Kultura i styl

Kultura i styl

Sprawa "biernego gwałtu" Nergala wraca do prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Gdyni musi ponownie zająć się doniesieniem Ryszarda Nowaka. W zeszłym roku oskarżył lidera zespołu Behemoth o bierny udział w gwałcie. Miało do niego dojść podczas wspólnej trasy koncertowej Behemotha z Norweską grupą Khold w 2001 r.

Perkusista Kombi nie żyje

Perkusita i jeden z założycieli zespołu Kombi zmarł w środę po ciężkiej i długiej chorobie. Urodzony w Gdańsku Jan Pluta w tym roku skończyłby 60 lat.

Nie żyje od roku. Powalczy o Oscara

Kostiumy do "Królewny Śnieżki" były jej ostatnimi projektami w życiu. Stworzyła spektakularne i surrealistyczne stroje, ale nie zdążyła już ich zobaczyć w kinie. Eiko Ishioka zmarła na raka trzustki. I choć nie żyje od roku, będzie walczyć o Oscara.

Jagodowe martini, okoń morski i miso. Nominowani do Oscara na obiedzie

"Jeśli Oscary to wyścigi konne, to uroczysty obiad nominowanych jest wybiegiem" - tak "New York Times" podsumował imprezę Akademii Filmowej, która odbyła się w hotelu Beverly Hilton. Przy lampce szampana, okoniu morskim i zupie miso zaczął się na dobre bieg po statuetkę - 160 artystów zaproszonych przez szefa Akademii słuchało jego uwag. - Na gali proszę mówić z serca, nie z kartki - usłyszeli.

Z "Miłością" porządkował neurozy. Bergman naszych czasów z szansą na Oscary

Nie uznaje głaskania widza po głowie. Woli stawiać pod murem. W ocenie kondycji współczesnego człowieka bywa bezlitosny, a jego „Biała wstążka” czy „Funny Games” przerażają. Michael Haneke nie ukrywa, że robi kino w opozycji do amerykańskiego. Mimo to, jako jeden z kilku nieanglojęzycznych twórców w całej historii kina, stoi w tym roku przed szansą zdobycia najważniejszej amerykańskiej nagrody - Oscara za film „Miłość”.

Czarny charakter w świecie gier nagrodzony. I coraz bliżej Oscara

Produkcja Disneya, "Ralph Demolka", zdobyła główną nagrodę Annie, honorującą filmy animowane. Film dostał też statuetki w czterech innych kategoriach, co jest dobrą prognozą przed Oscarami. Laureaci tej prestiżowej nagrody później często zwyciężają w kategorii najlepszy film animowany podczas rozdania Oscarów.

Adele chodzi na terapię. Boi się występu na Oscarach

Adele, nominowana do Oscara za bondowski utwór "Skyfall", tak bardzo stresuje się przed występem na ceremonii, że cierpi na ataki paniki i bezsenność. Aby przezwyciężyć swoje lęki, postanowiła szukać pomocy u lekarza - poddaje się hipnoterapii.

Na co do kina w ten weekend? Trzy mocne premiery jednocześnie

"Lincoln" Stevena Spielberga i kanadyjski "Pan Lazhar" - oba z oscarowymi nominacjami weszły do kin w Polsce właśnie w ten weekend. Równolegle na dużym ekranie pojawiła się "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego - najbardziej oczekiwana rodzima premiera półrocza. W obliczu trzech równie mocnych, choć tak odmiennych premier, trzeba przyznać - taki weekend w kinie zdarza się rzadko.

"Przepraszam" japońskiej gwiazdy pop. Zgoliła włosy

20-letnia Minami Minegishi popełniła czyn absolutnie jej zabroniony, spotkała się z chłopakiem. Surowo zabrania jej tego kontrakt z firmą zarządzającą bardzo popularnym japońskim zespołem AKB48. Kobieta próbowała przeprosić, goląc głowę i składając samokrytkę na Youtubie. Nie pomogło.

Afganka szokuje na scenie. Bo śpiewa

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Dorociński gra Kuklińskiego

Bohater czy zdrajca? Na pewno jedna z najciekawszych postaci powojennej Polski, płk Ryszard Kukliński, na wielkim ekranie. Właśnie powstaje o nim film. To on uprzedził Amerykanów o planach wprowadzenia stanu wojennego. Z jego biografią zmierzy się m.in. Marcin Dorociński.

Nienaruszony sarkofag dziecka sprzed 3,5 tys. lat odnaleziony

Nienaruszoną trumnę dziecięcą sprzed około 3600 lat odkryli hiszpańscy archeolodzy w Górnym Egipcie. Odkrycia dokonano w pobliżu grobowca Dżehutiego na zachodnim brzegu Nilu w Tebach (dzisiejszym Luksorze) - podała egipska Najwyższa Rada Starożytności.

