Włochy

Włochy

Grupa inżynierów z Gdańska będzie uwalniać ze skalnej pułapki wrak wycieczkowca Costa Concordia. Szczegóły operacji owiane są tajemnicą, ale statek powinien się unieść już jesienią. - To jest przeżycie jedno na życie, że się taka przygoda techniczna zdarza wszystkim zaangażowanym - mówi w rozmowie z reporterem magazynu "Polska i świat", Jerzy Pietrzak, dyrektor techniczny, członek zarządu firmy Ned Project.

Strajk na stacjach benzynowych na autostradach i obwodnicach we Włoszech zakończył się w czwartek o godzinie 6 - ogłosili organizatorzy protestu ze związku zawodowego i dwóch stowarzyszeń tej branży. To o dobę wcześniej niż początkowo zapowiadano.

Właściciel prywatnego ogrodu zoologicznego z okolic Turynu na północy Włoch zginął we wtorek rozszarpany przez trzy tygrysy. Małe zoo zostało zamknięte dla zwiedzających przez władze sanitarne, ale 72-letni mężczyzna wciąż zajmował się rosnącym stadem zwierząt.

Silvio Berlusconi został skazany na siedem lat więzienia i dożywotni zakaz sprawowania wszelkich funkcji publicznych przez włoski sąd. To wynik sprawy, w której były premier został oskarżony o korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie władzy w celu zatuszowania sprawy. Sąd uznał go za winnego w obu kwestiach. Wyrok nie jest prawomocny. Sam Berlusconi ocenił go jako "niebywały" i zapewnia, że jest absolutnie niewinny.

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" broni pamięci kandydata na ołtarze Giovanniego Palatucciego, nazywanego "włoskim Schindlerem" i uznanego za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Nowojorski ośrodek ogłosił ostatnio, że był on kolaborantem nazistów.

Kryzys nie przekonał Włochów do uczciwości wobec fiskusa. Tylko od stycznia do maja tego roku w wyniku oszustw podatkowych i różnego rodzaju przypadków wyłudzenia publicznych pieniędzy, skarb państwa stracił 957 milionów euro - wynika z najnowszego raportu Gwardii Finansowej.

Giovanni Palatucci określany mianem "włoskiego Schindlera", męczennik Kościoła katolickiego i jeden ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata był w rzeczywistości nazistowskim kolaborantem i przyczynił się do śmierci kilkuset Żydów - dowiedli naukowcy, którzy przypadkiem trafili na dokumenty z okresu II wojny światowej w archiwach chorwackiego miasta Rijeka.

Na na północy Włoch, z siłą 5,2 st. w skali Richtera, zadrżała ziemia, podał włoski Instytut Geofizyki. Z dotkniętych przez żywioł terenów napływają pierwsze informacje o zniszczeniach. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Najwyższy stopień alarmu z powodu upałów ogłoszono w czwartek dla 13 miast we Włoszech. Trzeci, czerwony stopień alarmu oznacza według obowiązujących zasad prewencji zagrożenie dla zdrowia całej ludności.

Zaczyna się pierwsza tegoroczna fala upałów - ostrzegają włoscy synoptycy. Według prognoz w tym tygodniu temperatury na Półwyspie Apenińskim sięgną nawet 35 st. C i mogą dać się we znaki ludziom, którzy nie przestawili się jeszcze na letni skwar. Świadczą o tym tragiczne przypadki z minionego weekendu - z powodu gorąca zmarło dwóch mężczyzn.

Włoskie kurorty ruszają do walki o klienta. Plaże tanie albo tańsze niż dotąd - pod takim hasłem przebiegną tegoroczne wakacje. Na wielu plażach oferuje się bilety wstępu i wypożyczenie parasoli i łóżek do opalania już nie na cały dzień, ale ze zniżką, na godziny. Dzięki takim ofertom, zapewniają właściciele plaż, można zaoszczędzić nawet 50 procent wydatków.

750 osób z Rzymu podejrzanych jest o udawanie całkowitej ślepoty i wyłudzanie z włoskiego odpowiednika ZUS rent na podstawie sfałszowanych świadectw zdrowia. Dowództwo karabinierów poinformowało, że do tej pory wszczęto śledztwo wobec 40 oszustów.

Zdaniem Włochów najwspanialsze plaże we Włoszech znajdują się na Sardynii. To tu usytuowane są cztery plaże, które dostały najwyższe noty w rankingu sporządzonym m.in. przez włoską Ligę Ochrony Środowiska. Łącznie w pierwszej piętnastce klasyfikacji perły sardyńskiego wybrzeża stanowią jedną trzecią nagrodzonych.

Kary siedmiu lat więzienia zażądał prokurator z Mediolanu na procesie trzech osób z otoczenia byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, oskarżonych o nakłanianie do prostytucji, także nieletnich, w jego domu podczas imprez nazywanych "bunga bunga".