USA

USA

Prezydent USA Donald Trump zarzucił we wtorek Chinom, że "otwarcie i aktywnie" próbują wpłynąć na amerykańskie wybory do Kongresu, które odbędą się 6 listopada. Tłem oskarżeń jest trwający spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową i ogłoszenie przez Trumpa dodatkowych ceł na chińskie produkty.

Donald i Melania Trump powitali w Białym Domu Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Obie pary udały się następnie do Gabinetu Owalnego. Tam prezydenci rozmawiali krótko z dziennikarzami. Donald Trump był pytany między innymi o stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Departament Stanu USA poinformował w poniedziałek, że w nowym roku fiskalnym Stany Zjednoczone przyjmą najwyżej 30 tysięcy uchodźców. To o 15 tysięcy osób mniej niż zakładał limit na 2018 rok. Jak wyjaśnił sekretarz stanu Mike Pompeo, decyzję tę podjęto zgodnie z "priorytetem bezpieczeństwa i dobra Amerykanów". Rok fiskalny w USA zaczyna się 1 października.

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wylądowali we wtorek rano czasu polskiego w Waszyngtonie, gdzie złożą oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi jej punktami mają być rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. O godzinie 17.30 w TVN24 i TVN24 BiS rozpocznie się wydanie specjalne.