Ukraina

Ukraina

Szef amerykańskiej dyplomacji zadzwonił do swojego rosyjskiego odpowiednika. John Kerry wyraził obawę i zaniepokojenie doniesieniami o obecności "czeczeńskich bojowników" na wschodniej Ukrainie. Amerykanin wezwał też Siergieja Ławrowa, aby Rosja zaprzestała wspierać separatystów.

Na Morze Czarne wpłynęła francuska fregata Surcouf. W środę wykonano jej zdjęcia podczas przepływania przez Bosfor. Francuski okręt dołączył tym samym do dwóch innych jednostek NATO na Morzu Czarnym. W odpowiedzi Rosjanie deklarują, że rozpoczną wzmocnione loty patrolowe i demonstracyjne bombowców.

Około 300 ukraińskich najemników, którzy walczyli w Syrii po stronie rebeliantów, w marcu wróciło na Ukrainę i uczestniczy w operacji karnej sił ukraińskich na wschodzie kraju - informuje rosyjska agencja ITAR TASS powołująca się na źródło w sztabie generalnym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej poinformował tymczasem, że w walkach o donieckie lotnisko zginęło 33 Rosjan.

- Przeżył jeden z wojskowych, którzy lecieli zestrzelonym przez separatystów śmigłowcem - poinformowało biuro prasowe ukraińskiej Gwardii Narodowej. Jego stan jest bardzo ciężki. Na pokładzie Mi-8 było 13 żołnierzy. Od rana w rejonie Słowiańska i Kramatorska toczą się ciężkie walki. Z relacji świadków wynika, że pozycje separatystów bombardują ukraińskie samoloty i helikoptery. Część bojówkarzy ostrzeliwuje się z dzielnic mieszkalnych. To kolejny dzień ciężkich walk w obwodzie donieckim.

54,7 proc. głosów otrzymał w przeprowadzonych w niedzielę wyborach prezydenckich na Ukrainie ich zwycięzca Petro Poroszenko – poinformował w czwartek pełniący obowiązki szefa państwa Ołeksandr Turczynow. Centralna Komisja Wyborcza podliczyła wszystkie protokoły z okręgowych komisji wyborczych.

Gorąco w wschodzie Ukrainy. W obwodzie donieckim separatyści zestrzelili ukraiński helikopter wojskowy. Jak poinformował p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, zginęło 14 wojskowych, w tym generał Serhij Kulczycki. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada.

Ukraińcy rozkręcają w internecie akcję, która ma zwrócić uwagę świata na tragiczne wydarzenia w Donbasie. W mediach społecznościowych zamieszczają swoje zdjęcia z kartką papieru z napisem: "#SaveDonbassPeople" (#Ocalcie mieszkańców Donbasu").

Prezydent Rosji Władimir Putin nagrodził orderami "Za Męstwo" dziennikarzy rosyjskiego kanału Lifenews Marata Sajczenko i Olega Sidiakina. Ukraińska służb bezpieczeństwa oskarżyła ich o terroryzm. Trzeci nagrodzony, współpracownik telewizji RT Fiofor Zawalejkow, został ranny pod Mariupolem.