Na placu Świętego Piotra w Watykanie odsłonięto o w niedzielę rzeźbę przedstawiającą tratwę z migrantami. W wydarzeniu udział wziął papież Franciszek. Gestem tym zakończyła się papieska msza odprawiona w obchodzony przez Kościół po raz 105. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Po włoskiej stronie masywu Mont Blanc istnieje groźba zawalenia się fragmentu lodowca Planpincieux - poinformowały władze w regionie, które w konsekwencji zamknęły jedną z dróg i na razie nakazały ewakuację mieszkańców z kilku najbliżej położonych niego domów. Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie.
Lorenzo Fioramonti, włoski minister oświaty, zachęcił dyrekcje szkół w całym kraju do usprawiedliwienia nieobecności uczniów uczestniczących w piątkowych strajkach klimatycznych. W mediach społecznościowych poinformował on o wystosowaniu okólnika w tej sprawie.
Prawie 200 tysięcy obcokrajowców od początku roku zostało ukaranych mandatami w Rzymie. To ponad dwa razy więcej niż w całym 2018 roku. Kary płaci jednak tylko co siódmy z nich.
Fabio Buzzi, włoski projektant łodzi motorowych, zginął w wypadku w pobliżu Wenecji. Jak podała BBC, łódź, na pokładzie której się znajdował, uderzyła w sztuczną zaporę, gdy mężczyzna próbował bić rekord prędkości.
Matteo Renzi, były premier Włoch i były lider Partii Demokratycznej, zapowiedział odejście z tego ugrupowania. Renzi chce się skupić na walce z Ligą Matteo Salviniego.
Ponad 1000 euro, czyli równowartość 4330 złotych. Nawet tyle miesięcznie otrzymają niektórzy mieszkańcy Włoch objęci dochodem podstawowym zwanym obywatelskim. Łącznie napłynęło blisko półtora miliona wniosków o świadczenie.
Nawet 700 euro, czyli równowartość ponad trzech tysięcy złotych - tyle władze włoskiego regionu Molise chcą płacić miesięcznie nowo przybyłym za zamieszkanie i prowadzenie biznesu. Program ma na celu walkę z wyludnieniem, z którym zmagają się szczególnie południowe regiony kraju.
Po burzliwej debacie większość włoskiego Senatu poparła wniosek o wotum zaufania dla nowego gabinetu Giuseppe Contego. W poniedziałek wotum zaufania wyraziła Izba Deputowanych. Gabinet poparły obie izby parlamentu niespełna tydzień po jego powołaniu przez Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną.
- Chcemy pozostawić za sobą bojowe wypowiedzi - zapewnił w poniedziałek premier Giuseppe Conte. Jego gabinet powołany przez Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicową Partią Demokratyczną po upadku poprzedniej koalicji, otrzymał w poniedziałek wotum zaufania w Izbie Deputowanych.
Sześcioro pasażerów i dwoje członków załogi odniosło obrażenia po tym, jak samolot lecący z Kalabrii do Berlina wpadł w turbulencje - przekazały włoska agencja Ansa i niemieckie media, powołując się na informacje służb w stolicy Niemiec.
Były premier Włoch, były szef MSZ Paolo Gentiloni jest kandydatem na stanowisko unijnego komisarza - ogłosił w czwartek szef włoskiego rządu Giuseppe Conte. Dzień wcześniej premier przekazał tę informację szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. "Włochy wracają do unijnego centrum" - ocenia korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.
Niecały miesiąc po upadku poprzedniego gabinetu powstał kolejny włoski rząd, na którego czele stanie Giuseppe Conte. Utworzą go Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna. Największą nowością rządu nazywanego często "Conte bis" jest to, że nie ma w nim żadnego wicepremiera. Poprzedni gabinet Contego był polem nieustannych sporów i kontrowersji między dwoma wicepremierami i zarazem liderami ugrupowań koalicyjnych: Luigim Di Maio i Matteo Salvinim.
Aż 79 procent członków włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd zgodziło się na to, by formacja ta utworzyła rząd z centrolewicową Partią Demokratyczną - poinformowało we wtorek po zakończeniu internetowego głosowania kierownictwo Ruchu. Otwiera to drogę do powołania gabinetu w Rzymie.
Giuseppe Conte zaapelował do wyborców Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej, by poparli ich wspólny gabinet. Apel wystosował tuż przed wtorkowym głosowaniem nad rządem w Ruchu.
Powstanie nowego rządu Włoch zależy od wyniku wtorkowego głosowania internetowego wśród członków Ruchu Pięciu Gwiazd, którzy muszą zaaprobować koalicję z Partią Demokratyczną. Takie stanowisko powtórzył w poniedziałek lider ugrupowania Luigi Di Maio.
Albo nowy rząd Włoch zrealizuje program Ruchu Pięciu Gwiazd, albo lepsze będą wybory - taki warunek postawił lider ruchu Luigi Di Maio desygnowanemu na premiera Giuseppe Contemu. Przyszły koalicjant, Partia Demokratyczna, mówi, że to ultimatum nie do przyjęcia.
List do Matteo Salviniego skierował w czwartek Viktor Orban. Premier Węgier podziękował byłemu włoskiemu wicepremierowi za pracę na rzecz Włoch i Europy. Napisał, że lider Ligi "chciał zapobiec napływowi nielegalnych migrantów do Europy" i walczył "o zachowanie europejskiego dziedzictwa chrześcijańskiego".
Giuseppe Conte, dotychczasowy premier Włoch, otrzymał w czwartek od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia nowego rządu. W oświadczeniu prezydent podkreślił, że kraj musi wyjść jak najszybciej z fazy niepewności. Conte misję przyjął. Życzenia sukcesu dla nowego rządu przesłał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.