Wojsko

Wojsko

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) po raz pierwszy w historii przeprowadza całkowicie otwarte przetargi publiczne. Wojsko postanowiło otworzyć się na firmy prywatne, po dekadach ścisłego przywiązania do państwowych korporacji zbrojeniowych. Chińczycy chcą w ten sposób przyśpieszyć rozwój technologii militarnych i modernizację swoich sił zbrojnych.

Amerykańskie wojsko powoli traci przewagę nad Chinami i Rosją wynikającą z posiadania dużych ilości nowoczesnej broni precyzyjnej i zaawansowanych systemów elektronicznych. Pentagon ma już wizję tego, jak dokonać kolejnej rewolucji technologicznej i znów zapewnić sobie dominację. Podobne plany już dwa razy zrealizowano. Amerykanie szykują światu wojny robotów.

Planiści niemieckiego wojska biją na alarm. Według ich ocen, przy obecnie założonym finansowaniu, w 2016 roku Bundeswehra nie będzie w stanie się utrzymać. W kasie zabraknie 200 mln euro na cele podstawowe i 300 mln na polepszenie standardów służby. Ma to doprowadzić do bolesnego obniżenia możliwości wojska. Na przykład każdy myśliwiec Eurofighter będzie mógł spędzić w powietrzu tylko 58 godzin w ciągu roku.

Najnowsza broń reżimu Kim Dzong Una najprawdopodobniej jest oparta o rozwiązania pozyskane ze złomu. Zaobserwowany na zdjęciach satelitarnych okręt podwodny konstrukcyjnie bardzo przypomina radzieckie jednostki typu Golf. Pomimo przestarzałej konstrukcji, nowa jednostka może stanowić problem dla przeciwników Korei Północnej.

Po zamachach z 11 września nie odpowiadające na polecenia z ziemi samoloty są traktowane wyjątkowo podejrzliwie. Dobitnie przekonali się o tym piloci łotewskiego transportowca, którzy w milczeniu wlecieli nad Wielką Brytanię. Radioamatorzy nagrali głos jednego z pilotów myśliwskich wysłanych im na spotkanie. Spokojnym tonem wzywa on do posłuszeństwa i grozi, że w przeciwnym wypadku otworzy ogień.

Samoloty NATO i Szwecji coraz częściej są podrywane w powietrze w celu przechwycenia maszyn rosyjskich. Nad Bałtykiem nawet kilka razy w miesiącu dochodzi do spotkań rodem z zimnej wojny. To obecnie "najgorętszy" obszar napięć pomiędzy Rosją a NATO. Oznacza to zwiększone ryzyko incydentów. W przeszłości podczas takich działań dochodziło do niebezpiecznych kolizji, a nawet katastrof.

Po wyjątkowo długim przetargu Brazylia formalnie podpisała umowę na zakup 36 szwedzkich myśliwców Gripen za 5,4 miliarda dolarów. Samolot koncernu Saab teoretycznie pokonał konkurencję jeszcze w grudniu 2013 roku, ale od tego czasu trwały zakulisowe negocjacje nad ostatecznym kształtem umowy. To wielki sukces Szwedów. W kolejce po Gripeny już ustawiają się Argentyńczycy.

Twórca pierwszej dużej współczesnej firmy z najemnikami, niesławnego Blackwater, zasugerował, jak można rozwiązać problem Państwa Islamskiego. - "Skoro USA nie chcą wysłać sił lądowych, to niech sektor prywatny skończy robotę" - napisał Erik Prince, były komandos elitarnej jednostki SEALs. Jego zdaniem same naloty problemu nie rozwiążą.

Na Słowacji rozpoczęły się w poniedziałek dziesięciodniowe manewry wojskowe z udziałem 1300 żołnierzy pięciu państw członkowskich NATO: Słowacji, Czech, Polski, Węgier i USA - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

Polskie wojsko ma mieć „kły”, które zniechęcą potencjalnych agresorów do ataku na Rzeczpospolitą. Według deklaracji MON mają to być rakiety dalekiego zasięgu, drony i siły specjalne. Wizja groźnych „kłów”, których przestraszyć ma się Rosja, może okazać się ułudą.

Francja dostarczy Libanowi broń i sprzęt wojskowy w ramach udzielonego mu przez Arabię Saudyjską grantu w wysokości 3 mld dolarów, co ma pomóc w zwalczaniu przenikających z Syrii dżihadystów - poinformował w środę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Jak cokolwiek ma grać w niemieckiej armii, jeżeli minister obrony nie może przeforsować kupna lodówki dla żołnierzy zdanych w swych jednostkach póki co wyłącznie na stołówkę? - pyta w niedzielnym komentarzu "Die Welt". Dziennik opisuje kolejną "aferę" związaną z działaniem Bundeswehry. Tym razem nie chodzi o awarie samolotów latających do Iraku, a o udostępnienie żołnierzom sprzętu AGD w ich jednostkach. "W wojsku istnieje poważny konflikt interesów między żołnierzami i cywilnymi urzędnikami" - pisze gazeta.