Jego płyty sprzedawały się lepiej niż Presleya i Stonesów. Ale on o tym nie wiedział

Po tym, jak film "Sugar Man" dostał nominację do Oscara, na nowo rozbudził zainteresowanie jego bohaterem. Sixto Rodriguez to piosenkarz, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał. Choć jego płyty sprzedawały się lepiej niż te Elvisa Presleya i Rolling Stonesów, on sam nigdy nie dostał ani grosza. Teraz zaproponowano mu wydanie pierwszego albumu od ponad 40 lat.

Był nominowany do Oscara. Zekranizuje książkę Kapuścińskiego

- Książka Kapuścińskiego bardzo mi się spodobała. Zamierzam zrobić film o wojnie między Salwadorem a Hondurasem - zapowiedział kanadyjski reżyser Philippe Falardeau, który w ubiegłym roku był nominowany do Oscara za "Pana Lazhara". Kupił prawa do ekranizacji powieści Polaka "Wojna futbolowa", ale za kamerą stanie dopiero, jak skończy film, który kręci w Hollywood.

Przedmioty mówią o Szymborskiej. "To nie jest podglądactwo"

- Szuflada jest skonstruowana tak, by nie było to podglądactwo, ale opowiedzenie o Wisławie Szymborskiej jako o poetce za pomocą przedmiotów, którymi się otaczała - mówił w TVN24 Michał Rusinek, zapowiadając wystawę poświęconą noblistce, a zatytułowaną "Szuflada Szymborskiej".

Nie żyje polski zdobywca Oscarów

W Szwajcarii w wieku 84 lat zmarł Stefan Kudelski, wynalazca pierwszego przenośnego magnetofonu Nagra, który zrewolucjonizował świat nagrywania dźwięku. Za swój wynalazek zdobył m.in. Oscary i nagrody Emmy.

"Szuflada Szymborskiej" w TVN24. "Trochę przymrużenia oka i poczucia humoru"

W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Szuflada Szymborskiej". Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańko. Dodatkowo TVN24 pierwsza w Polsce pokazała tworzącą się wystawę "Szuflada Szymborskiej", której otwarcie nastąpi 1 lutego.

Beatrycze - "Królowa Idealna"

Holenderska prasa dzień po zapowiedzi abdykacji królowej Beatrycze zajęła się jej portretowaniem. "De telegraaf", największy dziennik w kraju, poświęcił 75-letniej monarchini komentarz redakcyjny, w którym tytułuje ją "Królową Idealną".

Norah Jones i Adele zaśpiewają na Oscarach

Norah Jones na scenie oscarowej gali dołączy do Adele. Obie zaśpiewają piosenki nominowane do najważniejszej nagrody w świecie filmu: pierwsza do "Teda", druga do "Skyfall". I dla Amerykanki, i Brytyjki to pierwszy występ na Oscarach. "O mój Boże, czuję się jak Meryl Streep" - Adele napisała na Twitterze na wieść o wyróżnieniu.

Sally Field. Reanimacja gwiazdy

Dwukrotnie zdobywała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, co udało się zaledwie 11 aktorom w historii kina. Po raz pierwszy - w roku 1980 za rolę w "Normie Rae" i pięć lat później - za głośne "Miejsca w sercu". Po latach Sally Field znów ma szansę na złotą statuetkę, tym razem za kreację drugoplanową - żony Abrahama Lincolna w oscarowym faworycie Stevena Spielberga. Wedle bukmacherów zagrozić jej może jedynie Anne Hathaway ("Nędznicy").

Filmował własny mózg. "Chciałem mieć niesamowity teledysk"

Londyński muzyk Sivu pozwolił wszystkim fanom zajrzeć do wnętrza swojego... mózgu. Leżąc wewnątrz skanera MRI, który robi zdjęcia wnętrza ciała, sfilmował swoje ruchy i reakcje organizmu podczas śpiewu. Tak powstał teledysk do utworu artysty "Better Man Than He", który stał się sensacją internetu. Bo nikt wcześniej nie zrobił nic podobnego.

Pilecki. "Diament wśród przedstawicieli polskiego heroizmu"

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się w niedzielę dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.

Nie żyje Aleksander Bednarz

W niedzielę zmarł Aleksander Bednarz, polski aktor teatralny i filmowy - informuje portal filmpolski.pl. Bednarz miał 72 lata. Według dyrekcji Teatru im. Jaracza w Łodzi, "odszedł człowiek, dla którego teatr był treścią życia".