Kultura i styl

Kultura i styl

DiCaprio jako Putin? "Zagrałbym"

W oczekiwaniu na rozdanie Oscarów Leonardo DiCaprio snuje plany co do swojej przyszłości. W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt" amerykański aktor przyznał, że chętnie zagrałby prezydenta Rosji.

12 lat temu odszedł Czesław Niemen, legenda polskiej muzyki XX wieku

Był jednym z najważniejszych polskich wokalistów i muzyków XX wieku. Gdyby urodził się na Zachodzie, zrobiłby światową karierę. Do jego największych przebojów należą "Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat", czy "Wspomnienie" do tekstu Tuwima. Udała mu się rzecz niezwykła: podniósł muzykę rozrywkową do rangi wyrafinowanej sztuki, a jednocześnie na stałe wpisał się w rodzimą kulturę popularną.

Wicepremier Gliński: polska demokracja stabilna i odpowiedzialna

Polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna; nowy polski rząd za jedną z podstaw demokracji uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polski i europejski chrześcijański system wartości - mówił w niedzielę we Wrocławiu podczas gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) minister kultury prof. Piotr Gliński.

"Czarny anioł" polskiej piosenki kończy 75 lat

Ewa Demarczyk - jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek - obchodzi 75. urodziny. Artystka, znana dzięki piosenkom "Karuzela z Madonnami", "Rebeka" i "Grande Valse Brillante", od lat unika prasy, nie występuje.

Odszedł mistrz drugiego planu, specjalista od czarnych charakterów. "Niepowtarzalny bas"

Zaledwie cztery dni po odejściu Davida Bowiego Wielka Brytania pożegnała kolejnego wybitnego artystę. W wieku 69 lat zmarł po przegranej walce z rakiem Alan Rickman. Przez niemalże cztery dekady był jednym z ulubieńców "Wyspiarzy". Podziwiały go pokolenia, szacunkiem darzyła branża, a współpracownicy i widzowie kochali. "Mistrz drugiego planu" - jak był często określany - zapisał się w historii teatru, kina i telewizji. Również jako twórca.

Raport ws. kolekcji Gurlitta. Pięć obrazów na pewno zrabowano Żydom

Tylko co do pięciu obrazów z kolekcji Corneliusa Gurlitta ustalono na pewno, że zostały zrabowane prawowitym właścicielom przez reżim hitlerowski - głosi opublikowany w czwartek raport zespołu ekspertów, którzy przez dwa lata badali liczący około 1,5 tys. dzieł sztuki zbiór. Prace zespołu kosztowały rząd krajowy Bawarii i niemieckie władze federalne prawie 1.9 mln euro.

Inarritu ze "Zjawą" doceniony czy przeceniony? Ukłon Akademików w stronę kina rozrywkowego

Aż 12 nominacji dla "Zjawy" Inarritu to z pewnością zaskoczenie, choć jeszcze większym wydaje się nominowanie aż w 10 kategoriach rozrywkowego kina Ridleya Scotta - filmu "Marsjanin", podobnie jak aż 9 nominacji dla filmu George Millera "Mad Max: Na drodze gniewu". Zwykle bowiem Akademia faworyzowała produkcje znacznie bardziej wyrafinowane i ambitniejsze. Największe zdziwienie budzi jednak po raz pierwszy w historii tylko 8 na 9 możliwych nominacji w głównej kategorii najlepszy film i brak na liście świetnego "Steve'a Jobsa" Danny'ego Boyle'a.

DiCaprio po Oscara? "Zjawa" z największą liczbą nominacji

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów. Na 24 kategorie w aż 12 nominację zdobyła "Zjawa" - m.in. za najlepszy film, najlepszą reżyserię dla Alejandra G. Inarritu oraz dla najlepszego aktora - Leonardo DiCaprio. Niestety na tegorocznej ceremonii nie będzie żadnych polskich akcentów.

Michelle Obama w kolorze nagietka. Suknia pierwszej damy zrobiła furorę

Zanim Barack Obama w swym ostatnim orędziu o stanie państwa doszedł do finalnych słów "Boże, błogosław Amerykę", suknia, którą jego żona Michelle wybrała na tę okazję, stała się na rynku praktycznie niedostępna. O kreacji autorstwa Narciso Rodrigueza napisano, że "pasowała do optymistycznego przesłania, jakie przekazywał narodowi" prezydent USA.

"Architektoniczny Nobel" trafił w ręce Chilijczyka

Alejandro Aravena, wizjoner budownictwa socjalnego, który zaangażował mieszkańców do zaprojektowania ich własnych domów, otrzymał najważniejszą nagrodę architektoniczną na świecie - Nagrodę Pritzkera.

Rosjanie palą książki. "Monitoring obecności literatury" wydanej przez Fundację Sorosa

W Republice Komi, na północnym wschodzie europejskiej części Federacji Rosyjskiej, spalono kilkadziesiąt książek wydanych przy wsparciu Fundacji Sorosa - podał portal Gazeta.ru. Książki znajdowały się w bibliotece jednej z uczelni w Workucie. Minister kultury FR Władimir Medinski zapowiedział już zbadanie wydarzeń w Workucie. Podkreślił, że palenie książek jest niedopuszczalne. Porównał to również do burzenia pomników.

"Mein Kampf" bestsellerem w Niemczech. "Obecnie to tylko fetysz"

Krytyczne wydanie książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf", które 8 stycznia trafiło do sprzedaży, stało się bestsellerem na ryku niemieckim. W ciągu kilku pierwszych dni wydawcy otrzymali zamówienia na 15 tys. egzemplarzy, a książka zadebiutuje w zestawieniu 20 najlepiej sprzedających się książek w kategorii "non-fiction".

"Przyjaciele" znów razem. Już w lutym

Gwiazdy jednego z najpopularniejszych seriali lat 90. "Przyjaciele" pojawią się wspólnie na ekranie. Po 11 latach od ostatniego odcinka ich przygód, Monica, Rachel, Phoebe, Chandler, Joey i Ross wystąpią w telewizyjnym show tworzonym przez NBC na cześć reżysera seriali komediowych, Jamesa Burrowsa.

Wielkie gwiazdy Hollywood z nominacjami do Złotych Malin. Wśród nich: Depp, Moore, Paltrow

Julianne Moore i Eddie Redmayne, czyli ubiegłoroczni zdobywcy Oscarów, znaleźli się na ogłoszonej dziś liście kandydatów do Złotych Malin - powszechnie uważanych za antyOscary. Nie zabrakło też innych gwiazd - m.in. Johnny'ego Deppa za groteskową kreację w "Bezwstydnym Mortdecaju" i Gwyneth Paltrow także za rolę w tym filmie. Najwięcej nominacji otrzymało "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w tym Dakota Johnson i jej partner Jamie Dornan. Nie mogło oczywiście zabraknąć stałego bywalca na liście najgorszych aktorów - Adama Sandlera, tym razem za dwie kreacje.

Znamy laureatów "Paszportów Polityki"

Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowski zostali laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok. Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

"Zgasił ogień benzyną". Bowie na okładkach

Informacja o śmierci Davida Bowiego pojawiła się dzisiaj na pierwszych stronach najważniejszych gazet świata. Wydawcy oddali hołd w tradycyjny dla siebie sposób. "Bóg rocka", "kosmiczna osobowość", „człowiek, który spadł na Ziemię” czy „genderowy linoskoczek” - tak określają go autorzy komentarzy na całym świecie.