Transport

Transport

Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji, ale rosyjskie tiry nadal jeżdżą po polskich drogach i wiozą na wschód towary z Europy. Kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę szef największego w Polsce stowarzyszenia w branży transportu drogowego rozmawiał przez telefon z szefem komisji transportu rosyjskiej Dumy. Przekazał mu, że Polska nie przygotowuje się do zamknięcia granicy dla rosyjskich towarów. - Byliśmy w szoku - mówi przedstawiciel branży.

Cisza otacza ich od urodzenia. Nie słyszą zbyt wysokich obrotów silnika, ale wyczuwają drgania fotela. Nie słyszą sygnałów karetki, ale wcześniej niż ktokolwiek inny dostrzegają, że trzeba ustąpić mu drogi. - Podręcznikowi kierowcy - mówi ich instruktor.

Nie wszyscy przetrwali zamknięcie gospodarki w czasie pandemii. Pierwsze firmy transportowe już wyprzedają autokary. Dziennikarze rozmawiali z osobami, które kilka miesięcy temu alarmowały, że ich sytuacja jest krytyczna. Łukasz Wieczorek ustalił, co mówią dziś i dlaczego nie czekają z optymizmem na sezon urlopowy.