oddział Luwru we francuskim mieście Lens, zniszczyła wystawiony tam słynny obraz Eugène'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady". Zanim zatrzymał ją strażnik, zdążyła umieścić u dołu słynnego płótna zagadkowy napis "AE911".

Najbardziej intymna część kobiety ma... twarz? " Obraz warty 40 mln euro"

Kolekcjoner sztuki twierdzi, że znalazł drugą część słynnego obrazu Gustave'a Courbeta "Pochodzenie świata". XIX-wieczne dzieło, które należy do najbardziej śmiałych portretów w historii malarstwa, przedstawia najbardziej intymną część kobiecego ciała. Do tej pory nikt nie wiedział, kim jest modelka. Jak donosi "Paris Match", teraz - dzięki przypadkowemu odkryciu brakującej części obrazu - wiadomo, jak wygląda jej twarz.

Wong Kar Wai otworzył Berlinale. Od Szumowskiej zacznie się konkurs

Filmem "The Grandmasters" Wong Kar Waia, azjatyckiego reżysera i zarazem przewodniczącego jury, rozpoczął się 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. 19 filmów ubiega się na nim o Złotego Niedźwiedzia, a po raz pierwszy od czterech lat w konkursie głównym mamy również film polski - najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej "W imię...". Ponadto w sekcji konkursowej Generation znalazł się "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec. Festiwal potrwa do 17 lutego.

Wiosna w TVN. Ulubione seriale, kultowe programy, nowości

Za dwa tygodnie - 23 lutego - rusza sezon wiosenny w TVN. Dziś zaprezentowano programy i gwiazdy, z którymi powitamy wiosnę. Wśród pozycji obowiązkowych: nowe sezony "Przepisu na życie", "Prawa Agaty" i "Lekarzy". Nie zabraknie także hitów wśród programów rozrywkowych takich, jak "X factor" oraz "Top Model". Będą też nowe produkcje.

Dziś premiera polskiego filmu „Nieulotne”. Będzie hit?

7 lutego w Kinie Kijów.Centrum odbędzie się uroczysta premiera filmu Jacka Borcucha „Nieulotne”. Zdjęcia powstawały w Hiszpanii i Krakowie. O 20.00 na czerwonym dywanie pojawi się reżyser oraz odtwórczyni głównej, roli Magdalena Berus.

Reżyser nowych "Gwiezdnych Wojen" i R2D2 w stercie śmieci

Amerykański reżyser Jeffrey Jacob Abrams, który ma nakręcić nowy epizod filmowej sagi "Gwiezdne wojny", poczynił bardzo zawoalowaną aluzję co do nowego filmu. Zasugerował przy tym, że w "tego typu produkcjach istotne są detale". Zapowiedział też nakręcenie dwóch filmów opartych na popularnych grach Half-Life i Portal.

Sprawa "biernego gwałtu" Nergala wraca do prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Gdyni musi ponownie zająć się doniesieniem Ryszarda Nowaka. W zeszłym roku oskarżył lidera zespołu Behemoth o bierny udział w gwałcie. Miało do niego dojść podczas wspólnej trasy koncertowej Behemotha z Norweską grupą Khold w 2001 r.

Perkusista Kombi nie żyje

Perkusita i jeden z założycieli zespołu Kombi zmarł w środę po ciężkiej i długiej chorobie. Urodzony w Gdańsku Jan Pluta w tym roku skończyłby 60 lat.

Nie żyje od roku. Powalczy o Oscara

Kostiumy do "Królewny Śnieżki" były jej ostatnimi projektami w życiu. Stworzyła spektakularne i surrealistyczne stroje, ale nie zdążyła już ich zobaczyć w kinie. Eiko Ishioka zmarła na raka trzustki. I choć nie żyje od roku, będzie walczyć o Oscara.

Jagodowe martini, okoń morski i miso. Nominowani do Oscara na obiedzie

"Jeśli Oscary to wyścigi konne, to uroczysty obiad nominowanych jest wybiegiem" - tak "New York Times" podsumował imprezę Akademii Filmowej, która odbyła się w hotelu Beverly Hilton. Przy lampce szampana, okoniu morskim i zupie miso zaczął się na dobre bieg po statuetkę - 160 artystów zaproszonych przez szefa Akademii słuchało jego uwag. - Na gali proszę mówić z serca, nie z kartki - usłyszeli.

Z "Miłością" porządkował neurozy. Bergman naszych czasów z szansą na Oscary

Nie uznaje głaskania widza po głowie. Woli stawiać pod murem. W ocenie kondycji współczesnego człowieka bywa bezlitosny, a jego „Biała wstążka” czy „Funny Games” przerażają. Michael Haneke nie ukrywa, że robi kino w opozycji do amerykańskiego. Mimo to, jako jeden z kilku nieanglojęzycznych twórców w całej historii kina, stoi w tym roku przed szansą zdobycia najważniejszej amerykańskiej nagrody - Oscara za film „Miłość”.

Czarny charakter w świecie gier nagrodzony. I coraz bliżej Oscara

Produkcja Disneya, "Ralph Demolka", zdobyła główną nagrodę Annie, honorującą filmy animowane. Film dostał też statuetki w czterech innych kategoriach, co jest dobrą prognozą przed Oscarami. Laureaci tej prestiżowej nagrody później często zwyciężają w kategorii najlepszy film animowany podczas rozdania Oscarów.

Adele chodzi na terapię. Boi się występu na Oscarach

Adele, nominowana do Oscara za bondowski utwór "Skyfall", tak bardzo stresuje się przed występem na ceremonii, że cierpi na ataki paniki i bezsenność. Aby przezwyciężyć swoje lęki, postanowiła szukać pomocy u lekarza - poddaje się hipnoterapii.

Na co do kina w ten weekend? Trzy mocne premiery jednocześnie

"Lincoln" Stevena Spielberga i kanadyjski "Pan Lazhar" - oba z oscarowymi nominacjami weszły do kin w Polsce właśnie w ten weekend. Równolegle na dużym ekranie pojawiła się "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego - najbardziej oczekiwana rodzima premiera półrocza. W obliczu trzech równie mocnych, choć tak odmiennych premier, trzeba przyznać - taki weekend w kinie zdarza się rzadko.

"Przepraszam" japońskiej gwiazdy pop. Zgoliła włosy

20-letnia Minami Minegishi popełniła czyn absolutnie jej zabroniony, spotkała się z chłopakiem. Surowo zabrania jej tego kontrakt z firmą zarządzającą bardzo popularnym japońskim zespołem AKB48. Kobieta próbowała przeprosić, goląc głowę i składając samokrytkę na Youtubie. Nie pomogło.

Afganka szokuje na scenie. Bo śpiewa

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Dorociński gra Kuklińskiego

Bohater czy zdrajca? Na pewno jedna z najciekawszych postaci powojennej Polski, płk Ryszard Kukliński, na wielkim ekranie. Właśnie powstaje o nim film. To on uprzedził Amerykanów o planach wprowadzenia stanu wojennego. Z jego biografią zmierzy się m.in. Marcin Dorociński.

Nienaruszony sarkofag dziecka sprzed 3,5 tys. lat odnaleziony

Nienaruszoną trumnę dziecięcą sprzed około 3600 lat odkryli hiszpańscy archeolodzy w Górnym Egipcie. Odkrycia dokonano w pobliżu grobowca Dżehutiego na zachodnim brzegu Nilu w Tebach (dzisiejszym Luksorze) - podała egipska Najwyższa Rada Starożytności.