Władimir Putin

Władimir Putin

Amerykańskie media nie szczędzą słów krytyki prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi po szczycie w Helsinkach. Zwracają uwagę przede wszystkim na to, że w sprawie ingerowania w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku przywódcy mówili jednym głosem. "New York Times" twierdzi, że nawet doradcy Trumpa byli zdziwieni słowami, które padły w czasie konferencji prasowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Matka ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, skazanego w Rosji pod zarzutami terroryzmu, wystosowała apel do prezydenta Władimira Putina o jego ułaskawienie. Jak pisze, nie chce przekonywać, iż jej syn jest niewinny, ale zaznacza, że nikogo nie pozbawił życia. Swoje poparcie dla reżysera zadeklarował także prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem z okazji finału mistrzostw świata w piłce nożnej - poinformowała agencja RIA Nowosti. W finale mistrzostw świata, który odbędzie się 15 lipca, Francja zmierzy się z Chorwacją.

Ewentualny nieudany przebieg szczytu NATO, a następnie spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem mogą postawić bezpieczeństwo Europy pod znakiem zapytania - uważa ekspert ośrodka German Marshall Fund Bruno Lete.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo omówili we wtorek w rozmowie telefonicznej przygotowania do zaplanowanego na 16 lipca szczytu przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina - oświadczyły Departament Stanu USA i MSZ Rosji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że kontakty Rosji z USA są coraz intensywniejsze, ale zastrzegł, że na razie przedwcześnie jest mówić o ociepleniu relacji. Powtórzył opinię władz Rosji, że anektowany Krym jest jej nieodłączną częścią.

Trump uznał, że bezpośredni kontakt z Putinem leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę wewnątrz kraju - oświadczył w Moskwie doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Jak dodał, prezydent Donald Trump i przywódca Rosji Władimir Putin uważają, że ich planowane spotkanie dwustronne poprawi stosunki pomiędzy dwoma krajami i "leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę".

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w środę z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, wyraził nadzieję, że jego wizyta w Moskwie pomoże w podjęciu kroków prowadzących do "odnowienia pełnoformatowych stosunków" między Rosją a USA.

Kreml zdołał zatrzymać gwałtowny wzrost cen benzyny w Rosji, który doprowadził do protestów w niektórych miastach. Zrobił to, dochodząc do porozumienia z koncernami kontrolującymi produkcję paliwa. Eksperci są jednak zdania, że to tymczasowe rozwiązanie i ceny będą rosły, wywołując duże emocje. W ciągu kilku dni cena litra benzyny w niektórych regionach Rosji przekroczyła 50 rubli (czyli niecałe trzy złote) za litr. Tempo wzrostu cen czterokrotnie przekroczyło inflację.

Walentin Jumaszew, który był szefem administracji (kancelarii) pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, a prywatnie - jego zięciem, powróci na Kreml. Będzie doradcą społecznym prezydenta Władimira Putina.

Tłumacząc podnoszenie w Rosji wieku emerytalnego wbrew dawnej deklaracji Władimira Putina, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w piątek, że obietnica prezydenta padła 13 lat temu, a teraz nie bierze on udziału w pracach nad zmianą systemu emerytalnego. Putin w 2005 roku zapewniał, że dopóki jest prezydentem, Rosjanie nie będą pracować dłużej.

Przywódca Chin Xi Jinping i prezydent Rosji oglądali w piątek wieczorem mecz hokeja rozgrywany pomiędzy młodzieżową reprezentacją Chin i Rosji. Ponad siedem tysięcy kibiców zgromadzonych na stadionie w Tiencin oklaskiwało przywódców, którzy wspólnie rzucili krążek na lód. Wcześniej rozmawiali ze sportowcami i pozowali do zdjęć. Drużyny przekazały im także pamiątkowe koszulki. Mecz zakończył się wynikiem 2:2. Putin jest dużym fanem hokeja, sam w niego grywa.