Kraków

Kraków

Policja ma nowoczesną pracownię daktyloskopijną. "Dla przestępców to powód do strachu"

"Dla nas to powód do radości, dla przestępców do strachu" – tak policjanci mówią o otwarciu nowej pracowni daktyloskopijnej w Laboratorium Kryminalistycznym krakowskiej policji. Placówka została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, w tym komorę cyjanoakrylową. Urządzenia pozwolą na wizualizację i identyfikację śladów daktyloskopijnych zabezpieczanych przez policjantów w miejscach przestępstw. W 2015 roku w krakowskim laboratorium poddano analizie 5867 takich śladów, a całe laboratorium wykonało 7114 ekspertyz.

Drogowcy zapowiadają remont A4. Kierowcy i tak zapłacą za przejazd

Prawdopodobnie w drugim kwartale 2016 roku ruszy remont autostrady A4 na płatnym odcinku między Krakowem a Katowicami. Wymieniana będzie nawierzchnia na 60 km drogi. – Prace nie powinny spowodować utrudnień dla kierowców – zapewnia Rafał Czechowski, rzecznik Stalexportu Autostrady, dodając, że na czas Światowych Dni Młodzieży prace zostaną przerwane.

Dwoje dzieci zatruło się tlenkiem węgla podczas kąpieli

- Domownicy usłyszeli krzyk dochodzący z łazienki. Kiedy weszli do środka, jedno z dzieci leżało na podłodze – tak interwencję w jednym z mieszkań opisują łańcuccy policjanci. Dwoje dzieci zatruło się tlenkiem węgla podczas kąpieli. Są już w szpitalu.

Tajne przejście, a w nim zabytkowy ołtarz. Tajemnice krakowskiego Arsenału

Archeolodzy zbadali tajemnice tunelu pod Arsenałem Miejskim w Krakowie. Tunel służył najprawdopodobniej jako tajemne przejście i został odkryty przypadkiem. W jego zasypisku odnaleziono także cenny fragment renesansowego ołtarza - jak mówią archeolodzy, prawdziwej perły architektonicznej. Ołtarz jest wykonany z rzadkiego czerwonego marmuru i najprawdopodobniej na początku był eksponowany w katedrze na Wawelu.

CBŚP rozbiło "orzeszkowy gang"

Najpierw policjanci z CBŚP zatrzymali członków grupy wyłudzającej hurtowe ilości orzechów laskowych, teraz informują o zatrzymaniu ich szefa. Mundurowi odzyskali kolejne 4 tony orzechów oraz tabletki do prania i żel do zmywarek. Łączna wartość towaru to ponad 3 mln zł. Oprócz szefa gangu, zatrzymany został inny mężczyzna. Obaj byli poszukiwani listami gończymi.

Napadli na bank, szuka ich policja

Weszli do jednego z rzeszowskich banków, grozili nożem kasjerce i ukradli pieniądze. Teraz poszukują ich policjanci. W znalezieniu sprawców napadu mają pomóc zdjęcia podejrzewanych.

W Zakopanem był trzy dni. Znów przenoszą księdza nacjonalistę

Najpierw z Wrocławia przenieśli go do Zakopanego. Tam spędził jedynie trzy dni. Teraz, po tym jak ks. Jacek Międlar wygłosił przemówienie z okazji rocznicy śmierci partyzanta Józefa Kurasia, zdecydowano, że duchowny nie będzie już pełnił posługi w stolicy polskich Tatr. Gdzie trafi? Wiadomo jedynie, że najbliższy czas ksiądz spędzi w zakonie zamkniętym.

Skazani za handel ludźmi do obozów pracy. Sąd bada apelacje

Krakowski Sąd Apelacyjny rozpoczął we wtorek rozpoznawanie apelacji prokuratora i oskarżonych od wyroku w sprawie tzw. obozów pracy we Włoszech. W lipcu 2006 r. w regionie Apulia na południu Włoch uwolniono 119 Polaków, przetrzymywanych w prymitywnych warunkach i pracujących na plantacjach za minimalne stawki.

Fundacji o. Rydzyka dali miliony, na walkę ze smogiem już nie. Proponują... pożyczkę

Zamiast 20 milionów bezzwrotnej dotacji, propozycja nisko oprocentowanej pożyczki. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wycofał się ze współfinansowania projektu "Life", który miał wspomóc Małopolskę w walce ze smogiem. Marszałek województwa nie ma wątpliwości, że to decyzja polityczna. - Z tego, co wiemy, decyzja o nieprzyznaniu 20 mln zapadła na tym samym posiedzeniu rady nadzorczej NFOŚiGW, na którym zdecydowano o ugodzie z fundacją ojca Rydzyka – mówi Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Uderzył autem w barierki, wysiadł, wtedy potrąciła go ciężarówka

W miejscowości Damienice (woj. małopolskie) na autostradzie A4 doszło do tragicznego wypadku. Tam kierujący samochodem dostawczym wjechał w barierki. Po kolizji wyszedł z pojazdu i wtedy został potracony przez ciężarówkę. Nie udało się go uratować. Wideo z miejsca wypadku dostaliśmy na Kontakt24.

Dwa dni w kolejce do urzędu pracy

Od sobotniego poranka tłumy ludzi stały w kolejce do krakowskiego urzędu pracy. Czekali, by w poniedziałek złożyć wnioski o sfinansowanie szkoleń dla pracowników. Na osobę otrzymać można nawet 11 tys. złotych, dlatego zdeterminowanie wielu osób jest spore. - Nie jesteśmy tą kolejką zdziwieni – mówią urzędnicy.

8 tys. sztuk amunicji na strychu. "W tym domu mieszkał myśliwy"

W jednym z domów na terenie Krakowa policjanci znaleźli 8 tys. sztuk amunicji. - Była ona odpowiednio posegregowana i zapakowana w pudełka – relacjonują mundurowi i tłumaczą, że w domu mieszkał kiedyś myśliwy. – Prawdopodobnie rodzina, zamiast oddać amunicję w depozyt, wciąż ją przechowywała – mówią.

10 lat więzienia za żelazka "z duszą"

Świętokrzyscy policjanci odzyskali nietypowy łup trójki złodziei. Mężczyźni wynieśli z pustego budynku maszynę do pisania, cztery komplety kół z felgami, podkaszarkę, moździerze i… 40 sztuk XIX-wiecznych żelazek.

Chcieli wywieźć księdza na taczkach. Duchowny pozwał parafian

Krzyczeli „wynocha” i przynieśli taczkę, na której chcieli wywieźć księdza. Tak mieszkańcy Gowarczowa (woj. świętokrzyskie) wyrzucili w zeszłym roku swojego proboszcza. – To biznesmen, nie duchowny! – podkreślali parafianie. Czarę goryczy przelała informacja, że nielubiany ksiądz uderzył wikarego za zbyt mały „zbiór” z kolędy. Wyrzucony proboszcz poczuł się dotknięty i pozwał część parafian do sądu za zniesławienie.