Kultura i styl

Kultura i styl

Znany magazyn dla mężczyzn "Playboy" rezygnuje z publikowania zdjęć rozebranych kobiet - poinformował w poniedziałek dziennik "New York Times", powołując się na obecnego szefa wydawnictwa Scotta Flandersa. Dzięki wydawnictwu Marquard Media Polska - wydawcy polskiej edycji Playboya - prezentujemy najlepsze okładki magazynu.

"Lubię sobie popić i popalić, pokrochmalić" - wyznaje w naszym imieniu mózg. Wątroba ma mu za złe "kielicha u Zdzicha"; żalą się płuca, że "daje im popalić"; pretensje zgłaszają też jelita i serce. W najnowszym spocie Ministerstwa Zdrowia ludzkie organy śpiewająco apelują o zdrowy tryb życia. Film zebrał już sporo pochwał od internautów. O tym, jak powstawał, opowiadali we wtorek w TVN24 jego współtwórcy.

Stacey Kent, amerykański basista Reggie Washington i „pierwsza dama bossa novy” Paula Morelenbaum to niektóre z gwiazd, jakie wystąpią w ramach rozpoczynającego się we wtorek festiwalu Era Jazzu. Wydarzenie po kilku latach przerwy powraca do Poznania.

W szóstym odcinku "Top Model" uczestnicy musieli zmierzyć się z wyzwaniami aktorskimi. Najpierw było odgrywanie scen z reklamy znanej marki, potem w prawdziwym więzieniu, na końcu swoje umiejętności musieli zaprezentować w sesji zdjęciowej połączonej z zadaniem aktorskim. Kto pożegnał się z programem?

Kolejny przystanek - Kraków. W szóstym odcinku tego sezonu "Mam talent" jurorzy zawitali do stolicy Małopolski, aby znaleźć tych najbardziej uzdolnionych. Jeden z uczestników, Bartłomiej Łoś porwał jurorów do tańca, a na scenę programu powrócił magik Maciej Kozłowski, który swoje umiejetności prezentował już w trzeciej edycji. Prowadzący show Marcin Prokop postanowił dać szansę 11-letniej Kornelii Mazur, choć jury zagłosowało na "nie". Dziewczynka trafiła do półfinału.

Jeden wiersz, trzy historie, plejada wybitnych aktorów i - jak mówią nam twórcy - miliony możliwych interpretacji obrazu. "Na Wieży Babel" to pierwsza filmowa wersja wiersza noblistki Wisławy Szymborskiej o tym samym tytule, która zgromadziła plejadę gwiazd.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że przypadek nagrodzonej w czwartek literacką Nagrodą Nobla Swiatłany Aleksijewicz świadczy o tym, że w jego kraju można tworzyć i wypowiadać swoje zdanie. Ministerstwo Oświaty poinformowano zaś, że są plany włączenia jej utworów do programu nauczania w szkole średniej.

111 produkcji pełnometrażowych - ponad 90 fabuł i 66 filmów krótkometrażowych z 57 krajów - obejrzy publicznośc startującego w piątek 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W programie wiele filmowych rarytasów. W najważniejszym, międzynarodowym konkursie m.in. "Pieśń zimowa" wybitnego gruzińskiego filmowca Otara Iosselianiego, która zmierzy się z ostatnim filmem Marcina Wrony "Demon" i "Zbawieniem" Iwana Wyrypajewa. Festiwal potrwa do 18 października.

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka pisząca po rosyjsku. Nagrodę otrzymała za "polifoniczne pisarstwo - pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach".

Pokazy filmów, prezentacja instalacji artystycznej, spotkania z twórcami i teatr gotowania, według Guentera Grassa złożą się na tegoroczną edycję gdańskiego festiwalu Grassomania. Odsłonięty zostanie też pomnik zmarłego kilka miesięcy temu pisarza.