Władimir Putin

Władimir Putin

Największe niemieckie gazety opiniotwórcze - "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - ostrzegają we wtorek przed wzrostem wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, będącym konsekwencją utraty przez USA prestiżu w tej części świata.

Przedstawiciele tureckich i rosyjskich władz spotkają się w przyszłym tygodniu, by sfinalizować umowę o dostarczeniu Turcji rosyjskich pocisków kierowanych ziemia-powietrze S-400 - poinformował w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

40 procent Rosjan przepytanych w sondażu niezależnego Centrum Jurija Lewady stwierdziło, że "naród rosyjski zawsze potrzebuje rządów silnej ręki". 38 procent badanych jest natomiast zdania, że istnieją sytuacje, w których konieczne jest skoncentrowanie całej władzy w rękach jednej osoby.

Rozmowy Michaela Flynna z ówczesnym ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem nie mogły wpłynąć na reakcję Rosji na sankcje wprowadzone zimą 2016 roku przez ustępującego prezydenta USA Baracka Obamę - zapewnił w poniedziałek Kreml.

Władimir Putin jeszcze nie ogłosił, czy wystartuje w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu 2018 roku. Gdyby jednak zdecydował ubiegać się o reelekcję, około 25 procent Rosjan zagłosowałoby na jego przeciwników – tak wynika z sondażu ośrodka Romir.

W grudniu oficjalnie rozpocznie się w Rosji kampania wyborcza przed zaplanowanymi na marzec 2018 roku wyborami prezydenckimi. Sztab wyborczy Putina wykorzysta napięcia w relacjach z USA i UE, budując atmosferę zagrożenia i przekonując o możliwej ingerencji w proces wyborczy. Jest to odpowiedź na obawy Rosjan, którzy w większości widzą w Putinie gwaranta bezpieczeństwa i pozycji międzynarodowej państwa rosyjskiego – pisze Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w analizie pod tytułem "Międzynarodowe aspekty kampanii wyborczej Władimira Putina".

Obecna atmosfera w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo zła - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i ocenił, że jest ona "najgorsza w ciągu całego okresu, jaki pamięta". Szef rosyjskiego rządu stwierdził ponadto, że "prezydent USA Donald Trump chciałby nawiązać z Rosją pełnowartościowe kontakty", jednak "problem nie polega na relacjach osobistych".

Po wygranej w Syrii prezydent Rosji Władimir Putin chce uzyskać legitymizację inwazji Moskwy na Ukrainie, wciągając prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w kolejne złe porozumienie - ocenia w poniedziałkowej publikacji amerykański dziennik "Washington Post".

Prezydent Sudanu z wizytą w Rosji. Ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za ludobójstwo i zbrodnie wojenne Umar al-Baszir poprosił prezydenta Rosji Władimira Putina o ochronę jego kraju przed Stanami Zjednoczonymi.

Rozmowa telefoniczna, którą we wtorek przeprowadzili prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, trwała ponad godzinę – poinformował w komunikacie Biały Dom.

Stany Zjednoczone próbowały uzgodnić osobne spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Wietnamie, jednak zaoferowały czas i miejsce, które odpowiadało tylko im – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób szczegółowo wyjaśnił, dlaczego na szczycie APEC nie doszło do zapowiadanego wcześniej spotkania prezydentów USA i Rosji.