Transport

Transport

Kierowcy od wtorku mogą korzystać z ulicy Leśnej w Brzesku, która pełni rolę tymczasowego zjazdu z autostrady A4 w kierunku Nowego Sącza i Krynicy. Z powodu remontu, ulica była zamknięta od początku kwietnia tego roku.

Most w Luboniu koło Poznania to jedna z nielicznych w Polsce konstrukcji, po której jednocześnie mogą poruszać się samochody i pociągi. Jest jednak w fatalnym stanie. Właśnie podjęto decyzje o jego rozbiórce i montażu nowej przeprawy. Operacja ma zająć zaledwie 40 dni.

Ma 565 metrów długości i po 350 latach połączy gminy leżące po dwóch stronach Odry. W Brzegu Dolnym kończy się budowa mostu. Dla mieszkańców oznacza to, że niebawem przez rzekę będą mogli przeprawić się o każdej porze.

Wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński przekonywał radnych, że wprowadzenie biletów 5-minutowych nie ma sensu. Stwierdził, że mieszkańcy krótkie dystanse powinni pokonywać pieszo. Naprzeciw wychodzi im teraz grupa Ulepsz Poznań, która zaprezentowała schemat... poznańskiego metra pieszego.

Na polskie tory w grudniu przyszłego roku wyjadą włoskie pociągi Pendolino. Ale tak naprawdę pendolino (po włosku: wahadełko) w nich nie będzie - składy zakupione przez PKP Intercity nie posiadają funkcji wychylania, która umożliwia szybszą jazdę na zakrętach.

Rosnąca liczba wypadków drogowych w Rumunii, powodowana przez przekraczających dozwoloną prędkość kierowców, skłoniła premiera tego kraju Victora Pontę do wystąpienia z radykalną inicjatywą. Polityk chce odbierać piratom drogowym samochodów.

- Od 2010 r. do połowy 2012 r. PKP PLK realizowały inwestycje nieterminowo, a nawet niezgodnie z prawem - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Spółka odpowiada, że wzmocniła nadzór nad inwestycjami, a na wiele niekorzystnych okoliczności nie miała wpływu.

Po 11 latach bez zniżek w pociągach EuroCity jeżdżących na terenie Polski, wreszcie studenci i uczniowie będą mogli kupić tańsze bilety. Spółka zmieniła zasady płatności po osobistym śledztwie jednej z pasażerek, która udowodniła jej bezprawne działanie. O sprawie napisał portal rynek-kolejowy.pl, a nagłośniła ją "Gazeta Wyborcza".

Resort transportu zmienia przepisy ws. tankowania LPG. Pracownicy stacji paliw już nie będą musieli przechodzić szkoleń, by obsługiwać dystrybutory autogazu - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Dzięki temu kierowcy będą mogli samodzielnie tankować i zaoszczędzą czas, a także pieniądze.

Wybudowanie 1 km autostrady jest w Polsce tańsze niż w Europie, zadłużenie kolei maleje, a firmy, którym nie zapłacono za pracę przy budowie dróg, otrzymały od GDDKiA ponad 539 mln zł - podkreśla ministerstwo transportu, odpowiadając na zarzuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Minister transportu Sławomir Nowak skomentował raport ws. katastrofy pod Szczekocinami, opublikowany na stronach jego resortu. - Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Nie zgadzam się na obarczanie winą wszystkich dyżurnych ruchu, którzy rzetelnie i profesjonalnie wykonują codziennie swoje obowiązki - powiedział Nowak. Z raportu wynika, że to błąd dyżurnych ruchu był bezpośrednią przyczyną zderzenia pociągów w marcu ubiegłego roku.

Z początkiem 2015 roku remont trasy kolejowej E65 będzie na tyle zaawansowany, że podróż z Gdańska do Warszawy zajmie nieco mniej niż trzy godziny - zapowiada prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz. W tym samym czasie w Polsce mają się pojawić szybkie składy pociągów, tzw. Pendolino.

Porażający brak odpowiedzialności, infrastrukturalna klęska, wpadka rządu, która zostanie wykorzystana przeciwko Polsce w budżetowych negocjacjach - w taki sposób, w programie "Kawa na ławę", opozycja komentowała wstrzymanie przez Komisję Europejską pieniędzy na polskie drogi. - Opozycja tłucze w rządzących, jak w bęben, bo jest okazja, żeby tłuc i pokazywać, że rząd jest nieudolny - posumował Jarosław Kalinowski z PSL.