Włochy

Włochy

Europejskie służby uderzyły w "jedną z najpotężniejszych mafii na świecie"

Europejskie służby przeprowadziły zakrojoną na szeroką skalę akcję przeciwko włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta. Wywodzący się z włoskiej Kalabrii przestępczy syndykat kontroluje przeważającą część handlu kokainą na Starym Kontynencie. Działania operacyjne przeprowadzono w Holandii, Włoszech, Niemczech, Belgii oraz Luksemburgu.

Ojciec chrzestny sycylijskiej mafii aresztowany

Włoska policja aresztowała nowego szefa sycylijskiej mafii oraz ponad czterdziestu innych gangsterów, wymierzając potężny cios w zorganizowane grupy przestępcze na wyspie - ogłosił we wtorek wicepremier Włoch Luigi Di Maio. "Nie ma we Włoszech więcej miejsca dla takich szumowin jak on" - napisał Di Maio, komentując zatrzymanie ojca chrzestnego cosa nostry.

Zakaz ruchu samochodów w europejskiej stolicy. Kierowcom grożą kary

W kolejną ogłoszoną przez władze Rzymu ekologiczną niedzielę przez pół dnia obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodów. Wprowadzono go, by ograniczyć emisję spalin w mieście zmagającym się z coraz większym smogiem. Kara za złamanie zakazu wynosi 163 euro, czyli równowartość około 700 złotych.

Próbowali zatopić jacht. Na pokładzie 11 ton haszyszu

11 ton haszyszu o czarnorynkowej wartości około 100 milionów euro, przemycanego na jachcie, skonfiskowała włoska Gwardia Finansowa w rejonie Sycylii - podała w czwartek Ansa. Aresztowano dwóch obywateli Bułgarii, którzy transportowali narkotyki z Maroka.

Premier Włoch: nie chcemy ideologicznego starcia

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w niedzielę, że jego rząd nie chce ideologicznego starcia z Komisją Europejską po tym jak odrzuciła projekt budżetu Włoch. Podkreślił jednak, że z objętych nim planów rząd nie może zrezygnować.

Krzywa Wieża już nie taka krzywa

Krzywa Wieża w Pizie stoi stabilnie, a jej przechył zmniejsza się. W ciągu ostatnich lat zredukowany został o cztery centymetry - ustalił zespół prowadzący monitoring zabytku. Poprawa jest nawet większa od tej prognozowanej przez ekspertów, którzy umocnili budowlę.

Fałszywa oliwa i parmezan. "Agromafie" zbudowały biznes wart 22 miliardy euro

Włoskie organizacje przestępcze wykorzystały dziesięcioletni kryzys gospodarczy w kraju, aby zbudować agrobiznes wart ponad 22 miliardy euro. Jak pisze "Financial Times", ich konta zasilają dotacje unijne, pieniądze pobierane od właścicieli restauracji "za ochronę", kontrolują oni także rynki hurtowe. Dlatego w kraju słynącym z kuchni kwitnie handel podróbkami produktów wysokiej jakości - od oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia po parmezan. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Jan Niedziałek.